Český Rybář

 

Rubriky

Filtrování obsahu

Dnešní svět je v mnoha ohledech protkán neviditelnými vlákny moderních technologií. Nepochybně nám přinášejí celou řadu výhod, na druhou stranu i starostí a nově i závislostí. Nás rybáře tyto technologie zasahují poslední dobou stále více. Otázkou zůstává, jestli je to v souvislosti s rybařením, které má pro mnohé z nás mimo ten sportovní i rozměr duševní, to pravé „ořechové“?! Nakonec je však jen na nás, jestli si soudobé mobilní vymoženosti pustíme i do života rybářského.

Během roku někdy nastane období, kdy se zdá, že kapři prostě neberou. Většinou to může být při prudkém ochlazení anebo často v letním období, když voda obsahuje méně kyslíku a naopak velké množství přirozené potravy. Rybáři si často myslí, že kapři, jak se říká, „prostě nežerou“. Opak je však pravdou.

Jaký je trest pro troufalého rybáře, který chytá na přívlač v mém království? Narovnat háčky, zamotat, utrhnout a nejlépe ho ještě namočit.

Pelety jsou podobně jako boilie výdobytkem moderního lovu kaprů a mají mnoho společného. Mimo jiné i to, že se ani zdaleka nepoužívají jen k lovu kaprů, ale také mnoha dalších kaprovitých ryb, například cejnů, línů, avšak boilie vezme i parma nebo tloušť, čehož mnozí rybáři, specializující se na tyto rybí druhy, úspěšně využívají, neboť pelety mohou být (a jsou) i nástrahou selektivní, která odrazuje od záběrů drobné ryby.

S tímto stylem přívlače jsem začal spíše náhodou než záměrně. Blížila se zima, ze stromů padalo listí a teploty rychle klesaly. Původní plán zněl prochytat z bellyboatu konkrétní lokalitu velkými gumovými nástrahami a pokusit se o úlovek trofejní štiky. To se nám příliš nepovedlo, ale můj kamarád nakonec na „štičí“ nástrahu chytil krásného, pěkně rostlého candáta. To vyburcovalo náš zájem a rozhodli jsme se, že k revíru brzy zavítáme znovu a namísto štik se cíleně zaměříme právě na candáty.

Většina rybářů po příchodu k nové lokalitě, na které vidí masivnější porost vodních travin, ani nerozbaluje nádobíčko a zklamaně zamíří zpět k domovu. S Lewisem Porterem ale na následujících řádcích probereme několik tipů, které vám dopomohou k úspěchu i tam, kde vládu nad revírem převzalo vodní rostlinstvo.

Jednou z velice používaných frází v kaprařině bývá, že někdo dělá něco jinak než ostatní. Přemýšlím nad tím, jestli je tomu opravdu tak a zda nejde jen o frázi. Několikrát jsem se přistihl, že už nad svým chytáním nepřemýšlím tak jako dřív a držím se něčeho zažitého, co mi celkem funguje a s čím si asi vystačím. Když si to tak uvědomuji, není nic horšího než zjistit, že to, co dělám, je vlastně stereotyp.

Řeka se pomalu a pozvolna klikatí skrze pole. Sedím v zelené trávě, vychutnávám si sluneční paprsky a přemýšlím o zmrzlých výpravách letošního jara. Na tomto úseku řeky jsem prakticky v průběhu celého roku lovil krásné velké parmy. Ale teprve dnes velmi brzy po ránu zabral skutečný baron mezi parmami!

Pokud netušíte, která nástraha patří mezi mé nejoblíbenější, stačí spočítat, kolik pop upů mi projde každý rok rukama, a je to jasné. Kuličky vznášející se nade dnem mi v uplynulých letech pomohly nachytat hodně krásných kaprů a předpokládám, že je budu s úspěchem využívat i v budoucnu. Protože stále existuje spousta rybářů, kteří této nástraze nevěří, rozhodl jsem se přesvědčit je, že doopravdy fungují. A tady je mých šťastných sedm pop up tipů…

S Lee Morrisem jsme se setkali jednoho dne, který nebyl příliš typický pro lov kaprů z hladiny. Známý rybář ochotně odpovídal na naše dotazy týkající se této metody lovu, která je při sportovním rybolovu stále využívána spíše okrajově…

V minulém čísle jsme psali o vyhledávání kaprů v letním období a nástrahách, které jsou v létě vhodné. Dalším důležitým faktorem je doba, po kterou budeme kapry lovit. To znamená, jestli se jedná o dlouhodobou nebo krátkodobou výpravu. Výběr místa může být v podstatě stejný při obou možnostech. Co je podstatné – lišit se bude množství a typ krmení.

Nikdo na světě nespočítá, kolik kukuřice rok co rok dopadne na dno našich revírů. Pominu semletou ve formě šrotů a mouček, která představuje další tuny navíc. Kolik to dělá klasů a zrnek? Asi pořádné pole! Musí jít o neuvěřitelné číslo a otázka je to čistě řečnická. Kdo by měl zájem něco takového počítat a k čemu by to bylo? Faktem zůstane, že do vody dopadne opravdu hodně krmení a ryby víceméně všechno sežerou, neboť kukuřici milují.

Tato slova by vás určitě nenapadla jako první, pokud byste přemýšleli o metodách lovu Marka Pollarda. Když ale dojde na chytání s peletami a splávkem, získávají náhle na významu. Pojďme se tedy k Markovi připojit na jedné z jeho oblíbených lokalit a pokusme se objevit jeho jemnější stránku.

Lev nikdy nepřebývá daleko od zeber! Toto pravidlo (s lehkou úpravou) můžeme aplikovat prakticky na jakéhokoli suchozemského či vodního predátora. Všichni se totiž snaží držet v dosahu zdroje potravy, což je základním předpokladem přežití v jejich životním prostředí. Štiky nejsou výjimkou, takže zkušený rybář po nich vždy pátrá tam, kde se pohybuje jejich přirozená potrava.

Nachytat slušný počet bílých ryb není vždy tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Největším problémem často bývá, věřte, nevěřte, jejich velká koncentrace na lovném místě. Mark Pollard se nám na následujících řádcích pokusí vysvětlit, že správná taktika krmení je tajemstvím, které dokáže naši vycházku k vodě podstatně ovlivnit.

Musím bez jakéhokoliv pochlebování říci, že výrobky značky Fenix mě z mnoha důvodů baví. Jsou vždy výtečně zpracované, mají v tomto segmentu spotřebního zboží nadstandardní kvalitu a pokaždé překvapí nějakým chytrým technickým řešením nebo nějakou specialitou, o které konkurence ještě ani nezačala přemýšlet. A to je i případ nové čelovky Fenix HL40R, na kterou se podrobně podíváme v červencovém testu Českého rybáře.

Pruty Gamakatsu Akilas byly vyvinuty, aby stimulovaly lovecké instinkty lidí. Design blanku umožní rybáři zažít úžasný pocit rychlosti, přesnosti a jemnosti. Díky využití nejkvalitnějších grafitových materiálů a stavebních komponentů bylo možné vytvořit sérii přívlačových prutů, která má v sobě všechny aspekty dokonalosti od perfektní rovnováhy přes lehkou akci, přesné nahazování až po jistý zásek a zdolání.

Letní období nebývá většinou příliš dobré pro chytání větších kaprů. Jednak je to způsobené teplou vodou, která neobsahuje tolik kyslíku a ten je pro braní ryb velmi důležitý, a druhou podstatnou věcí, která ovlivňuje braní kaprů, je velké množství přirozené potravy ve vodě. V tomto období jsou jezera, ale i řeky plné různých larev a další přirozené potravy. Kapři nepohrdnou třeba i potěrem a drobnými rybkami. K tomu jsou samozřejmě ve vodě i další živočichové jako škeble, raci atd. Kapři většinou dávají přednost přirozené potravě, protože je jí všude dostatek a je snadno dostupná.

V posledních letech jste si určitě všimli nejrůznějších skupin rybářů, kteří objevili kouzlo lovu s pop upy. Když se zamyslím nad vlastním chytáním, patří lov se vznášivým boilie k nepoužívanějším metodám. Ale na rozdíl od nejrůznějších klamavých reklam preferuji při lovu staré dobré chod rigy.

Mnoho výborných nástrah se s příchodem boilie a pelet ocitlo v zapomnění. Některé zcela, ale dalším se jen říká jinak. Například takové docela obyčejné těsto, na které jsme dříve chytali kapry (a ze kterého vlastně vzniklo boilie), už si doma připravuje málokdo. Přitom je to vynikající nástraha nejen na kapry, ale dají se s ním velmi úspěšně chytat i ostatní kaprovité ryby.

01 .. 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 .. 28
Naši partneři