Český Rybář

 

Rubriky

Filtrování obsahu

Řeka se pomalu a pozvolna klikatí skrze pole. Sedím v zelené trávě, vychutnávám si sluneční paprsky a přemýšlím o zmrzlých výpravách letošního jara. Na tomto úseku řeky jsem prakticky v průběhu celého roku lovil krásné velké parmy. Ale teprve dnes velmi brzy po ránu zabral skutečný baron mezi parmami!

Pokud netušíte, která nástraha patří mezi mé nejoblíbenější, stačí spočítat, kolik pop upů mi projde každý rok rukama, a je to jasné. Kuličky vznášející se nade dnem mi v uplynulých letech pomohly nachytat hodně krásných kaprů a předpokládám, že je budu s úspěchem využívat i v budoucnu. Protože stále existuje spousta rybářů, kteří této nástraze nevěří, rozhodl jsem se přesvědčit je, že doopravdy fungují. A tady je mých šťastných sedm pop up tipů…

S Lee Morrisem jsme se setkali jednoho dne, který nebyl příliš typický pro lov kaprů z hladiny. Známý rybář ochotně odpovídal na naše dotazy týkající se této metody lovu, která je při sportovním rybolovu stále využívána spíše okrajově…

V minulém čísle jsme psali o vyhledávání kaprů v letním období a nástrahách, které jsou v létě vhodné. Dalším důležitým faktorem je doba, po kterou budeme kapry lovit. To znamená, jestli se jedná o dlouhodobou nebo krátkodobou výpravu. Výběr místa může být v podstatě stejný při obou možnostech. Co je podstatné – lišit se bude množství a typ krmení.

Nikdo na světě nespočítá, kolik kukuřice rok co rok dopadne na dno našich revírů. Pominu semletou ve formě šrotů a mouček, která představuje další tuny navíc. Kolik to dělá klasů a zrnek? Asi pořádné pole! Musí jít o neuvěřitelné číslo a otázka je to čistě řečnická. Kdo by měl zájem něco takového počítat a k čemu by to bylo? Faktem zůstane, že do vody dopadne opravdu hodně krmení a ryby víceméně všechno sežerou, neboť kukuřici milují.

Tato slova by vás určitě nenapadla jako první, pokud byste přemýšleli o metodách lovu Marka Pollarda. Když ale dojde na chytání s peletami a splávkem, získávají náhle na významu. Pojďme se tedy k Markovi připojit na jedné z jeho oblíbených lokalit a pokusme se objevit jeho jemnější stránku.

Lev nikdy nepřebývá daleko od zeber! Toto pravidlo (s lehkou úpravou) můžeme aplikovat prakticky na jakéhokoli suchozemského či vodního predátora. Všichni se totiž snaží držet v dosahu zdroje potravy, což je základním předpokladem přežití v jejich životním prostředí. Štiky nejsou výjimkou, takže zkušený rybář po nich vždy pátrá tam, kde se pohybuje jejich přirozená potrava.

Nachytat slušný počet bílých ryb není vždy tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Největším problémem často bývá, věřte, nevěřte, jejich velká koncentrace na lovném místě. Mark Pollard se nám na následujících řádcích pokusí vysvětlit, že správná taktika krmení je tajemstvím, které dokáže naši vycházku k vodě podstatně ovlivnit.

Musím bez jakéhokoliv pochlebování říci, že výrobky značky Fenix mě z mnoha důvodů baví. Jsou vždy výtečně zpracované, mají v tomto segmentu spotřebního zboží nadstandardní kvalitu a pokaždé překvapí nějakým chytrým technickým řešením nebo nějakou specialitou, o které konkurence ještě ani nezačala přemýšlet. A to je i případ nové čelovky Fenix HL40R, na kterou se podrobně podíváme v červencovém testu Českého rybáře.

Pruty Gamakatsu Akilas byly vyvinuty, aby stimulovaly lovecké instinkty lidí. Design blanku umožní rybáři zažít úžasný pocit rychlosti, přesnosti a jemnosti. Díky využití nejkvalitnějších grafitových materiálů a stavebních komponentů bylo možné vytvořit sérii přívlačových prutů, která má v sobě všechny aspekty dokonalosti od perfektní rovnováhy přes lehkou akci, přesné nahazování až po jistý zásek a zdolání.

Letní období nebývá většinou příliš dobré pro chytání větších kaprů. Jednak je to způsobené teplou vodou, která neobsahuje tolik kyslíku a ten je pro braní ryb velmi důležitý, a druhou podstatnou věcí, která ovlivňuje braní kaprů, je velké množství přirozené potravy ve vodě. V tomto období jsou jezera, ale i řeky plné různých larev a další přirozené potravy. Kapři nepohrdnou třeba i potěrem a drobnými rybkami. K tomu jsou samozřejmě ve vodě i další živočichové jako škeble, raci atd. Kapři většinou dávají přednost přirozené potravě, protože je jí všude dostatek a je snadno dostupná.

V posledních letech jste si určitě všimli nejrůznějších skupin rybářů, kteří objevili kouzlo lovu s pop upy. Když se zamyslím nad vlastním chytáním, patří lov se vznášivým boilie k nepoužívanějším metodám. Ale na rozdíl od nejrůznějších klamavých reklam preferuji při lovu staré dobré chod rigy.

Mnoho výborných nástrah se s příchodem boilie a pelet ocitlo v zapomnění. Některé zcela, ale dalším se jen říká jinak. Například takové docela obyčejné těsto, na které jsme dříve chytali kapry (a ze kterého vlastně vzniklo boilie), už si doma připravuje málokdo. Přitom je to vynikající nástraha nejen na kapry, ale dají se s ním velmi úspěšně chytat i ostatní kaprovité ryby.

Je to už pár let, kdy jsme s týmovým kolegou seděli sotva 30 hodin na břehu relativně malé francouzské řeky. Za tento krátký časový úsek se nám povedlo zdolat osm fantastických ryb, z nichž poslední tři s přehledem překonaly délku magických dvou metrů. Senzační!

Když se řekne „musíte něco změnit“, není to vždy tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. A protože příklady táhnou, známý britský rybář Lewis Porter nám na následujících řádcích odhalí, proč stále častěji opouští návazce z olověnky i dalších materiálů a používá jednoduché montáže přímo na kmenovém vlasci.

Po zimním období, čase výstav, přednášek, prezentací a přípravě firmy na novou sezonu nastal čas zvážit, kam na první výpravu? Kamarádi mě už delší dobu bombardovali otázkami, kam se chystám. Vždycky odpovídám, že nevím. Ve středu mě to napadne a v neděli vyrazím.

Když jsem si vzal prut N-One poprvé do ruky, okamžitě mě napadla dvě slova: technologie a pokrok, která jsem si následně zapsal do poznámek. Samotný prut totiž váží pouhých 83 g! Použiji-li do sestavy naviják o hmotnosti 185 g, mám téměř dokonale vyvážený celek, který s návinem pletené šňůry váží reálně něco málo přes 270 gramů, což je nejen neuvěřitelná hmotnost (mnoho navijáků velikostí 25–30 váží v podstatě stejně), ale i nádherný příklad kompilace těch nejmodernějších současných technologií. Když ke všemu člověk připočte ještě vjem vizuální, představuje tento jigový speciál úžasnou evoluci, kterou za posledních pár let díky moderním trendům v oblasti nástrah a přívlačových technik prošla i stavba speciálně koncipovaných prutů.

Když člověk pomyslí na velké nástrahy z měkké gumy, většinou si okamžitě vybaví jigovou hlavičku a možná ještě nějaký stinger s doplňkovým trojháčkem pro vyšší koeficient proměněných záběrů. Existuje ovšem i dostatek jiných metod, jak „nastrojit“ velkou gumu. Mým favoritem pro aktivní lov štik v mělkých vodách je doma vyrobený takzvaný Shallow Rig s úchytnou šroubovicí!

Jak už to bývá, natěšeni po dlouhé zimě jsme i my plánovali naše výpravy. Napadlo nás využít státních svátků k tomu, abychom si co nejvíce prodloužili pobyt u vody s co nejmenší „útratou“ drahocenné dovolené. Chystali jsme se vyrazit na jedno zahraniční jezero, tam vyzkoušet své štěstí a přelstít nějakého z místních kapřích krasavců.

V následujících tipech skvělého mladého britského rybáře Harryho Pratta se dozvíte, jak udělat z obyčejného jarního chytání zlatý důl!

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 .. 24
Naši partneři