Český Rybář

 

Rubriky

Filtrování obsahu

Paní Zima nám v roce s osmnáctkou na konci dala pořádně zabrat. Až z toho člověk měl chvílemi zoufalé pocity, že snad ani neskončí. A možná i díky letargii, kterou v mnohých z nás vyvolala, jsme jen horko těžko stačili zachytit raketový nástup jara. Teď už ale není vážně na co čekat! Sezona je v plném proudu, a tedy čas vyrazit na kapry. Pokud hledáte i pro letošek inspiraci v podobě nějaké rozdílové nástrahy pod háček, mohlo by vám přijít vhod pokračování oblíbených boilie novinek s číslovkou 2018. Jako obvykle zde své produkty představí špičkoví čeští výrobci i některá zvučná jména, jejichž výrobky s úspěchy používají rybáři v celé Evropě. Přehled toho nejnovějšího napříč českým trhem si můžete právě prohlédnout v jarním čísle Českého rybáře. Jako obvykle nejde o test v pravém slova smyslu, protože zajistit jeho objektivitu by nebylo v našich podmínkách reálné a popravdě ani spravedlivé. Veškeré informace o produktech proto pocházejí přímo od zdroje tak, jak je jednotlivé firmy nebo výrobci poskytli. Nechte se inspirovat a rychle k vodě, protože tam na nás čekají ty nejkrásnější zážitky!

I když se v největší míře věnuji lovu kaprů, jdu si občas zavláčet anebo zachytat na feeder, abych si tu svou rybařinu trochu zpestřil a vyzkoušel i jiné způsoby lovu. Kromě velkých kaprů se snažím chytat i ostatní druhy ryb a jako mnozí mám svá přání, co bych chtěl ještě v životě ulovit. Mezi mé vysněné ryby patří například i velká hlavatka, na kterou se v budoucnu chystám zaměřit. Další rybou, o které jsem už léta snil, je velká parma comizo. Tento druh není běžně rozšířený po světě, žije pouze v jedné oblasti na Pyrenejském poloostrově. Vyskytuje se tam v několika řekách a jezerech. Již před pár lety, když se ke mně dostaly fotografie této úžasné ryby, jsem si řekl, že se za ní musím jednou určitě vypravit.

Voda stoupá, čím dál tím víc se barví dohněda a postupně začíná mít hustou konzistenci. Z mírumilovné řeky se zčistajasna stává nezadržitelný proud vodní masy, který si s sebou bere vše, co mu stojí v cestě. Nese s sebou mnoho materiálu vytvořeného lidskou rukou, ale nejen to. V minutových sekvencích plavou kolem vytržené stromy. Přišla velká voda, výška hladiny vytrvale stoupá dál. Bílé ryby tento stav jejich domova nutí vytáhnout z hlavního proudu směrem ke břehu, kde hledají ochranu v klidnějších chráněných pasážích, kterou jim mohou poskytnout například zatopené louky. Sumci samozřejmě také vědí, že právě v takový okamžik zde najdou bohatě prostřený stůl s potravou, a tím pádem pro ně startuje

 

Většina z nás asi chodí na ryby k dobře známým lokalitám a jen vzácně vyrazí k nějakému neprobádanému revíru. Je to logické, protože na vodě, kde jsme chytali už stokrát, nás jen těžko něco překvapí, a pracně zjišťovat, jaké panují podmínky na neznámé lokalitě a jaké náčiní či metody lovu zvolit, každého nebaví. Ale… nebojte se toho! Po ruce máme Marka Pollarda, který vám poskytne několik zasvěcených rad, jak k lovu na nových neprozkoumaných lokalitách přistoupit.

Známý německý rybář Adrian Prus se v tomto článku zamýšlí nad tím, co vše je potřeba vědět a udělat, abychom byli v průběhu celého roku při lovu okounů úspěšní. Hledejme v něm především inspiraci sami pro sebe, protože ne všechno se dá samozřejmě beze zbytku aplikovat i na našich vodách, kde „okleštěná“ přívlačová sezona bohužel startuje až 16. června. Ale i tak je většina postřehů velmi cenných. Na rybách musíme vždy vědět, co děláme a proč to tak děláme. To jsou totiž základní předpoklady úspěchu při lovu nejen těchto úžasných, náladami trpících pruhovaných dravců.

Jeden z neuznávanějších anglických kaprařů poslední doby Lee „Mozza“ Morris tvrdí, že spousty úlovků krásných kaprů dosáhl díky návazci známému jako „360“. Pojďme se tedy podívat, v čem spočívá jeho kouzlo.

Souboj se sumcem o hmotnosti 130 kg není nikdy jednoduchý. Ale to, co zažili koncem ledna na italském Pádu člen Black Cat týmu a průvodce Benjamin Gründer a jeho host Markus Brock, bylo opravdu nervydrásající drama!

Je to naprosto slastný pocit, zároveň i hra nervů, extrémně zajímavé a přitom neskutečně úspěšné – chytání „načerno“, tedy přesněji řečeno používání černých vláken pro velké streamery. Trochu to teď vypadalo, že vás chci navádět k nějakým kriminálním činům?! Ano, rozuměli jste správně. Ono je to celé vážně na hraně: černé streamery by se vlastně měly zakázat, protože s jejich pomocí jste při lovu candátů a speciálně lovu štik extrémně úspěšní 365 dní v roce.

Blíží se nám jaro, jedno z nejlepších období pro lov kaprů. Ti po dlouhé zimě začínají přijímat intenzivně potravu, a tak vyjíždějí ve velkém množství do mělčích oblastí, kde se ji snaží vyhledávat.

Podobně jako naši okouni patří i tropičtí chňapali rodu Lutjanus mezi ryby ostnoploutvé. Některé druhy tvarem těla a především uspořádáním hřbetních ploutví dokonce okouny i připomínají. Na rozdíl od našich okounů však celá řada chňapalů dorůstá výrazně větších rozměrů a disponuje úměrně větší silou. Dovedete si představit, jak by asi bojoval metrový okoun o hmotnosti 20 kg? Já to také nevěděl, dokud jsem se nesetkal s chňapaly.

Darrell Peck se tentokrát pokusí ulovit nějakého kapra na lokalitě s bahnitým dnem. Dělal to už mnohokrát předtím, takže v tomto směru není žádným nováčkem. Povede se mu v chladné jarní vodě chytit nějaký zajímavý objekt pro objektiv fotoaparátu?

Ještě před dvěma třemi roky to vypadalo, že díky teplejším zimám budeme v našich končinách chytat prakticky nonstop, tedy 12 měsíců v roce. Už minulá zima ale tato očekávání trochu zchladila a ta letošní je zmrazila snad ještě o něco více. Ne že by byl celý leden, únor a březen na všech revírech silný led, ale počasí, snad vyjma jednoho víkendu, k vodě opravdu moc nelákalo. Sezona tak pro mnohé začíná až nyní, počátkem dubna.

Asi každý rybář, který neodolá a vyrazí k vodě koncem zimy nebo na začátku jara, ví, že lokalizace ryb v tomto období není jednoduchá. Jedním z lovců, který dokáže ryby najít lépe než kdo jiný, je anglický rybář Mark Pollard, se kterým se vypravíme na jednu z jeho rybářských vycházek a pokusíme se něčemu přiučit.

Náš pravidelný německý dopisovatel Robin Illner patří v rámci evropské kaprové scény k uznávaným celebritám. Je to zkrátka a dobře pan rybář! Jeho široký rybářský záběr ale mimo kapry zahrnuje i další zajímavé druhy nedravých ryb, které se sem tam prohánějí i v některých našich revírech. Mezi ty, které oku lahodí asi nejvíce a za svou optickou krásou ukrývají i jistý punc tajemna, patří líni obecní.

Před námi je 24 hodin, během kterých se člen Korda Teamu Jonathan Mann pokusí ulovit pár kaprů na staré štěrkovně proslulé porosty vodních rostlin, ale také slušnou obsádkou velkých ryb. Bude chytat na boilie, protože tato taktika na revíru převládá.

Na celé naší planetě snad není země, která by na ploše menší než Česká republika nabízela pestřejší krajinu, bohatství živé přírody i směsici lidí a kultur, jako je tomu na Kostarice.

Teprve s odstupem času se člověk ve vzpomínkách vrací k různým zvláštnostem, které zažil při chytání ryb. To, co tenkrát pro mě bylo těžce pochopitelné, se mi v průběhu času podařilo objasnit a náhle vše zapadlo do jediné mozaiky. Vytvořený obraz poměrně přesně vypovídá o zkušenostech, kterých se mi tehdy dostalo, o věcech, o kterých jsem nemluvil, nechtěje být za blázna.

Rybářský tlak na naše vody je obrovský a ryby se tudíž ve chvíli, kdy začnou přijímat potravu, setkávají nejen s tou přirozenou, ale i s tím, co rybáři do vody hodí. A věřte, že toho není málo. Denně jde o tuny všeho možného od šrotů, zrnin, všelijakých mixů vnadicích směsí přes pelety, boilie atd.

Už jako malý kluk jsem byl naprosto fascinován nádhernými okouny s jejich masivními hřbetními ploutvemi, zářivými barvami a tmavými pruhy na bocích. První ryba, která mi uvízla na háčku, byl právě malý okoun a od té doby jsem pruhované dravce nepřestával dráždit, mnohdy jen se špičkou prutu a metrem přivázaného vlasce.

Všechny tekoucí vody mají jedno společné. Dokážou totiž snadno a relativně rychle dostat všechny chutě a vůně z nabízených laskomin ke smyslům ryb. Cílové ryby, jako třeba kapři, tak ucítí potenciální potravu v krátké době po prokrmení a my máme šanci je ulovit. V tomto článku bych se chtěl zamyslet nad účinností pelet, které jsou pro tekoucí vody ideální návnadou i nástrahou.

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 .. 24
Naši partneři