Český Rybář

 

Rubriky

Filtrování obsahu

Třiatřicetiletý francouzský rybář, publicista a fotograf nabídl naší redakci spolupráci před více než dvěma lety. Jeho hlavní pracovní náplní je v podstatě práce na vesmírném programu u společnosti Thales Alenia Space.

Člověk míní a technika mění, napadlo mě, když jsem v redakci rozbaloval testovací bezdrátový sonar Deeper Pro+. Se stejným pocitem jsem před lety hladil krásnou bílou krabičku svého prvního iPhonu dovezenou z New Yorku.

Na stránkách Českého rybáře se stále častěji můžete setkávat se španělským publicistou, který v evropských rybářských médiích patří ke stálicím.

Známý německý rybář a publicista se narodil 9. března 1970 v Hamburku na severu Německa. Ještě před založením rodiny strávil nějakou dobu ve Švýcarsku, odkud se vrátil zpět do Hamburku, kde nyní žije se svou ženou a dvěma dětmi.

V hierarchii značky Shimano je Vanquish korunním princem stojícím po boku neotřesitelné královny s hvězdným jménem Stella.

Modelová řada Certate představuje v katalogu značky Daiwa již po 12 let synonymum nejmodernější japonské technologie v oblasti smekacích navijáků.

Když jsem se v loňském roce proháněl novým modelem Vitary, jediné, co mě na ní trochu nebavilo, byl atmosférický motor 1,6 VTT. Jeho pružnost nebyla zrovna tím, co by člověka chytlo za srdce.

Mé první setkání s Elite 7Ti bylo tak trochu láskou na první pohled, a vzhledem k tomu, že jsme si navzájem hned padli do oka, byla naše symbióza daleko jednodušší.

Při mém prvním rybářském výletu do Amazonie jsem se rozhodl, že nebudu nic riskovat. Najal jsem si tudíž věhlasného průvodce, kterého jsem znal z mnoha světových rybářských magazínů.

V tomto díle našeho seriálu si představíme choroby, které způsobují parazitičtí červi – tzv. helmintózy. Těchto nemocí je velké množství a vyskytují se běžně nejen u ryb, ale i ptáků či savců (člověka nevyjímaje). Komu by například něco neříkali takoví příjemní společníci, jako jsou roupi nebo tasemnice.

 

Každou zimu přibývá nových neštěst. Ačkoliv toto tvrzení zní hrozivě, chtěl bych Vás uklidnit – vůbec tu nemluvím o neštěstí na silnicích, dokonce nemám na mysli ani ty, kteří z vlastní vůle vstupují na třícentimetrový led. Myslím tím ztracené a o led odříznuté velké ryby při ledovém rybaření, které se jako stepní požár šíří i mezi našimi rybáři.

 

Nechci říci zcela striktně, že nejdůležitějším prvkem každé rybářské koncové sestavy je háček, ale vždycky to beru tak, že mu věnuji asi největší pozornost ze všeho, z čeho se koncová sestava skládá. Na karabinkách, obratlících, vlascích, popřípadě pletených návazcových šňůrkách toho moc nevymyslíte, ale háčky - to je jiná!

 

Ječení signalizátoru zrychluje můj tep a uvádí tělo do okamžitého pohybu. Zdvihám prut a naskakuji do člunu, zatímco z cívky se neustále odvíjí vlasec. Zapínám motor a snažím se co nejrychleji dostat nad rybu. Ta si to ale šine dál a dál. Pode mnou je hloubka 25 metrů a až díky nastavení reostatu na pátý stupeň se mi daří doplout nad kapra.

 

V minulém dílu našeho seriálu jsme se věnovali rybářským pojmům z oblasti plavané, konkrétně jsme si představili různé typy plavačkových prutů a plavačkové navijáky. Nyní se budeme věnovat další potřebné výbavě pro lov na plavanou, konkrétně vlascům a různým typům splávků.

 

Zatímco v Evropě od listopadu do března vládne zima a většina muškařů si čekání na novou sezonu zpestřuje občasným vázáním mušek nebo prohlížením fotografií úlovků minulých let, na jižní polokouli je léto v plném proudu. Patříte-li mezi pstruhaře, kterým se zdá zima dlouhá, a rádi byste si ji zpestřili rybařením někde, kde je alespoň trochu teplo a pěkné ryby, pak se podívejte na mapu jižní třetiny Chile.

 

Tady budeš akorát tak trhat, je to tu samej pařez,“ křičel na mě z lodi pokérovaný týpek, co vesloval kolem mě. Nad hlavami nám toho podvečera žhnulo srpnové slunce a já se zrovna snažil vyprostit dvoudílný wobbler, uváznutý bůhvíkde v kořenech. Přestože muž za vesly vypadal, jako by ho právě propustili z Mírova, zřejmě to se mnou myslel dobře.

 

Napadá vás občas, když tak sedíte u řeky, jak vypadala její obsádka v dobách, kdy do jejího složení nezasahoval člověk? Byla o dost jiná než dnes. Ve většině našich řek převládaly tzv. reofilní neboli proudomilné ryby, a to v počtu a velikostech, o kterých se nám dnes už většinou ani nezdá. Konkrétní zarybnění záleželo na charakteru toho kterého úseku.

 

Myslíte si, že vliv prostředí a život v rybářské rodině Vám může předurčit životní dráhu? Je možné, aby Vám tento impuls z dětství pomohl odstartovat sportovní kariéru v nejvyšší mužské rybářské soutěži a dosáhnout až na titul mistryně republiky v přívlači? Myslím, že v naší republice není mnoho žen, které se odmalička věnují rybařině, a zároveň se jejich koníček stane zaměstnáním.

 

Ačkoliv tomu možná ještě na úvod neuvěříte, vertikální jigging může být skutečně velmi efektivní při chytání candátů, okounů nebo štik. Někdy se stává, že dravce z nějakých důvodů naše konvenční nástrahy nelákají. Je klidně možné, že se bojí signálu sonaru anebo už pragmaticky toho, co je čeká nahoře nad lodí. Ale dravci (speciálně candáti) jsou ze své podstaty zvědavé a zároveň i plaché druhy.

 

Jak už jsme v našem seriálu několikrát zmiňovali, nemoci ryb mohou mít mnoho různých příčin. Vedle chorob nenakažlivých, způsobených například mechanickým poškozením, a chorob nakažlivých tu máme velkou skupinu nemocí, které jsou způsobeny různými parazity. I tyto choroby dále rozdělujeme do několika skupin podle organismů, které na tělech ryb cizopasí.

 

01 .. 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 .. 24
Naši partneři