Český Rybář

 

Rubriky

Filtrování obsahu

Když tak přemýšlím o svých rybářských začátcích, asi by mne nikdy ani v tom nejbujnějším snu nenapadlo, že dnes člověk může přijít k vodě a hodit do ní „blikající kouli“, která mu po vzoru pohádek vyvěští, co se kde v modrých hlubinách ukrývá. A světe, div se, stalo se! Ale je to dobré, nebo zlé? Myslím, že bychom bohužel našli aspekty obojího. Dobré je to určitě v tom, že jsme schopni pomocí moderních technologií relativně rychle zmapovat a vyhodnotit terén pro případné rybaření nebo si potvrdit či vyvrátit mýty o určitých místech. Naopak negativně na mě působí přetechnizovaná spojení s jasnými limity, nestálost mobilních aplikací, celkem chabá grafika a přímá závislost na dalším technickém zařízení, které má také své mouchy, především v souvislosti s výdrží baterie. Jinak je ale první dojem po přečtení přehledně zpracovaného českého manuálu k nahazovacímu sonaru FishHunter™ 3D veskrze pozitivní.

Seychely, ležící v západní časti Indického oceánu nedaleko Madagaskaru, se v poslední době stávají světovým epicentrem lovu kranasů obrovských. A atol Astove je jedním z nejlepších míst vůbec…

Ráno jsme vyrazili na moře, i když obloha nevěstila nic dobrého. Olověně zbarvená mračna přecházela na severu až do černé a foukal docela slušný severák. Obepluli jsme nejjižnější cíp ostrova a s respektem pokukovali po ztemnělém nebi. Černá masa, která se nám ještě před hodinou zdála být daleko, se náhle ocitla přímo nad našimi hlavami…

Ryby jednou chtějí to a jindy zase ono. Občas nebývá snadné trefit se jim do chuti, a tak s sebou většinou nosíme více různých nástrah a zkoušíme, co je bude více zajímat. Někteří rybáři pořád dělí nástrahy na přirozené či klasické, pelety a boilie. Já myslím, že už dávno nastala doba, kdy není třeba nástrahy nijak dělit, protože pelety a boilie se dnes používají zcela běžně, jako spousta ostatních nástrah.

Každý uživatel sonarové techniky, ať již rybář, milovník rekreační plavby, nebo aktivní potápěč, zcela jistě pocítil nedostatek přesných mapových podkladů oblíbených vodních ploch, nebo dokonce jejich naprostou absenci. I přes vyspělou úroveň technik mapování, zpracování satelitních dat a neustálé aktualizace již publikovaných mapových podkladů pochopitelně není v silách ani specializovaných firem zajistit zpracování všech vodních ploch na zemském povrchu.

Dodnes se s bratrem přeme, který způsob přívlače je na sumce lepší. Bratr v poslední době vyznává vertikální lov. Vídám ho v pozici sedícího buddhy na jeho belly boatu, jak s napětím sleduje špičku prutu a pletenou šňůru směřující svisle do hloubky. S velkou trpělivostí mně i synovi vysvětluje, jak musí jig s nástrahou pracovat, aby vyprovokoval i netečného sumce. To ovšem není nic pro nás. Zatím stále ještě dáváme přednost klasické přívlači, pobřežním výpravám a dalekým náhozům.

Když se řekne lov candátů v zimě, má člověk okamžitě před očima různé vertikální taktiky a především pomalou prezentaci nástrahy někde těsně u dna. Pokud se ale rybář při lovu ve studené vodě spolehne pouze na jednu taktiku nebo techniku, může velmi rychle odcházet od vody zcela rozčarován!

Andy Maker je mistrem krátkodobých lovů a často rybaří doslova „z transportního kolečka“. Vypadá to jednoduše... naložit výbavu na káru, vyrazit k vodě a chytat. Skutečnost je ale ve většině případů jiná…

Na ryby, jak je všeobecně známo, chodí lidé většinou proto, aby si odpočinuli. A je samozřejmě jasné, že pokud se přitom člověku podaří něco ulovit, je to prima. S kamarádem Tobim jsme letos byli na lovu okounů celkem často. On vždy s přívlačovým prutem a já jako obvykle s prutem muškařským. Ať už jsme chtěli, nebo ne, došlo tak v rámci porovnání našich výsledků k několika duelům technik přívlače a muškaření. V tomto článku bych vás rád vzal s sebou na jednu jednodenní výpravu. A kdo, respektive jaká metoda ulovila víc?! O tom již na následujících řádcích.

Je to jen malá říčka klikatící se krajinou, ne širší než deset metrů. Ale právě ona mi nedá spát a jen těžko ji mohu vytěsnit z hlavy. Zaslechl jsem totiž vyprávění o tom, že v její relativně kalné proudné vodě žijí velcí candáti, hodně velcí candáti!

O dnešním moderním lovu kaprů, obzvláště trofejních, se píšou dlouhé články a návody. Radí nám, jak ulovit vytouženou rybu. My moderní rybáři, kteří chytáme metodou „chyť a pusť“, si velice vážíme svého úlovku. Pořízení fotografie a následné puštění zpět do vody nám zůstávají v paměti jako krásný zážitek, se kterým se rádi pochlubíme, a budeme rádi, když udělá radost i někomu jinému. A proto je důležité o úlovek na břehu dobře pečovat. Ne vždy se tak bohužel děje, a proto bych se na následujících řádcích zaměřil na základní a důležité věci, které umožní, abychom rybu vrátili do vody v naprostém pořádku.

Občas slyším otázku: „Co musím udělat, abych byl úspěšným lovcem sumců?“ Odpověď je krátká! Přemýšlet jako sumec. Všímat si momentálních přírodních změn a potravních příležitostí, které mohou být pro sumce zajímavé.

Myšlenka této rybářské expedice se zrodila na internetu. Při brouzdání po jedné sociální síti jsem narazil na video Tsimane 3X „Just Fish Porn“ (určitě doporučuji zhlédnout taky) a natolik mě uchvátilo, že rozhodnutí, kam se na lov zlatého doráda (golden dorado, Salminus brasiliensis) vydám, bylo zcela jasné. Tuto rybu jsem měl v hledáčku již nějakou dobu. Lokalit, kde se dá v Jižní Americe ulovit, je více (vhodné lokality pro lov najdete v centrální a východní části kontinentu), nicméně nabídka lovu na umělou mušku v divoké bolivijské džungli u mě jednoznačně zvítězila.

K lovu velkých okounů už jsem použil nespočet metod, ale kdybych měl vybrat tu nejoblíbenější, asi bych volil chytání s bezlopatkovými wobblery typu crankbaits. Proč? Prostě proto, že je opravdu zábavné, lovíte aktivně a pokryjete s ním spoustu vodní plochy kolem.

Pro všechny velké, malé i prostřední milovníky Norska je ulovení halibuta naplněním rybářského snu. Mnoho z nás svého prvního platýse obecného chytilo šťastnou náhodou, jiní se na svůj úlovek doslova nadřeli a někteří stále ještě čekají. Halibut totiž není rybou, která by se bezhlavě vrhala na cokoliv, co hodíme do moře. Jeho cílený lov je do jisté míry tvrdá řehole. Vyžaduje trpělivost, důvěru v nástrahu a okamžitou reakci ve chvíli, kdy se tento majestátní dravec severských vod vydá do útoku. A pak to stojí za to!!!

Pokud potřebujete nějakou informaci o lovu na mělčinách, nemůžete se obrátit na nikoho lepšího, než je Adam Swain. Sešli jsme se s ním u jeho domovského komerčního revíru, kde pracuje v rybářském obchodě, ale rovněž zde dobyl četná vítězství při rybářských závodech.

Pro rybářské eso Bena Townsenda jsme tentokrát měli zajímavý úkol, a to lovit na neznámé vodě pouze s jedním prutem. Ačkoli od zvolené lokality nežije daleko, ujistil nás, že na ní nikdy předtím nelovil, ba co víc, nikdy ji ani neviděl.

O tom, že je sumec naší největší rybou, nemusíme dlouho vyprávět. Ve vodách, kde má dostatek potravy a vhodné životní podmínky, může překonat hranici 100 kg hmotnosti. Dá se taková ryba ještě ulovit klasickou či vertikální přívlačí, nebo je lov sumců výhradní doménou rybářů lovících na živé nástrahy?

Tak jako každý rybář i já si vždy před výpravou pokládám otázku, na jakou nástrahu budu lovit, čím krmit a v jakém množství. Tato důležitá věc je pro každého z nás veliký oříšek, a tak se rozhodujeme velice těžko, zda použít například pelety anebo boilie. Některé faktory, jako jsou teplota vody, počasí, denní doba lovu a návštěvnost revíru, se mohou měnit, a to někdy i během několika hodin, takže musíme na tyto situace reagovat a být připraveni na všechny podmínky, které nám samotný rybolov nabízí. Abychom se mohli co nejlépe rozhodnout, je třeba si uvědomit rozdílné vlastnosti nástrah.

Dnešní svět je v mnoha ohledech protkán neviditelnými vlákny moderních technologií. Nepochybně nám přinášejí celou řadu výhod, na druhou stranu i starostí a nově i závislostí. Nás rybáře tyto technologie zasahují poslední dobou stále více. Otázkou zůstává, jestli je to v souvislosti s rybařením, které má pro mnohé z nás mimo ten sportovní i rozměr duševní, to pravé „ořechové“?! Nakonec je však jen na nás, jestli si soudobé mobilní vymoženosti pustíme i do života rybářského.

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 .. 27
Naši partneři