Dostal jsem chuť na něco ostřejšího, a tak bylo celkem jednoduché spojit příjemné s užitečným. Tím příjemným samozřejmě myslím kulinářský zážitek, užitečný byl fakt, že jsem mohl nafotit další recept do našeho časopisu. Asijských variant přípravy mořských plodů je nespočet. Já zvolil vlastní cestu z ingrediencí, které znám a vím, jak se při kuchyňské přípravě chovají. A výsledek? Prý vynikající!?
Odpověď na tuto celkem triviální otázku získáte záhy. Dnešní příspěvek do rubriky „Plavaná“ by totiž měl co nejnázornějším způsobem (pomocí fotoseriálu) krok za krokem předvést postup, jak na to.
K mušlím jsem měl před mnoha lety velice vlažný přístup – ostatně, určitě nejsem sám. Nakonec ale přišlo prozření a dnes si neumím představit, že bych si nějaký druh mušlí nepřipravil alespoň jednou měsíčně. A to už nemluvím o těch čerstvě vylovených z moře, což je jedna z věcí, na kterou se v Norsku (nebo kdekoli jinde) opravdu těším. Protože mám v oblibě i sušená rajčata (nejlépe naložená v oleji), pokusil jsem se tyto dvě propriety zkombinovat a... nový recept byl na světě!
Krevety prostě miluji! Vždy, když pro ně spěchám do obchodu, vzpomenu si, jak v Norsku kapitán lodě (která se právě vrátila z moře) zalovil v podpalubí, do igelitky nasypal 5 kg nádherných krevet za směšnou cenu a já po večerech loupal bílé masíčko z krunýřů a zažíval gurmánskou nirvánu. Přáním mého kolegy tentokrát bylo, abych zase zvolil nějakou úpravu „na sladko“. V obchodě mi padlo do oka čerstvé mango a nápad byl na světě. Tak pojďte ochutnat!
Možná by se to mohlo zdát jednoduché – prostě uděláte jakési rizoto s mořskými plody, které má asi 1 000 variant, takže se v podstatě nedá nic zkazit. Španělský pokrm z oblasti Valencie ale tak jednoduchý není a prověří vás zejména při výběru ingrediencí. Myslíte, že se v Čechách dá normálně sehnat kvalitní šafrán? Vůbec to není jednoduché! Já koupil jakýsi balíček za 75 Kč (225 se mi zdálo moc) a v průběhu přípravy jsem pak hořce litoval – šafrán, který měl paellu obarvit krásně žlutě, dal pokrmu jen jakýsi okrový nádech. Inu, příště budu chytřejší a nebudu škudlit. Pojďme se tedy podívat, z čeho a jakým způsobem jsem se propracoval k finálnímu produktu!
A je tu další recept na přípravu plodů moře. Tentokrát jsem zakoupil celé kalmary a vyloupané krevety (obojí mražené). Vzhledem k tomu, že jsem v Anglii „posháněl“ spoustu cizokrajných skleniček s nejrůznějšími ingrediencemi, bylo nutné je vyzkoušet. A tak vlastně vznikl dnešní recept!
V následujících třech pokračováních si připravíme další variace receptů s mořskými plody. Poslední dobou se mi zalíbilo používání kokosového mléka (může být i kokosová smetana). Je sladké, ale vhodným dokořeněním z něho „vymáčkneme“ chuť (a vůni), kterou potřebujeme. Při letošním návratu z rybářské výpravy v Norsku jsem v jakémsi dánském supermarketu zkusmo zakoupil bloček sýra. Po rozbalení mi došlo, že to byla trefa do černého. Jeho vůni a chuť bych asi nejlépe charakterizoval, kdybych řekl, že to bylo něco mezi eidamem a romadurem. A vida – dnešní recept byl na světě!
V tomto receptu vám asi trochu zamotám hlavu. Ne že by byl nějak složitý, to vůbec ne, ale... v průběhu loňského výletu do Londýna jsem navštívil i thajskou prodejnu potravin a přivezl si některé ingredience použité právě při této přípravě krevet. Nevím úplně přesně, zdali jsou k sehnání na našem trhu, ale šikovný kuchař si vždycky poradí. Myslím, že celý recept je naladěn směrem k thajské kuchyni, která sice mnohdy pálí, ale přitom neubírá na chuti primárních produktů – spíše ji podporuje. Pojďme to zkusit.
V tomto čísle si připravíme další recept z „mořských potvor“. Pokud budete shánět potřebné ingredience, vězte, že ve většině obchodů dostanete to důležité pod názvem chapadla z kalamára. Vyzkoušet ale klidně můžete chapadla z jakéhokoli hlavonožce. Při vaření tohoto receptu jsem je použil poprvé v životě, a podle toho možná vypadá i jejich úprava. Pokud máte své postupy přípravy, bez váhání je „nasaďte“.
V následujících měsících si připravíme několik pokrmů z mořských živočichů, které s prutem běžně nelovíme, ale přesto je (zvláště na dovolené u moře) velice často vyhledáváme a konzumujeme. Jedná se o nejrůznější „plody moře“, které jedna část populace odstavila na vedlejší kolej a nikdy by se jich ani nedotkla, zatímco ta druhá je považuje za delikatesu a v častější konzumaci jí brání pouze vyšší pořizovací cena. Následující recept není sice (co se ingrediencí týče) ničím objevným, ale s láskou ho připravuje můj kamarád - majitel vinného sklípku a s trochou dobrého bílého vína jsou jeho mušle naprosto dokonalé!
V prvním čísle roku 2014 vás opět přivítám lehce exoticky, tedy druhým pokrmem s další kokosovou variací. Tentokrát jsem zvolil lososa a do omáčky přísadu, která mnohým bude připadat klasická, totiž sýr s modrou plísní. Ale... nenechte se mýlit – není sýr jako sýr a jeho použití chuť vlastního pokrmu ovlivní opravdu razantně. Tak pojďme na to!