Český Rybář

 

Rubriky

Filtrování obsahu

Už se také nemůžete dočkat, až po dlouhé zimě konečně poprvé doopravdy nahodíte (pokusy s plavačkovým prutem nebo feederem a kouskem rohlíku nepočítáme)? Jakpak by ne! Vždyť první jarní paprsky slunce probouzí k životu nejen nás rybáře, ale hlavně ryby. A protože se na následujících řádcích k tématu jarního lovu vyjadřuje Jarda Těšínský, je jasné, že řeč bude o kapraření. Dozvíte se, na jaká místa zjara nahodit, dostanete tip, jaké boilie použít, a v neposlední řadě přijdou na přetřes i otázky správné prezentace, taktiky lovu či vhodných návazců. Tak pojďme na to!

Vynikající rybář Dave Finn na následujících řádcích prozradí jednu ze svých zajímavých taktik vnadění a ukáže, že s její pomocí dokáže ulovit i velmi slušné ryby…

Když jdu brzy ráno okolo krámku, kde pečou čerstvé pečivo, v zimě i v létě je to stejné – prostě na něj dostanu chuť. A tak si říkám, že ryby mají pečivo rády asi tak jako já, protože když s ním chytáte v kteroukoli roční dobu, nikdy ho neodmítnou. Kousek napařeného rohlíčku, to už je taková legendární nástraha a zřejmě se na ni chytá od nepaměti.

Sezona lovu sumců patří již minulosti a mnoho z nás přebírá, čistí nebo opravuje po náročných výpravách náčiní, abychom jej pak na dlouhé měsíce hodili někam do kouta. Přiznám se, výše popsané není rozhodně můj případ, protože má sumčí sezona probíhá s pravidelností všemi dvanácti měsíci, a proto jsem v každé roční době u vody k zastižení. Lovím především ve Francii, Itálii, ale nejen tam. Pravidelně líčím na sumce i v domovských německých vodách. Až na některé drobnosti a anomálie mají všechny proslulé sumčí revíry jedno společné, a to velmi podobný průběh aktivity ryb během různých ročních období.

Souostroví Seychely, ležící v Indickém oceánu severně od Madagaskaru, se skládá z mnoha korálových ostrovů, atolů a útesů. Ostrovy jsou proslulé svými písečnými plážemi, ale zároveň i skvělými podmínkami pro provozování mořského rybolovu, především příbřežního muškaření.

Existuje něco lepšího než za jasného letního rána sedět u vody a čekat na záběr dalšího velkého cejna? Tento idylický scénář nám ale určitě nevydrží celý rok. S postupným ochlazováním vody je stále obtížnější donutit ryby k záběru. To ale neznamená, že musíme s rybolovem skončit, jak nám ukáže známý anglický rybář Shaun Little, tentokrát s feederovým prutem.

Pokud jste rybáři každým coulem a u vody trávíte nejen čas ve dne, je velmi pravděpodobné, že nějaká čelovka patří do vaší základní výbavy. Onen „základ“ však se současnými trendy našeho sportu neustále roste především ve své šíři, a tak určitě přijde vhod, když se někdo snaží uvést na trh nové produkty s vynikajícími parametry a ruku v ruce s tím snižovat i jejich rozměry a hmotnost. Krásným příkladem současné špičkové techniky je i nová nabíjecí čelovka Fenix HM50R, kterou jsme otestovali v ostrém provozu na rybářském víkendu pod širým nebem.

Lov na nejrůznějších kanálech bývá u mnoha plavačkářů neodmyslitelně spjat s děličkou. Tohle spojení je prostě zažité, ale… když přemýšlíme, kterou taktiku zvolit, nezapomínáme trochu na fantastické úlovky dosažené jinými metodami lovu? Pojďme se na jedné výpravě připojit k anglické reprezentantce Kayleigh Smith, která to na kanále zkusí trochu jinak.

Jízda autem je pro mne jednoznačně emocionální záležitost. O tom není potřeba dlouze diskutovat. Když jsem si letos konečně po letech naprosto zbytečného odříkání pořídil silné benzinové auto, opět ve mně vzplál ten příjemný pocit vnitřní pohody z jízdy jako takové. A že to nemusí být hned 245 koní?! Nemusí! Někdy stačí ke skoro stejné radosti číslo 90. Zdá se vám to málo? Ne, málo to není, pokud tyto koně ukryjete do designově velmi povedené „krabičky“, která je dlouhá jen 3,70 m, ale 1,69 m vysoká, a k tomu všemu přidáte pohon všech kol. Tak může na první pohled působit nejnovější generace Ignisu.

V dubnu loňského roku se zadařilo rybáři Paulu Easleymu z Meadu v Oklahomě. Na jezeře Texoma zdolal kostlína obrovského (Atractosteus spatula) – Alligator Gar, který vážil 115,4 kg při délce 2,48 m (obvod těla činil 1,1 m)! Šťastný lovec tak ustanovil nový rekord státu Oklahoma, protože ten předchozí (ulovený v lednu 2011) měl hmotnost „pouhých“ 87,1 kg.

Chytání z kajaku je zvláštní, přírodní formou rybolovu – ticho všude kolem, bezprostřední kontakt s hladinou... co si přát víc. Jen těžko se rybám dostanete blíž. Ale... zkuste zaseknout velkého sumce a uvidíte, jak ošidné mohou tyto pocity být.

20. června tohoto roku se v norských fjordech zadařilo 14letému švédskému rybáři Johanu Bergfeldtovi. Mladý Švéd lovil poblíž malého ostrůvku, kde začal s nástrahou Crazy Daisy Fancy Cola od Westinu prochytávat vrcholek podvodního kopce v hloubce 24 m.

 

Velký boom elektrických multiplikátorů je již za námi, ovšem tohle náčiní se definitivně stalo nedílnou součástí výbav mnoha rybářů mířících každoročně do norských nebo islandských vod. Důvod je jasný. Z valné většiny totiž usnadňuje rybaření v hlubších partiích a zvyšuje tak svému uživateli komfort při zdolávání a práci s nástrahou ve vodním sloupci.

Věřte, nevěřte, dropshot s přírodní nástrahou je výbornou alternativou, když ryby odmítají reagovat na naše umělé nástrahy všech možných kategorií. A taková žížala dokáže často hotové zázraky. Poslední dvě sezony jsem se dropshotu s nastraženou rousnicí hodně věnoval a užil si spoustu legrace hlavně od léta do konce podzimu.

Kolem vody chodím vždy s otevřenýma očima a těším se pohledem na barevnou pestrost přírody. Jako homo sapiens jsem obdařen smyslem zraku a rozlišování druhů barev. Příroda je pro mne zkrátka pestrá! V mezičase samozřejmě přemýšlím i o barvách svých nástrah.

Americká značka Garmin je české veřejnosti známa především díky dokonalým navigacím, kamerám a v poslední době určitě i množství úžasných chytrých GPS hodinek pro nejrůznější sportovní aktivity. Výborné jméno má i mezi jachtařskou komunitou po celém světě a nemusíme chodit vůbec daleko, protože například v Norsku, cílové destinaci mnoha českých rybářů, je většina lodí vybavena právě jednoduššími Garmin sonary s GPS nebo mapovými plottery se sonary. Z tohoto důvodu bylo pro redakci zajímavou výzvou vyzkoušet si dva modely řady echoMAP CHIRP na našich vodách.

Legenda anglického kapraření Steve Spurgeon tvrdí, že velké většiny svých úlovků dosáhl v průběhu rybaření v noci po práci. Na následujících řádcích nám poodhalí podstatu svých úspěchů, která je v konečném důsledku velmi jednoduchá.

Staré známé pravidlo říká, že celá sestava pro lov dravců je tak silná jako její nejslabší část. Když tedy ryba snů podrobí váš návazec drsnému testu, musíte si být jisti, že opravdu vydrží. Jednoduchý výběr silného ocelového lanka nemusí být vždy tou nejlepší volbou.

Trojice nových modelů přívlačových navijáků nyní již technicky velmi sofistikovaně vybaveného programu známého pod zkratkou P4 (síla / přesnost / výkon / potěšení) nabízí opravdu všechny slibované veličiny. Na první pohled se liší jen drobnými kosmetickými nuancemi a to samé lze nakonec říci i po zatočení kličkou. Kdo je kdo? A jaké jsou jejich reálné ambice, ukáže tedy až použití v praxi.

„Vstáváme, jde se na to. Za hodinu už bude světlo!“ pokřikoval do šera kamarád Fredrik Harbort ještě v poloze ležmo ze zadní části své lodě stojící na vozíku na kraji silnice. Nebylo mi zrovna dvakrát do skoku. Tetelil jsem se zimou. Tahle noc byla totiž jedním slovem příšerná! Její první část jsme strávili za volantem na cestě do Holandska a zbytek úplně vyřízení prospali v zaplachtované lodi.

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 .. 24
Naši partneři