Český Rybář

7 JARNÍCH TIPŮ / mozaika detailů pro úspěšné rybaření

/ Kapři / Text: Harry Pratt / Foto: autor / Překlad: Ivan Finta

V následujících tipech skvělého mladého britského rybáře Harryho Pratta se dozvíte, jak udělat z obyčejného jarního chytání zlatý důl!

  1. Nechvátejte

Po příchodu k vodě bezhlavě nevybalujte a okamžitě nepřipravujte náčiní. Namísto toho se zkuste pečlivě rozhlédnout po okolí i vodní hladině. Za pomoci polarizačních brýlí hledejte známky aktivity ryb. Pokud je naleznete, bude to určitě hodnotnější než bezúčelné nahazování z místa na místo. Já osobně chodím nejprve kolem vody bez vybalení náčiní, střídám jednotlivá místa, která pečlivě pozoruji, a teprve po takovém průzkumu zvolím, ze kterého budu lovit. Pak můžu konečně v klidu vybalit a sestavit náčiní. I když vám to možná připadá jako ztráta času, pečlivé pozorování a nalezení ryb často pomůže trefit se do nich rychleji, než když si sednete k vodě a čekáte, až dorazí k vašim nástrahám.

  1. Mějte přehled

Veškeré rybářské náčiní si na místě pečlivě roztřiďte. Vše by mělo mít svůj řád. Je důležité dostat vše pod kontrolu a vědět, kde co leží, od prutů přes návnady a nástrahy až po krabičku s návazci. Možná vám tenhle tip přijde naprosto jasný, ale pořádek a přehled jsou při akci velmi důležité. Rybář, který ví, kde co má, je při vlastním lovu rychlejší a efektivnější.

  1. Zvolte správné nástrahy

Výběr správné nástrahy není nikdy tak důležitý jako právě v jarním období. Dobrá a efektivní nástraha roztočí cívky a rozezní signalizátory. Kapři v tomto období většinou nevyhledávají nějaká obří sousta, ale jasně zbarvená a zatraktivněná nástraha je může donutit k tomu, aby udělali osudnou chybu. Nebojte se proto použít jak tekuté, tak práškové atraktanty, aby vaše nástraha byla ještě nápadnější.

  1. Dejte šanci zig rigu

Mnoho rybářů si myslí, že využití montáží zig rig (pro lov ve sloupci nebo na hladině) má smysl hlavně v zimním období. Opak je pravdou. Tento způsob prezentace nástrahy funguje po celý rok! Na jaře, kdy se voda postupně prohřívá, opouštějí kapři často dno a pohybují se v teplejších partiích vodního sloupce. Zkuste je najít právě za pomoci zig rigů umístěných v různých částech sloupce. Pokud se zadaří a přijde záběr, slaďte všechny montáže na stejnou hloubku a nasaďte shodnou barvu nástrahy, které kapr neodolal.

  1. Vylaďte vlasce

Nechytáme-li v příbřežních partiích (a já osobně to v průběhu roku zkouším ojediněle), jen vzácně lovíme s povolenými vlasci. Správně napnuté nebo polonapnuté vlasce jsou naprostým základem lovu ve větších vzdálenostech. Nejenže nám lépe indikují záběry, ale můžeme tak snadno zjistit, zda jsou ryby na našem místě aktivní. Pokud se totiž pohybují v okolí našich návnad, často se prozradí právě kontakty s vlasci. Takže… vypněte vlasce a správně vylaďte citlivost vašich signalizátorů.

  1. Nebojte se zakrmit

Asi už jste mnohokrát četli o tom, jakým specifickým způsobem se kapři u dna krmí (myslím typické postavení těla s hlavou dolů a ocasem šikmo nahoru). Vím, že jsem vás přesvědčoval, abyste se v určitých částech roku nebáli použít zig rigy pro lov jednotlivých ryb ve sloupci a při hladině, ale od pozdního jara, kdy teplo kapry už doopravdy „probudí“, až do konce zimy musíme být připraveni hlavně na lov ze dna. A ten předpokládá prokrmení lovného místa. Větší část krmení bychom měli na místo dopravit před začátkem lovu a postupně jen dokrmovat. Vezměte si s sebou ještě nějaké krmení navíc pro případ, že bude potřeba místo znovu „nakopnout“.

  1. Hlavně nenápadně

Protože je na jaře voda stále relativně čistá a kapři tudíž dobře vidí, přichází optimální čas pro nasazení fluorocarbonu, který určitě využijete hlavně na návazce. Osobně mám v oblibě fluorocarbon Illusion Trans Khaki, který je opravdu nenápadný a funguje skvěle. Tak ho vyzkoušejte při některém ze svých následujících jarních lovů.

KRÁTKÉ LOVY / na kapry po práci

Andy Maker je mistrem krátkodobých lovů a často rybaří doslova „z transportního kolečka“.

PÉČE O ÚLOVEK

O dnešním moderním lovu kaprů, obzvláště trofejních, se píšou dlouhé články ...
Naši partneři