Český Rybář

MUŠLE DUŠENÉ NA BÍLÉM VÍNĚ

/ Recepty / Text: Radek Otípka / Foto: Radek Diviš

Ingredience pro 4 osoby:

  • pečlivě přebrané a umyté slávky – 1 kg
  • bílé víno – 1 dcl (na víně nešetřete, čím lepší bude, tím lepší bude i pokrm a jde jen o 1 dcl)
  • mix zeleniny nakrájené na drobné kostky – většinou používám pórek, červenou cibuli, česnek, cuketu bez semínek, papriku různých barev (zeleninou nešetřete, pro 4 osoby – 3 stroužky česneku, 1 větší červená cibule, 1/2 pórku, 1 středně velká cuketa a 1 celá paprika)
  • bageta na rozpečení
  • pesto ze sušených rajčat (dá se běžně koupit, kdo si chce vyrobit, připraví si 10 ks sušených rajčat v oleji, 2 stroužky česneku, 50 g strouhaného parmazánu, 30 g celých mandlí a 2 dcl olivového oleje, sůl, pepř)
  • řepkový olej – cca 3 lžíce
  • sůl
  • pepř

Pokud jste nekoupili hotové pesto, tak si ho nejdříve připravíme. Do mixéru nebo do mísy dáme sušená rajčata, nastrouhaný parmazán, česnek, celé mandle, olivový olej, trochu soli a pepř. Mixujeme do chvíle, až se vše spojí a vytvoří hustou červenou hmotu. Pokud nemáme velký blender mixér, použijeme tyčový a vše rozmixujeme v míse.

Bagetu rozkrojíme na půl a pak na jednotlivé porce, pokapeme olivovým olejem a trochou připraveného pesta. Dáme rozpéct do předehřáté trouby na 180 °C cca 6 minut.

Teď rozpálíme olej, nejlépe ve větším rendlíku nebo hluboké pánvi. Přidáme posekaný česnek a zarestujeme. Hned na něj přidáme zeleninu pokrájenou na kostky a párkrát v rendlíku zamícháme. Na zeleninu vysypeme očištěné a pečlivě přebrané slávky! Všechny pootevřené nebo rozdrcené nekompromisně vyhodíme! Slávky necháme na zelenině cca 3 minuty pražit a občas s nimi zamícháme.

Nakonec vše podlejeme bílým vínem, přiklopíme pokličkou a zatřeseme rendlíkem nebo pánví, aby se nám slávky, zelenina a víno pěkně promísily. Na mírném ohni necháme dusit zhruba 5 minut. Pak odklopíme pokličku a ke slávkám přidáme 3 až 4 lžíce pesta ze sušených rajčat. Vše necháme povařit a vzniklý vývar lehce zredukujeme. Bude to trvat dalších 5 minut, záleží na tom, kolik tekutiny pustily slávky.

Nezapomeňte na bagetku v troubě!

Nakonec rozdělíme slávky do 4 misek, přelejeme zbytkem vývaru se zeleninou a doprostřed dáme mísu na prázdné mušle. 

Na mušlích podávaných s bagetkou a dostatečnou zásobou ubrousků si určitě moc pochutnáte.

Dobrou chuť přeje Radek!

MOŘSKÝ VLK V CELKU

Ingredience: mořský vlk – 1 ks (jak se říká, na velikosti nezáleží, ale pro 2 osoby alespoň rybu ...

SEGEDÍNSKÝ GULÁŠ SE SUMCEM

Ingredience: filet ze sumce – 500 g kysané zelí –500 g cibule – 1 ks slanina nebo uzený špek ...
Naši partneři