Český Rybář

 

Rubriky

Filtrování obsahu

Ještě před dvěma třemi roky to vypadalo, že díky teplejším zimám budeme v našich končinách chytat prakticky nonstop, tedy 12 měsíců v roce. Už minulá zima ale tato očekávání trochu zchladila a ta letošní je zmrazila snad ještě o něco více. Ne že by byl celý leden, únor a březen na všech revírech silný led, ale počasí, snad vyjma jednoho víkendu, k vodě opravdu moc nelákalo. Sezona tak pro mnohé začíná až nyní, počátkem dubna.

Asi každý rybář, který neodolá a vyrazí k vodě koncem zimy nebo na začátku jara, ví, že lokalizace ryb v tomto období není jednoduchá. Jedním z lovců, který dokáže ryby najít lépe než kdo jiný, je anglický rybář Mark Pollard, se kterým se vypravíme na jednu z jeho rybářských vycházek a pokusíme se něčemu přiučit.

Náš pravidelný německý dopisovatel Robin Illner patří v rámci evropské kaprové scény k uznávaným celebritám. Je to zkrátka a dobře pan rybář! Jeho široký rybářský záběr ale mimo kapry zahrnuje i další zajímavé druhy nedravých ryb, které se sem tam prohánějí i v některých našich revírech. Mezi ty, které oku lahodí asi nejvíce a za svou optickou krásou ukrývají i jistý punc tajemna, patří líni obecní.

Před námi je 24 hodin, během kterých se člen Korda Teamu Jonathan Mann pokusí ulovit pár kaprů na staré štěrkovně proslulé porosty vodních rostlin, ale také slušnou obsádkou velkých ryb. Bude chytat na boilie, protože tato taktika na revíru převládá.

Na celé naší planetě snad není země, která by na ploše menší než Česká republika nabízela pestřejší krajinu, bohatství živé přírody i směsici lidí a kultur, jako je tomu na Kostarice.

Teprve s odstupem času se člověk ve vzpomínkách vrací k různým zvláštnostem, které zažil při chytání ryb. To, co tenkrát pro mě bylo těžce pochopitelné, se mi v průběhu času podařilo objasnit a náhle vše zapadlo do jediné mozaiky. Vytvořený obraz poměrně přesně vypovídá o zkušenostech, kterých se mi tehdy dostalo, o věcech, o kterých jsem nemluvil, nechtěje být za blázna.

Rybářský tlak na naše vody je obrovský a ryby se tudíž ve chvíli, kdy začnou přijímat potravu, setkávají nejen s tou přirozenou, ale i s tím, co rybáři do vody hodí. A věřte, že toho není málo. Denně jde o tuny všeho možného od šrotů, zrnin, všelijakých mixů vnadicích směsí přes pelety, boilie atd.

Už jako malý kluk jsem byl naprosto fascinován nádhernými okouny s jejich masivními hřbetními ploutvemi, zářivými barvami a tmavými pruhy na bocích. První ryba, která mi uvízla na háčku, byl právě malý okoun a od té doby jsem pruhované dravce nepřestával dráždit, mnohdy jen se špičkou prutu a metrem přivázaného vlasce.

Všechny tekoucí vody mají jedno společné. Dokážou totiž snadno a relativně rychle dostat všechny chutě a vůně z nabízených laskomin ke smyslům ryb. Cílové ryby, jako třeba kapři, tak ucítí potenciální potravu v krátké době po prokrmení a my máme šanci je ulovit. V tomto článku bych se chtěl zamyslet nad účinností pelet, které jsou pro tekoucí vody ideální návnadou i nástrahou.

Už se také nemůžete dočkat, až po dlouhé zimě konečně poprvé doopravdy nahodíte (pokusy s plavačkovým prutem nebo feederem a kouskem rohlíku nepočítáme)? Jakpak by ne! Vždyť první jarní paprsky slunce probouzí k životu nejen nás rybáře, ale hlavně ryby. A protože se na následujících řádcích k tématu jarního lovu vyjadřuje Jarda Těšínský, je jasné, že řeč bude o kapraření. Dozvíte se, na jaká místa zjara nahodit, dostanete tip, jaké boilie použít, a v neposlední řadě přijdou na přetřes i otázky správné prezentace, taktiky lovu či vhodných návazců. Tak pojďme na to!

Vynikající rybář Dave Finn na následujících řádcích prozradí jednu ze svých zajímavých taktik vnadění a ukáže, že s její pomocí dokáže ulovit i velmi slušné ryby…

Když jdu brzy ráno okolo krámku, kde pečou čerstvé pečivo, v zimě i v létě je to stejné – prostě na něj dostanu chuť. A tak si říkám, že ryby mají pečivo rády asi tak jako já, protože když s ním chytáte v kteroukoli roční dobu, nikdy ho neodmítnou. Kousek napařeného rohlíčku, to už je taková legendární nástraha a zřejmě se na ni chytá od nepaměti.

Sezona lovu sumců patří již minulosti a mnoho z nás přebírá, čistí nebo opravuje po náročných výpravách náčiní, abychom jej pak na dlouhé měsíce hodili někam do kouta. Přiznám se, výše popsané není rozhodně můj případ, protože má sumčí sezona probíhá s pravidelností všemi dvanácti měsíci, a proto jsem v každé roční době u vody k zastižení. Lovím především ve Francii, Itálii, ale nejen tam. Pravidelně líčím na sumce i v domovských německých vodách. Až na některé drobnosti a anomálie mají všechny proslulé sumčí revíry jedno společné, a to velmi podobný průběh aktivity ryb během různých ročních období.

Souostroví Seychely, ležící v Indickém oceánu severně od Madagaskaru, se skládá z mnoha korálových ostrovů, atolů a útesů. Ostrovy jsou proslulé svými písečnými plážemi, ale zároveň i skvělými podmínkami pro provozování mořského rybolovu, především příbřežního muškaření.

Existuje něco lepšího než za jasného letního rána sedět u vody a čekat na záběr dalšího velkého cejna? Tento idylický scénář nám ale určitě nevydrží celý rok. S postupným ochlazováním vody je stále obtížnější donutit ryby k záběru. To ale neznamená, že musíme s rybolovem skončit, jak nám ukáže známý anglický rybář Shaun Little, tentokrát s feederovým prutem.

Pokud jste rybáři každým coulem a u vody trávíte nejen čas ve dne, je velmi pravděpodobné, že nějaká čelovka patří do vaší základní výbavy. Onen „základ“ však se současnými trendy našeho sportu neustále roste především ve své šíři, a tak určitě přijde vhod, když se někdo snaží uvést na trh nové produkty s vynikajícími parametry a ruku v ruce s tím snižovat i jejich rozměry a hmotnost. Krásným příkladem současné špičkové techniky je i nová nabíjecí čelovka Fenix HM50R, kterou jsme otestovali v ostrém provozu na rybářském víkendu pod širým nebem.

Lov na nejrůznějších kanálech bývá u mnoha plavačkářů neodmyslitelně spjat s děličkou. Tohle spojení je prostě zažité, ale… když přemýšlíme, kterou taktiku zvolit, nezapomínáme trochu na fantastické úlovky dosažené jinými metodami lovu? Pojďme se na jedné výpravě připojit k anglické reprezentantce Kayleigh Smith, která to na kanále zkusí trochu jinak.

Jízda autem je pro mne jednoznačně emocionální záležitost. O tom není potřeba dlouze diskutovat. Když jsem si letos konečně po letech naprosto zbytečného odříkání pořídil silné benzinové auto, opět ve mně vzplál ten příjemný pocit vnitřní pohody z jízdy jako takové. A že to nemusí být hned 245 koní?! Nemusí! Někdy stačí ke skoro stejné radosti číslo 90. Zdá se vám to málo? Ne, málo to není, pokud tyto koně ukryjete do designově velmi povedené „krabičky“, která je dlouhá jen 3,70 m, ale 1,69 m vysoká, a k tomu všemu přidáte pohon všech kol. Tak může na první pohled působit nejnovější generace Ignisu.

V dubnu loňského roku se zadařilo rybáři Paulu Easleymu z Meadu v Oklahomě. Na jezeře Texoma zdolal kostlína obrovského (Atractosteus spatula) – Alligator Gar, který vážil 115,4 kg při délce 2,48 m (obvod těla činil 1,1 m)! Šťastný lovec tak ustanovil nový rekord státu Oklahoma, protože ten předchozí (ulovený v lednu 2011) měl hmotnost „pouhých“ 87,1 kg.

Chytání z kajaku je zvláštní, přírodní formou rybolovu – ticho všude kolem, bezprostřední kontakt s hladinou... co si přát víc. Jen těžko se rybám dostanete blíž. Ale... zkuste zaseknout velkého sumce a uvidíte, jak ošidné mohou tyto pocity být.

01 .. 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 .. 27
Naši partneři