Český Rybář

Rubrika

Vážeme mušky

Filtrování obsahu

Březnovka se už před mnoha lety stala jednou z mých nejoblíbenějších mušek. Je to taková univerzální imitace, jejíž hlavní význam spočívá v mokré formě. Můžeme ji ale použít jako suchou (kde často nahradí i chrostíka) anebo jako nymfu.

Tuto mušku přivazuji na návazec jako prostřední nebo koncovou. Celoročně se mi osvědčila nejen na vysazené duháky, ale i na ryby, které jsou ve vodě delší čas, a považuji ji za takřka přírodní. V pozdním podzimu a v zimě ji s přibývajícím chladem berou i potočáci a lipani.

 

Žlutočerný tungsten používám v chladnějších částech roku především na malé toky – jako je například horní tok Malše, Černá, Blanice či Volyňka. Někdy dnešní vzor berou (jak lipani, tak pstruzi) výborně, ale už jsem několikrát zaznamenal i úplný nezájem.

 

Přesto, že nerad používám cizí převzaté vzorky mušek, občas se nevyhnu tomu, abych zařadil veleúspěšný vzor do svých krabiček. Stejné je to i s minizonkerem, který přivezl můj syn z juniorského mistrovství světa v roce 2005 v Norsku.

 

Mušky typu DAMSEL a DRAGON by původně měly představovat larvy vážek a šídel. Hlavní líhnutí tohoto hmyzu probíhá v teplých letních měsících, kdy na hladině pozorujeme občasná veliká kola.

 

Měsíc září je většinou časem (alespoň u nás v jižních Čechách to platí) vysazování nových ryb do řek a jezer, a to je doba, kdy na čerstvé ryby platí různé lury a všeobecně „veselé mušky“.

 

Když píšu článek na měsíc srpen, připravuji se na svou čtvrtou cestu do Norska na řeku Vefsnu, a proto si vážu mušky dopředu (během zájezdu samozřejmě podle potřeby dovazuji a známé vzory se snažím vylepšit).

 

Zamiloval jsem si Skandinávii, a tak letos již počtvrté podniknu cestu na Sever, která bude trvat minimálně 1 měsíc a začne lovem pstruhů potočních v horách severního Švédska. Náš hlavní cíl leží v Norsku, ještě asi 250 km na sever a je jím opět především řeka Vefsna u města Mosjoen.

 

Tuto mušku jsem nazval grizzly klinkhammer, protože tvarem a provedením připomíná mušky od vazače Klinkhammera. Není to můj původní vzor, ale věnoval mi ho loni v červnu Franta Hanák při chytání  za rojení chrostíků na Vltavě pod Vyšším Brodem.

Muška ve velikosti háčku č. 16 a 18 se hodí spíš na podzim, kdy je doba lipanů a také olivek. V květnu jsem se setkal s jejich hromadným rojením, ale byly větších velikostí.

Konečně přichází duben a s ním se všichni nedočkaví muškaři těší na začátek nové sezony. Letos je (alespoň pro mne) to „těšení“ mimořádně silné, protože po loňské a předloňské mírné zimě, kdy se dalo na mimopstruhových vodách lovit během celé zimy, to letos skoro nešlo, a když tak velice omezeně.

V současné době lovíme nejvíce se zlatohlavými (tungstenovými) nymfami a pomalu zapomínáme na nymfy, které českou mušku proslavily ve světě – na tzv. „bobše“ (anglicky „czech nymph“).

Pštrosí nymfa je další z mých pokusů vymýšlet něco nového. Tato muška může v menších velikostech představovat (při troše fantazie) různé druhy jepic a ve větším provedení by mohla připomínat pošvatku.

Loni na podzim jsem prováděl inovaci většího množství mušek a dnešní vzor je jedním z těch osvědčených, ale nově uvázaných. Blešivce používám na vodách, kde převažuje lipan, protože právě tyto vzory upřednostňuje.

Naši partneři