Český Rybář

 

Rubriky

Filtrování obsahu

Bylo to někdy koncem prosince, když jsem se dozvěděl, že mám úžasnou možnost vyrazit na španělskou přehradu Rio Ebro. Vždycky jsem si přál spatřit ji na vlastní oči. Ale vzdálenost byla tím, co mě brzdilo. Letecké spojení je fajn, ale vyrazit do neznáma na lov kaprů bez vlastního vybavení bylo nemyslitelné a trávit více jak dvacet hodin v autě se mi nechtělo. Také proto pro mě Španělsko zůstávalo neobjevené.

Sumec velký je největší tuzemskou rybou. Ideálním obdobím pro chytání těchto kapitálních kousků bývá právě přicházející léto. Jak na to?

Vážení čtenáři,

inspirací k účasti v novém ročníku soutěže Trofeje Českého rybáře Vám může být vítěz z roku 2018, kterým se stal pan Luboš Šneberger. Získal sedmidenní zájezd pro dvě osoby na francouzský revír Rhôna. Vydal se tam se svým rybářským kolegou Jiřím Vágnerem a poté nám poslali krátkou zprávu ze své výpravy, kterou vám rádi zprostředkujeme:

Když jsem se před pár lety proháněl tehdy zbrusu novým modelem Vitary, jediné, co mi na ní trochu vadilo, byl kvůli emisním limitům hodně utlumený atmosférický motor 1,6 VTT. Jeho pružnost skutečně nebyla tím, co by člověka chytlo za srdce, ba naopak. A do kopce to bylo trochu infarktové dobrodružství. Další svezení ve stejném modelu bylo díky turbo motoru 1,4 BoosterJet v porovnání s tím prvním jako noc a den, tedy lépe řečeno šlo o nádherný prosluněný den. V nejnovější nabídce Suzuki se tomuto věhlasnému SUV modelu dostalo lehké „kosmetické“ modernizace a nově přibylo i několik bezpečnostních systémů.

Jaro je konečně tady! Se vším, co k němu patří a co na něm milujeme. Chápu, že alergiky tato zpráva tolik netěší. Předpokládám ale, že rybářská vášeň je daleko silnější než nepříznivé pylové zpravodajství. Teď už skutečně není na co čekat. Rybářská sezona je v plném proudu, nastal čas vyrazit na kapry, českými rybáři nejmilovanější rybu. Pokud hledáte i pro letošek nějakou zajímavou inspiraci v podobě rozdílové nástrahy pod háček, mohlo by vám přijít vhod oblíbené pokračování představení boilie novinek s číslovkou 2019.

Gamakatsu pruty mám rád. Z mého pohledu totiž nabízejí nejen vynikající materiály, nejlepší dostupné komponenty, ale především ojedinělou užitnou hodnotu vzhledem k velmi rozumné pořizovací ceně. Pruty Gamakatsu Akilas byly vyvinuty, aby stimulovaly lovecké instinkty lidí. Design blanku umožní rybáři zažít úžasný pocit rychlosti, přesnosti a jemnosti. Díky využití nejkvalitnějších grafitových materiálů a stavebních komponentů bylo možné vytvořit sérii přívlačových prutů, která má v sobě všechny aspekty dokonalosti od perfektní rovnováhy přes lehkou akci, přesné nahazování až po jistý zásek a zdolání.

Přívlačových smekacích navijáků existují stovky druhů. Ale jen některé z nich stojí skutečně za pozornost. Ostatní jsou jen smutným příkladem urputné snahy vyrobit něco prostřednictvím běžných technologií a prostředků. Mezi lídry trhu v tomto segmentu již několik desítek let neochvějně patří i japonská značka Daiwa. Jejich nová technologie LT se v aktuální kolekci dostala i do nižších řad, které nyní dokážou nabídnout nádhernou techniku za velmi přijatelnou pořizovací cenu. Příkladem je i nové Fuego LT.  

Nafukovací motorové čluny pro rybáře mají dnes mnoho podob a odlišností ve zvolených materiálech a rozměrech. Největší rozdíl napříč všemi značkami a modely pravděpodobně tkví v konstrukci podlážek a dna člunu. Pokusili jsme se proto odpovědět na jednu z nejčastějších otázek, a to srovnání člunů s kýlem a bez něj.

Musím říci, že čelové lampy značky Fenix patří k tomu nejlepšímu a nejinovativnějšímu, co si na současném trhu v tomto segmentu můžete pořídit. Mají velmi kompaktní design, nadprůměrný výkon, víceúčelové využití a především jsou báječně zpracované. Nejinak tomu je u novinkového modelu HM51R Ruby (mimochodem vycházejícího ze známého modelu HM50R), který přede mnou leží na redakčním stole. Jaký asi bude? Pojďme tento výrobek prověřit při jedné ze zahraničních výprav z pohledu běžného, ale i ambicemi nabitého rybáře.

Když tak přemýšlím o svých rybářských začátcích, asi by mne nikdy ani v tom nejbujnějším snu nenapadlo, že dnes člověk může přijít k vodě a hodit do ní „blikající kouli“, která mu po vzoru pohádek vyvěští, co se kde v modrých hlubinách ukrývá. A světe, div se, stalo se! Ale je to dobré, nebo zlé? Myslím, že bychom bohužel našli aspekty obojího. Dobré je to určitě v tom, že jsme schopni pomocí moderních technologií relativně rychle zmapovat a vyhodnotit terén pro případné rybaření nebo si potvrdit či vyvrátit mýty o určitých místech. Naopak negativně na mě působí přetechnizovaná spojení s jasnými limity, nestálost mobilních aplikací, celkem chabá grafika a přímá závislost na dalším technickém zařízení, které má také své mouchy, především v souvislosti s výdrží baterie. Jinak je ale první dojem po přečtení přehledně zpracovaného českého manuálu k nahazovacímu sonaru FishHunter™ 3D veskrze pozitivní.

Seychely, ležící v západní časti Indického oceánu nedaleko Madagaskaru, se v poslední době stávají světovým epicentrem lovu kranasů obrovských. A atol Astove je jedním z nejlepších míst vůbec…

Ráno jsme vyrazili na moře, i když obloha nevěstila nic dobrého. Olověně zbarvená mračna přecházela na severu až do černé a foukal docela slušný severák. Obepluli jsme nejjižnější cíp ostrova a s respektem pokukovali po ztemnělém nebi. Černá masa, která se nám ještě před hodinou zdála být daleko, se náhle ocitla přímo nad našimi hlavami…

Ryby jednou chtějí to a jindy zase ono. Občas nebývá snadné trefit se jim do chuti, a tak s sebou většinou nosíme více různých nástrah a zkoušíme, co je bude více zajímat. Někteří rybáři pořád dělí nástrahy na přirozené či klasické, pelety a boilie. Já myslím, že už dávno nastala doba, kdy není třeba nástrahy nijak dělit, protože pelety a boilie se dnes používají zcela běžně, jako spousta ostatních nástrah.

Každý uživatel sonarové techniky, ať již rybář, milovník rekreační plavby, nebo aktivní potápěč, zcela jistě pocítil nedostatek přesných mapových podkladů oblíbených vodních ploch, nebo dokonce jejich naprostou absenci. I přes vyspělou úroveň technik mapování, zpracování satelitních dat a neustálé aktualizace již publikovaných mapových podkladů pochopitelně není v silách ani specializovaných firem zajistit zpracování všech vodních ploch na zemském povrchu.

Dodnes se s bratrem přeme, který způsob přívlače je na sumce lepší. Bratr v poslední době vyznává vertikální lov. Vídám ho v pozici sedícího buddhy na jeho belly boatu, jak s napětím sleduje špičku prutu a pletenou šňůru směřující svisle do hloubky. S velkou trpělivostí mně i synovi vysvětluje, jak musí jig s nástrahou pracovat, aby vyprovokoval i netečného sumce. To ovšem není nic pro nás. Zatím stále ještě dáváme přednost klasické přívlači, pobřežním výpravám a dalekým náhozům.

Když se řekne lov candátů v zimě, má člověk okamžitě před očima různé vertikální taktiky a především pomalou prezentaci nástrahy někde těsně u dna. Pokud se ale rybář při lovu ve studené vodě spolehne pouze na jednu taktiku nebo techniku, může velmi rychle odcházet od vody zcela rozčarován!

Andy Maker je mistrem krátkodobých lovů a často rybaří doslova „z transportního kolečka“. Vypadá to jednoduše... naložit výbavu na káru, vyrazit k vodě a chytat. Skutečnost je ale ve většině případů jiná…

Na ryby, jak je všeobecně známo, chodí lidé většinou proto, aby si odpočinuli. A je samozřejmě jasné, že pokud se přitom člověku podaří něco ulovit, je to prima. S kamarádem Tobim jsme letos byli na lovu okounů celkem často. On vždy s přívlačovým prutem a já jako obvykle s prutem muškařským. Ať už jsme chtěli, nebo ne, došlo tak v rámci porovnání našich výsledků k několika duelům technik přívlače a muškaření. V tomto článku bych vás rád vzal s sebou na jednu jednodenní výpravu. A kdo, respektive jaká metoda ulovila víc?! O tom již na následujících řádcích.

Je to jen malá říčka klikatící se krajinou, ne širší než deset metrů. Ale právě ona mi nedá spát a jen těžko ji mohu vytěsnit z hlavy. Zaslechl jsem totiž vyprávění o tom, že v její relativně kalné proudné vodě žijí velcí candáti, hodně velcí candáti!

O dnešním moderním lovu kaprů, obzvláště trofejních, se píšou dlouhé články a návody. Radí nám, jak ulovit vytouženou rybu. My moderní rybáři, kteří chytáme metodou „chyť a pusť“, si velice vážíme svého úlovku. Pořízení fotografie a následné puštění zpět do vody nám zůstávají v paměti jako krásný zážitek, se kterým se rádi pochlubíme, a budeme rádi, když udělá radost i někomu jinému. A proto je důležité o úlovek na břehu dobře pečovat. Ne vždy se tak bohužel děje, a proto bych se na následujících řádcích zaměřil na základní a důležité věci, které umožní, abychom rybu vrátili do vody v naprostém pořádku.

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 .. 28
Naši partneři