Český Rybář

FILET TRESKY OBECNÉ S KUSKUSEM A PEČENOU ZELENINOU

/ Recepty / Text: Radek Otípka / Foto: Radek Diviš

Ingredience:

  • filet tresky obecné – 180–200 g na osobu (nejlepší je s kůží)
  • kuskus – půl hrnku na osobu
  • lilek, cuketa, paprika, červená cibule, řapíkatý celer – podle chuti
  • olivový olej – 0,2 l
  • kurkuma – malá lžička
  • sůl
  • pepř

Nejdříve připravíme pečenou zeleninu. Všechnu očistíme, nakrájíme na středně velké kousky, promícháme s olivovým olejem, osolíme a opepříme. Vysypeme na pekáč a pečeme v troubě rozpálené na 190 °C podle druhu zeleniny 10–20 minut, lilek nejdéle, papriku nejkratší dobu. Když si s tím trochu pohrajete, je to skvělá příloha.

Hrnek kuskusu zalijeme vroucí osolenou vodou se lžičkou olivového oleje a kurkumou. Je lepší osolit a okořenit vodu, kterou zaléváme kuskus, jednak proto, aby ochutila kuskus rovnoměrně, jednak pak bude krásně žlutý a voňavý. Na přípravu kuskusu používáme nejlépe nějakou krabičku, která jde dobře uzavřít. Zamícháme, zavřeme a necháme 10 minut odstát.

Teď se vrhneme na tresku. Důkladně a souvisle osolíme kůži, zbytek masa i opepříme. Filet vložíme na rozpálený olej nejprve kůží dolů a nebojte, opékejte jej dostatečně dlouho, chutná fantasticky, když se opeče dokřupava. Pak tresku rovnou přidáme k zelenině do trouby a necháme dopéct asi tak 6–8 minut. Opět musíme dobu přizpůsobit výšce filetu, vyšší připravujeme déle, nižší kratší dobu.

A zatímco se peče treska se zeleninou, načechráme kuskus vidličkou a pěkně ho rozdrolíme na talíř. Na něj dáme pečenou zeleninu a nakonec tresku, kůží nahoru. Vše podle libosti zalijeme olivovým olejem nebo si pomůžeme nějakým pestem.

Přeji dobrou chuť!

MOŘSKÝ VLK V CELKU

Ingredience: mořský vlk – 1 ks (jak se říká, na velikosti nezáleží, ale pro 2 osoby alespoň rybu ...

SEGEDÍNSKÝ GULÁŠ SE SUMCEM

Ingredience: filet ze sumce – 500 g kysané zelí –500 g cibule – 1 ks slanina nebo uzený špek ...
Naši partneři