Český Rybář

Rubrika

Osobnosti

Filtrování obsahu

Jméno ekonomky a vysokoškolské pedagožky Danuše Nerudové se ve veřejném prostoru skloňuje stále častěji, a to zejména v souvislosti s její ohlášenou kandidaturou na prezidentku České republiky. Absolventka Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně má však již za sebou bohatou a úspěšnou profesní kariéru. Stala se například předsedkyní Komise pro spravedlivé důchody, je spoluzakladatelkou občanské iniciativy KoroNERV-20, výrazně se angažuje i v charitativní činnosti.

S Lee Morrisem jsme se setkali jednoho dne, který nebyl příliš typický pro lov kaprů z hladiny. Známý rybář ochotně odpovídal na naše dotazy týkající se této metody lovu, která je při sportovním rybolovu stále využívána spíše okrajově…

Není to tak dávno, kdy mi v redakčním e-mailu přistálo skromné představení mladé švédsko-norské rybářky, která nabízela své rybářské zážitky k otištění. A já nevěřil vlastním očím!

Dánský rybář, publicista a fotograf dosáhne v době, kdy bude publikován tento článek, Kristových let. Narodil se v Dánsku, kde udělal i své první rybářské krůčky, a nadšení pro sportovní rybolov mu vydrželo dodnes.

Třiatřicetiletý francouzský rybář, publicista a fotograf nabídl naší redakci spolupráci před více než dvěma lety. Jeho hlavní pracovní náplní je v podstatě práce na vesmírném programu u společnosti Thales Alenia Space.

Na stránkách Českého rybáře se stále častěji můžete setkávat se španělským publicistou, který v evropských rybářských médiích patří ke stálicím.

Známý německý rybář a publicista se narodil 9. března 1970 v Hamburku na severu Německa. Ještě před založením rodiny strávil nějakou dobu ve Švýcarsku, odkud se vrátil zpět do Hamburku, kde nyní žije se svou ženou a dvěma dětmi.

Při mém prvním rybářském výletu do Amazonie jsem se rozhodl, že nebudu nic riskovat. Najal jsem si tudíž věhlasného průvodce, kterého jsem znal z mnoha světových rybářských magazínů.

Myslíte si, že vliv prostředí a život v rybářské rodině Vám může předurčit životní dráhu? Je možné, aby Vám tento impuls z dětství pomohl odstartovat sportovní kariéru v nejvyšší mužské rybářské soutěži a dosáhnout až na titul mistryně republiky v přívlači? Myslím, že v naší republice není mnoho žen, které se odmalička věnují rybařině, a zároveň se jejich koníček stane zaměstnáním.

 

Při jedné cestě do Mongolska jsem byl překvapen přítomností elegantně upravené a důstojně vyhlížející ženy v naší rybářské výpravě. Že je Mongolsko země, která přitahuje pozornost každého rybáře, je zřejmé, ale proč se do těchto končin vypraví žena? To jsem nechápal. Cesta byla dlouhá, a tak jsme si začali vyprávět.

 

Dnes nám bude odpovídat na otázky zkušený rybář, kterému jsou blízké snad všechny způsoby lovu ryb. Dost možná, že je to dáno jeho závodní činností ve sportovním lovu ryb přívlačí nebo jeho všeobecným rybářským zápalem poznávat a učit se vše nové. Své zkušenosti si ale nenechává pro sebe.

 

Když se 18. října 1990 rozhodl jeden rybář z Přerova, že začne preparovat lovecké trofeje, ještě netušil, co bude následovat. Díky jeho neutuchajícímu moravskému humoru a zdravému pohledu na svět vybudoval rodinnou firmu Mavep, která je mezi rybáři známa především jako výhradní distributor wobblerů SALMO a prutů SPORTEX.

 

S názvem cestovní kanceláře PEPA se u nás setkal snad každý rybář. Jen málokdo ale opravdu zná původ názvu. Po vzniku firmy v roce 1991 se totiž cestovní kancelář orientovala hlavně na zahraniční návštěvníky České republiky. Proto bylo potřeba dát jí název jednoduchý a srozumitelný, typicky český, aby si ho každý snadno zapamatoval.

 

Naši partneři