Český Rybář

TOYOTA LAND CRUISER v testu Českého rybáře

/ Testy / Text: Radek Diviš / Foto: autor

Musím bez mučení přiznat, že na Land Cruiser jsem se těšil jako malý kluk. Hodně jsem o něm slyšel, četl a navíc mi před pár lety v Mongolsku jeden ze starších modelů obrazně řečeno zachránil krk. A ačkoliv nepatřím k žádným off-roadovým nadšencům, protože mě vždy spíše fascinovala slova rychlost a sport, byl jsem bytostně zvědavý, proč je právě toto auto pro všechny takovou modlou?

Toyota oslavila v loňském roce krásnou kulatou sedmdesátku od doby, kdy poprvé představila model BJ, později známý už jako Land Cruiser. Za těch neuvěřitelných sedm dekád, kdy se auto vyrábí, potěšila více než 10 milionů řidičů po celé zeměkouli. Land Cruiser má na svém kontě téměř dvě desítky modelů a celou řadu variant lišících se karoserií, motorem, standardní výbavou a účelem využití. Zmínit je také třeba, že se tento model velmi zásadně podílel na vynikající spolehlivosti vozidel značky jdoucí ruku v ruce s výjimečnou kvalitou. To jsou dva hlavní pilíře, kvůli kterým ne náhodou patří Toyotě pozice světového lídra.   

Land Cruiser je prostě poctivé chlapské auto na rámovém základu a veškeré tyto atributy si s sebou ve vínku nese i jeho poslední stopadesátková generace s označením 2.8 D–4D. Je dlouhý 4 840 mm, široký 1 885 mm a vysoký 1 890 mm, má rozvor náprav 2 790 mm a objem zavazadelníku 621–1 934 l, což jsou čísla, která jasně přesvědčují, že stopadesátka je už pořádný kus auta. Nový model hrdě nese masku chladiče z tmavého chromu a černě lakované kryty vnějších zpětných zrcátek i pro světlé odstíny laků karoserie, falešné mřížky kolem mlhovek a elegantně šedé zadní koncové svítilny. Uvnitř je nejzásadnější faceliftovou změnou větší displej infotainmentu, který už zvládá zrcadlení telefonů s operačním systémem Android.

To nejzásadnější se ale událo pod kapotou. Čtyřválcový turbodiesel posílil na 150 kW a jeho krouticí moment na 500 Nm. Je to dáno především větším turbodmychadlem s kuličkovými ložisky s vyšší účinností. Pro lepší odolnost je ložiskový střed nově chlazený vodou, což není u turbodmychadel vznětových motorů standard. Je zde ale i celá řada dalších změn. Jiné a výrazně lépe chlazené jsou písty. První těsnicí kroužek má DLC povrch ze syntetického diamantu. Olejové čerpadlo je nově dvoustupňové. Tím bylo dosaženo snížení odporu ve chvílích, kdy motor nepotřebuje tolik mazat. Zmizely vířivé klapky sání a vodní mezichladič stlačeného vzduchu zrychlující reakci na sešlápnutí plynu se projevil jako účinnější řešení i pro snížení oxidů dusíku. Fajnšmekry a mnohé další asi nepotěší stop-start systém, kvůli kterému nyní bohužel chybí systém dvou paralelně zapojených akumulátorů, což velmi výrazně prodlužovalo jejich životnost.

Land Cruiser je ale především jeden z nejlepších off-roadů, proto si pojďme, ještě než ho nastartujeme, přehledně představit jeho jedinečné technologie:

Plný pohon 4 × 4 s centrálním diferenciálem typu Torsen s omezenou svorností

Pohon 4 × 4 zajišťuje lepší trakci vozidla, díky tomu jsou zrychlení a manévrování snazší. Diferenciál rozděluje výkon předávaný na přední a zadní kola pro nejlepší jízdní výkony.

Systém udržující stálou rychlost v terénu (Crawl Control)

Udržuje nastavenou rychlost, přibrzďuje jednotlivá kola, díky čemuž se jízda ve velmi těžkém terénu stává jistější, bezpečnější a řidič nemusí používat pedály brzdy a plynu.

Kineticko‑dynamický systém zavěšení (KDSS)

V terénu odpojí stabilizátor a díky nezávislému zavěšení se každé kolo může individuálně přizpůsobit reliéfu terénu. Na silnici se karoserie při průjezdu zatáčkou nenaklání a zvyšuje se jízdní komfort.

Multi‑Terrain Monitor

Po stisku tlačítka na volantu se zobrazí 360° obraz okolí vozidla, který je přenášen díky systému čtyř vnějších kamer.

Multi‑Terrain Select

Po sešlápnutí plynu jsou výkon vozidla a brzdný tlak přizpůsobeny převládajícím podmínkám v terénu. Je možné zvolit režimy: „rock”, „loose rock”, „mogul” nebo „mud & sand”.

Monitor zobrazující úhel otáčení kol (Tyre Angle Display)

Při jízdě v nerovném terénu, kde je obtížné určit umístění kol, zobrazuje multifunkční displej úhel jejich otáčení a obraz před vozidlem, což usnadňuje manévrování.

Adaptivní zavěšení (AVS) se systémem regulace výšky zadní nápravy (AHC)

Síla útlumu tlumičů se přizpůsobuje silničním podmínkám, které určí řidič, a zvolí nejvhodnější režim jízdy: komfortní, normální nebo sportovní.

Aktivní kontrola trakce (A‑TRC)

Systém přibrzďuje jedním z kol, které ztrácí přilnavost, a současně rovnoměrně předává výkon na ostatní tři kola, což napomáhá pohybu i v těch nejnáročnějších terénních podmínkách

Multi‑Terrain ABS

Při jízdě se zapnutým režimem Multi‑Terrain vybere systém ABS optimální nastavení vzhledem k povrchu, a tím zvyšuje bezpečnost a zkracuje brzdnou dráhu.

Jakmile motor nastartujeme, je slyšet, jak dokonale jsou vzájemně s kabinou odhlučněny. Auto se i s ohledem ke své hmotnosti rozjíždí velmi svižně (stovku zvládne do 10 sekund, „maximálka“ je elektronicky omezena na 175 km/h), 6stupňová automatická planetová převodovka řadí naprosto plynule a po pěkné silnici nebo na rovné dálnici sviští Land Cruiser jako na vzduchovém polštáři. Úžasné! Takový komfort bych samozřejmě očekával od luxusní limuzíny, ale ne od čtyřkolky tohoto ražení.

Přesně tady mě toto auto začalo neskutečně bavit a v průběhu celého týdne se má radost za jeho volantem postupně stupňovala. Projel jsem ho po suché dálnici, vyzkoušel si jeho přehled v zasněženém městě, zakličkoval si na zledovatělých šumavských okreskách, zařádil na loukách v předhůří Novohradských hor a samozřejmě jsem se s ním vydal i na ryby. A nebýt těch věčných zákazů vjezdu a zamčených závor, nic by nás s „lanďákem“ nezastavilo.

Abych to ale trochu rozvedl. Zpočátku jsem byl opatrný, ustrašený městský a silniční jezdec a teprve před víkendem jsem se pořádně osmělil a odhodlal do terénu. A přes víkend jsem z něj pro samé nadšení, juchání a údiv prakticky nevystoupil. Sice už na ukazateli průměrné spotřeby nesvítilo fantastických 9,0 l, ale těch pár litrů ropy navíc za to fakt stálo.

Perfektní jízdu po silnici jsem již zmiňoval, ovšem v terénu je to úplně jiný level. Dokonce i pro řidiče jako já, kteří v opravdovém terénu nic moc neumějí. Tady je Land Cruiser naprostý král! Zajedete a následně i vyjedete, prakticky kamkoliv si ukážete (myšleno v rámci fyzikálních zákonů), a to doslova a do písmene. Auto dokáže vystoupat úhel až 42 stupňů, jet v bočním náklonu 42 stupňů, brodit se až v 70 cm vody a optimisticky vypadají čísla předního nájezdového úhlu, přechodového úhlu i zadního nájezdového úhlu (31°, 22°, 25°).

Kabina nového Land Cruiseru je velmi prostorná a na svůj segment i skutečně luxusní. Najdete zde vesměs kvalitní materiály, velký hlavní panel infotainmentu, ale také mnoho a mnoho různých nastavovacích tlačítek na mačkání i otáčení, zkrátka ráj pro všechny „hračičky“. Sedačky jsou samozřejmě v bytelném koženém provedení, pohodlné, široké a elektricky nastavitelné s pamětí a dobrým bočním vedením. Testovaná výbavová řada Executive, která je mimochodem tou nejvyšší v nabídce, má v interiéru ještě exkluzivní volant s kůží a imitací dřeva s ovládáním např. audiosoustavy (mimochodem hraje velmi pěkně). Nechybí vyhřívání a odvětrávání předních sedadel, vyhřívání volantu ani prostorná loketní opěrka s velkým úložným prostorem. Jediné, co tady rozhodně na zimu chybí, je vyhřívané přední sklo, které by si auto v této maximální výbavě určitě zasloužilo.

Nový Land Cruiser koupíte ve výbavové řadě Prado již od 1 465 000 Kč. Za nejvyšší výbavu Executive zaplatíte 1 850 000 Kč. Auto v testu mělo navíc bílý perleťový lak za 33 000 Kč a VIP paket (střešní okno a zábavní systém pro 2. řadu sedadel) za 60 000 Kč. V příplatkové výbavě toho vlastně už moc utratit nemůžete, až na Family paket (rozšíření o 3. řadu sedadel na 7 míst), tažné zařízení, prodloužení standardní tříleté záruky či speciální ochranu laku, interiéru a litých kol. 

Týden je strašně krátká doba. Uteče jako voda. Škoda, protože na tento konkrétní budu vzpomínat s velkou láskou a uznáním. Řídit legendami opředený Land Cruiser, byť jen s čtyřválcovým motorem, byla prostě čirá radost. Ono se to ani slovy moc dobře popsat nedá. To se zkrátka musí zažít! Ač se toto auto možná tváří trochu „nabubřele“, má velmi nadčasový design spolu s dobráckou duší i srdcem, obrovský vnitřní prostor jak pro velkou rodinu, tak pro všechny koníčky spojené s přírodou (pro aktivní rybáře = značka ideál) a schopnost vás za jakéhokoliv počasí vždy bezpečně, klidně a bez starostí dovézt do cíle. Ať šátrám v paměti, jak chci, takových aut je a brzy bude jako šafránu. A my v Evropě si o nich budeme jen smutně vyprávět…

Veškeré technické detaily a informace ohledně cen a specifikací výbav najdete na www.toyota.cz.

Technické údaje

Spotřeba paliva

2.8 D–4D 204 k

6 A/T 4 x 4

Kombinovaná dle WLTP [l / 100 km]

9,3–9,7

Emise CO

 

Kombinované dle WLTP [g/km]

243–258

Emisní norma

EURO 6AP

Pohonné ústrojí

 

Maximální výkon [kW (k) / ot. min¹]

150 (204) / 3 400

Maximální točivý moment [Nm / ot. min¹]

500 / 1 600–2 800

Zrychlení

 

0–100 km/h [s]

9,9

Maximální rychlost [km/h]

175

Tažná kapacita

 

Hmotnost brzděného přívěsu [kg]

3 000

Hmotnost nebrzděného přívěsu [kg]

750

Rozměry a hmotnosti

 

Celková hmotnost [kg]

2 950–2 990

Provozní hmotnost [kg]

2 410

Naši partneři