Český Rybář

Rubrika

Taktiky lovu

Filtrování obsahu

Ryby jednou chtějí to a jindy zase ono. Občas nebývá snadné trefit se jim do chuti, a tak s sebou většinou nosíme více různých nástrah a zkoušíme, co je bude více zajímat. Někteří rybáři pořád dělí nástrahy na přirozené či klasické, pelety a boilie. Já myslím, že už dávno nastala doba, kdy není třeba nástrahy nijak dělit, protože pelety a boilie se dnes používají zcela běžně, jako spousta ostatních nástrah.

Pelety jsou podobně jako boilie výdobytkem moderního lovu kaprů a mají mnoho společného. Mimo jiné i to, že se ani zdaleka nepoužívají jen k lovu kaprů, ale také mnoha dalších kaprovitých ryb, například cejnů, línů, avšak boilie vezme i parma nebo tloušť, čehož mnozí rybáři, specializující se na tyto rybí druhy, úspěšně využívají, neboť pelety mohou být (a jsou) i nástrahou selektivní, která odrazuje od záběrů drobné ryby.

Většina rybářů po příchodu k nové lokalitě, na které vidí masivnější porost vodních travin, ani nerozbaluje nádobíčko a zklamaně zamíří zpět k domovu. S Lewisem Porterem ale na následujících řádcích probereme několik tipů, které vám dopomohou k úspěchu i tam, kde vládu nad revírem převzalo vodní rostlinstvo.

Mnoho výborných nástrah se s příchodem boilie a pelet ocitlo v zapomnění. Některé zcela, ale dalším se jen říká jinak. Například takové docela obyčejné těsto, na které jsme dříve chytali kapry (a ze kterého vlastně vzniklo boilie), už si doma připravuje málokdo. Přitom je to vynikající nástraha nejen na kapry, ale dají se s ním velmi úspěšně chytat i ostatní kaprovité ryby.

Rybářský tlak na naše vody je obrovský a ryby se tudíž ve chvíli, kdy začnou přijímat potravu, setkávají nejen s tou přirozenou, ale i s tím, co rybáři do vody hodí. A věřte, že toho není málo. Denně jde o tuny všeho možného od šrotů, zrnin, všelijakých mixů vnadicích směsí přes pelety, boilie atd.

Když jdu brzy ráno okolo krámku, kde pečou čerstvé pečivo, v zimě i v létě je to stejné – prostě na něj dostanu chuť. A tak si říkám, že ryby mají pečivo rády asi tak jako já, protože když s ním chytáte v kteroukoli roční dobu, nikdy ho neodmítnou. Kousek napařeného rohlíčku, to už je taková legendární nástraha a zřejmě se na ni chytá od nepaměti.

Čistota vody na revíru není většinou aspektem, nad kterým se nějak zvlášť pozastavujeme, ale v chladném období roku – tedy v době, kdy aktivita ryb není na příliš vysoké úrovni – se může jednat o faktor, který výrazně ovlivní úspěšnost našeho lovu.

Naši partneři