Český Rybář

SKREI PO NORSKU / treska upravená tak, jak se podává na západním pobřeží Norska

/ Recepty / Text: Radek Otípka / Foto: Radek Diviš

Ingredience pro dvě osoby:

  • treska skrei (filety nebo podkovy) – 400 g
  • sůl – špetka
  • černý pepř – 5 kuliček (do rozvaru)
  • bobkový list – 5 ks (do rozvaru)
  • slanina – 300 g
  • zelený hrášek na pyré – 300 g
  • mrkev – 2 ks
  • velké brambory – 2 ks
  • máslo – 50 g

Postup přípravy:

Tresku skrei je možné podávat naporcovanou jako filety nebo nakrájenou na podkovy. Záleží jen na vás a na tom, zda budete připravovat rybí vývar, na který je třeba páteř a ploutve.

Dobře očištěnou rybu zatím odložíme do lednice. Připravíme si hráškové pyré, doporučuji z mladých mražených hrášků, aby bylo krásně zelené a sladké. Stačí trochu osolit a přidat máslo. Dále podusíme mrkev, podle norské tradice se vykrajují kytičky, ale i obyčejná kolečka lehce podušená ve slané vodě s máslem chutnají skvěle.

Mezitím si v širším hrnci připravíme rozvar na dušení tresky. Vody použijeme tolik, aby přikryla tresku, a přidáme bobkový list, celý černý pepř, sůl a dvě polévkové lžíce octa. Stačí obyčejný ocet, pokud chcete, může být i vinný nebo balsamico bianco, vždy však bílý! Rozvar necháme vařit 5 minut.

Slaninu, nejlépe dobře zauzenou a masitou (váš řezník bude mít jistě nějaký lokální výrobek z udírny, v jižních Čechách doporučuji Krumlovský špek od Antoniho), vypražíme, ale ne do křupava, nechte ji zezlátnout, hned doplňte dvěma lžícemi másla a nechte rozpustit mimo oheň.

Filet nebo podkovu tresky vložíme do horké vody, kterou jsme právě odstavili z ohně, a necháme 6–8 minut odležet. Vždy záleží na velikosti porce, takže můžeme ponechat klidně 10 minut. Jelikož se voda nevaří, rybě se nic nestane.

Na talíř dáme hráškové pyré, dušenou mrkev a filet ryby, který jsme opatrně vyndali z rozvaru. Jako přílohu podáváme vařené nebo pečené brambory. Nakonec přidáme slaninu s máslem.

Dobrou chuť přeje Radek Otípka

FILET Z BROSMY S LETNÍ ZELENINOU

Ingredience: filet z brosmy – očištěný a hlavně zbavený kůže (velikost nechám na Vás, minimálně ...

PSTRUH S LETNÍM SALÁTEM

Ingredience: celý pstruh duhový nebo obecný (alternativně i siven) – 1 ks na 1 porci salátový mix ...
Naši partneři