Český Rybář

Kapraření "bez obalu" / trendy a tipy pro zarostlé revíry

/ Kapři / Text: Lewis Porter / Foto: autor / Překlad: Ivan Finta

Když se řekne „musíte něco změnit“, není to vždy tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. A protože příklady táhnou, známý britský rybář Lewis Porter nám na následujících řádcích odhalí, proč stále častěji opouští návazce z olověnky i dalších materiálů a používá jednoduché montáže přímo na kmenovém vlasci.

Jak daleko má paměť sahá, patřily montáže s příměsí olova i bez něj k základní výzbroji prakticky na všech lokalitách, kde jsem lovil. Až nedávno, po rozhovoru s Robem Hughesem a zhlédnutí několika jeho podvodních instruktážních filmů, mi došlo, že je nejvyšší čas něco doopravdy změnit. Při pozdějším společném natáčení mi Rob řekl, že dříve jednoznačně sahal po tužších návazcových materiálech s olovem, ale teď aktivně vyhledává návazce z fluorocarbonu nebo z vlasců.

V té době jsem lovil na jednom revíru, kde bylo používání návazců s obsahem olova přímo zakázáno. Má volba tedy padla na Illusion Fluorocarbon, který byl příjemný, pevný a přitom ve vodě téměř neviditelný. Když teď s časovým odstupem vzpomínám na tento návazec, musím konstatovat, že se povedl, protože ve vodě byla vidět jen nástraha s háčkem. Měl jsem s ním ale jeden malý problém, speciálně pak při lovu na zarostlejších lokalitách. S kmenovým vlascem byl spojen uzlem, na který se většinou přichytily vodní traviny a při zdolávání ryb, zvláště pak ve finální fázi, mi tyto rostliny často ucpávaly špičkové očko. S mým problémem jsem se svěřil Robovi a on mi hned poradil, že vše řeší montáž bez návazce přímo na kmenovém vlasci, který by měl být silnější, ale zase ne tak, aby s ním nešlo pořádně nahodit. A protože se brzy vypravím k dalšímu revíru se slušným porostem vodních trav, rozhodl jsem se použít 23lb Exocet bez návazce a jeho koncovou část zatížit jen několika pásky plastického olova (navinutými v posledním úseku vlasce tak 2 m od nástrahy), aby dobře klesla ke dnu.

Když potřebuji nahodit do vzdálenosti kolem 80 m, používám Tapered Exocet Line, což je vlastně ujímaný vlasec, který přechází (zužuje se) z nosnosti 35 lb na nějakých 15 lb. U tohoto systému výroby vlasce vlastně nemusíte dělat žádné zbytečné uzly a silnější část udrží celou vaši sestavu i při nahazování na velkou vzdálenost. Vlasec má na začátku průměr nějakých 0,50 mm, což je podobné, jako kdybyste použili návazec z fluorocarbonu. V současné době tedy chytám hlavně tímto způsobem, pokud nepotřebuji něco extrémně odolného vůči oděru. Pak se vracím k návazcům, ale využívám materiály, které neobsahují olovo.

Někteří rybáři tvrdí, že lov bez návazců a hadiček proti zamotání více poškozuje ryby, ale já nesouhlasím. Mohu usuzovat pouze ze svých zjištění a zkušeností, ale čestně prohlašuji, že při použití vlasce o průměru 0,40 mm (nebo ujímaného) jsem nikdy nezaregistroval, že bych rybám ubližoval nějak víc. Když se zamyslím, tak v čem je vlastně rozdíl mezi lovem touto metodou a třeba chytáním v různých partiích vodního sloupce s návazci zig rig? Lovíme stejně bez návazce a s mnohem jemnějšími vlasci. A navíc… pokud bych zjistil, že tato metoda lovu zdolané ryby zraňuje nějak výrazně víc než ostatní, vždy mohu cokoli změnit. Co dělají jiní rybáři a jak přistupují k rybolovu, je jejich věc, ale já v případě chytání bez návazců nevidím nejmenší problém.

Při rybářských výletech používám většinou plastové závěsky na olůvka a koncové montáže typu hinged stiff rig, které připravuji z pružných nebo různých polotuhých materiálů. Zdá se mi, že zvláště na místech s tvrdším kamenitým či štěrkovým povrchem na dně sedí lépe než tvrdé nepoddajné materiály.

Lovím-li ve větších vzdálenostech, nasazuji helikoptérové montáže, které někteří rybáři nazývají MK2 chod rigs, ale v podstatě se jedná o kratší hinged stiff rig. K jeho vázání nejraději používám návazcový materiál Rigidity o nosnosti 30 lb.

Při využití helikoptérové montáže na ujímaném vlasci přidávám nad koncový návazec stoper Tungsten Main Line Sinker a 5mm gumový korálek coby tlumič nárazu olůvka. Nedávám je příliš daleko, ale dost na to, aby zabránily zamotání do kmenového vlasce při letu. Nad olůvko pak přidám stoper Drop Off Heli Buffer Sleeve se zužující se koncovkou, který chrání jak uzlík u olůvka, tak kmenový vlasec před poškozením v průběhu souboje. To, že by vlasec o průměru 0,50 mm pronikl do závěsky, je téměř nemožné, ale výše zmíněné řešení aplikuji takříkajíc pro klid duše, zvláště když kmenový vlasec už používám nějakou dobu. Na revírech, kde je to povoleno, můžete tento systém využít i s odpadávacím olůvkem, když přidáte PVA zarážku, ale celek je dostatečně odolný, aby zdolal rybu i s olůvkem. Pokud je lokalita silně zarostlá nebo se ve vodě nachází množství vázek, pak má odpadávací olůvko smysl, ale na většině revírů se obejdeme bez něj. Navíc s velmi krátkým koncovým návazcem nemůže kapr olůvko využít jako pomůcku při snaze zbavit se háčku. Někteří kolegové se mi snažili ukázat, jak se kapr zbavuje háčku, tak, že potřásali háčkem i olůvkem ve vzduchu před mýma očima. Když ale vezmu v potaz odpor vody a vzduchu, opravdu si nemyslím, že se něco podobného pod hladinou děje.

Když se vrátíme zpět na začátek k myšlence lovu bez dlouhých návazců, mnoho rybářů jistě napadne otázka, jak to vypadá s možností zamotání celé sestavy bez využití různých protizamotávacích hadiček a pevných návazcových materiálů. Sama helikoptérová montáž brání rotaci celé sestavy ve vzduchu, a to i když máme jen krátký koncový návazec přímo na kmenovém vlasci. V každém případě je tu jisté riziko, zvláště když používáme závěsku na olůvko. Proto na háček přichytím dva pěnové PVA válečky v síťce před každým hodem. Ty zabraňují rotaci při letu vzduchem, a že fyzicky fungují, můžete vidět při každém náhozu. Samozřejmostí by mělo být vyrovnání celé sestavy před každým hodem, PVA válečky pak pomohou držet nástrahu ve správné poloze po cestě vodním sloupcem ke dnu.

Posledním krokem, který rovněž brání motání sestavy, je použití speciálních převleků na závěsky Naked Line Tail Rubbers. Jsou delší než ty obvyklé a jejich tvar je kónický, takže dobře přiléhají k vlasci. Dříve jsem odstřihával konce nejrůznějších převleků a snažil se je napasovat na závěsky, jak to jen šlo, ale následovalo setkání s vývojáři firmy Fox Scottem a Shaunem, kteří během krátké doby vymysleli novou speciální verzi, ve které vlasec dobře drží a nemůže se zamotat. Mimochodem je skvělá i při zigovém chytání ve sloupci.

Jsme pomalu na konci, ale já vám nastíním ještě jednu záludnost, která může nastat při použití protizamotávacích pomůcek. Jde o něco, o čem stojí za to popřemýšlet. Při chytání se závěskou a odpadávacím olůvkem vzniká při odpojení olůvka zajímavá situace. Protizamotávací hadička, která je připevněna na převleku a ne na vlastním klipu, se oddělí od klipu a volně cestuje po vlasci. Při lovu na zarostlých lokalitách se jedná o katastrofu, protože rostliny zachycené na této součásti výbavy mohou způsobit vážné problémy při zdolávání. Tuto eventualitu dávám „do placu“, aby každý rybář zvážil klady i zápory podobných pomůcek. Kdyby nic, dal jsem vám tak určitě podnět k zamyšlení. Každý má v oblibě konkrétní druh rybolovu, ke kterému potřebuje určité vybavení, jehož použití ale nemusí vždy znamenat výhru.

KRÁTKÉ LOVY / na kapry po práci

Andy Maker je mistrem krátkodobých lovů a často rybaří doslova „z transportního kolečka“.

PÉČE O ÚLOVEK

O dnešním moderním lovu kaprů, obzvláště trofejních, se píšou dlouhé články ...
Naši partneři