Český Rybář

 

Rubriky

Filtrování obsahu

Naše povídání o nemocech ryb jsme započali rozdělením chorob do 3 hlavních skupin: nemoci nenakažlivé, nakažlivé a parazitární infekce. V minulém článku jsme si zmapovali nemoci nenakažlivé a nyní se zaměříme na oblast chorob způsobených rybám různými parazity.

 

Lov feederovým prutem na řece je jedinečná zábava, kterou si můžete dopřát v podstatě kdykoli v roce. Jen v případě, že mráz spoutá řeku ledovými okovy, jsme nucení dát si oddech. Ale ono nezaškodí pár dnů vypustit a dát si do pořádku věci, na které jsme neměli během celého roku čas. V tuto dobu se ale přenesme zpět do letní sezony, která je nejlepší pro různé experimenty.

 

Norsko bylo vždy známo díky produkci lososů i chytání divoké formy těchto ryb. V posledních desetiletích ale zájem o lososy v Norsku poněkud opadl, ale o to větší populatitě se těší sportovní lov tresek a především... halibutů.

 

Když jsem se dozvěděl o cestovce, která se specializuje na BIG GAME FISHING, respektive na lov nejbojovnějšího mečouna modrého, neváhal jsem a rozhodl jsem se splnit si svůj sen. Mečoun modrý se vyskytuje nejvíce ve středním Atlantiku, takže nabízená destinace - Cape Verde - plně vyhovovala.

V minulém čísle jsme si v několika encyklopedických heslech představili rybolovnou techniku zvanou přívlač a s ní spojené techniky a metody lovu i náčiní, které při tomto rybolovném způsobu používáme. Dnešní díl bude celý věnovaný vláčecím nástrahám. V této oblasti dnes probíhá doslova revoluce a trh je neustále zaplavován inovovanými i zcela novými typy těchto umělých laskomin pro dravce.

 

Zima je pro většinu evropských muškařů obdobím klidu, úklidu, třídění materiálu a pro některé i časem vázání mušek pro nadcházející sezonu. Jestliže našinec zatouží provětrat muškařské nádobíčko v lednu nebo v únoru a nechce se mu navlékat neopreny a několik vrstev teplého prádla, bude muset zamířit na Jih.

 

Tuto mušku přivazuji na návazec jako prostřední nebo koncovou. Celoročně se mi osvědčila nejen na vysazené duháky, ale i na ryby, které jsou ve vodě delší čas, a považuji ji za takřka přírodní. V pozdním podzimu a v zimě ji s přibývajícím chladem berou i potočáci a lipani.

 

Český rybář se na svých stránkách pravidelně věnuje dění kolem naší největší údolní nádrže. Pokud i Vy tuto problematiku sledujete, určitě víte, že na Lipně došlo v posledních letech k výraznému zhoršení kvality obsádky. Téměř tu vymizeli dravci a ubylo i ostatních druhů ryb. Ačkoli příčin je určitě více, na prvním místě je zcela nepochybně člověk.

 

Několik posledních let jsem si pohrával s myšlenkou pořídit si pro lov ryb nějaké plavidlo. Jenže jaké? Kdysi to bylo jednoduché - rybářské předpisy umožňovaly lov pouze z „rybářských loděk“, což byl terminus technicus zahrnující nesčetné variace na téma pramice. Ta doba už je naštěstí pryč. Dnes si může rybář svobodně zvolit z mnoha typů plavidel a je to tak dobře. Problém je ovšem v tom, že čím širší je výběr, tím těžší je si vybrat.

 

Bodyglass patří mezi jedny z těch základních materiálů, které se používají pro vázání jezerních vzorů mušek a některých vzorů na řeku. Jedná se o tvarovanou gumku, která se dá natáhnout. Bodyglass má z profilu půlkulatý tvar, což znamená, že po navinutí na ramínko háčku plochou stranou vytvoří jemné a pravidelné článkovité tělíčko.

 

V rámci našeho seriálu o biologii se v několika článcích budeme zabývat nemocemi ryb. V předchozím pilotním čísle jsme si vysvětlili, jaké mohou být příčiny chorob ryb, jak se atak nemoci projevuje na jejich chování a jak se v terénu provádí vyšetřování zdravotního stavu ryb.

 

 „Co proboha čekáš, že chytíš na Faerských ostrovech?“ zeptal se jednoho dne můj kamarád a já docela chápal proč. Tato skupina malých ostrovů je situována daleko na severu v Atlantickém oceánu.

„Co proboha čekáš, že chytíš na Faerských ostrovech?“ zeptal se jednoho dne můj kamarád a já docela chápal proč. Tato skupina malých ostrovů je situována daleko na severu v Atlantickém oceánu, ostrůvky jsou samá skála a strmý útes, místní klima není právě dovolenková idyla - věčně zataženo, deštivo, větrno a téměř nikdy teplo.

 

Středem zájmu našich rybářů je zcela bez pochyby kapr a mnozí mu podřizují naprosto všechno. Většina jejich nářadí se točí okolo kaprů, a to další, tedy náčiní pro plavanou, feeder, přívlač či muškaření, je jen doplňkové. Těch, u kterých je to naopak, je jen zlomek.

 

Nedávno jsem na jednom webu četl krásný článek od Milana Rozsypala s názvem „Severská odysea“. Rozhodl jsem se rovněž přispět svou troškou do mlýna a popsat své severské dobrodružství, které (dle mého názoru) rozhodně stálo za to!

 

Zvuk signalizátoru, zásek, zdolávání ryby – to jsou věci, které v nás kaprařích vyvolávají nepopsatelné duševní stavy. Jsou to právě tyto výsledné efekty našeho snažení, které nás neustále tlačí vpřed při zkoumání cesty k jejich dosažení. Je to cesta mnohých pokusů a omylů a jsem přesvědčen, že je nekonečná.

 

Někde jsem četl, že oblíbeným heslem Angličanů je věta „všechno má své místo a čas“. Nevím, jestli tím nemysleli jen čaj na terase o páté, ale docela se mi to jejich rčení zamlouvá a v jeho duchu si do jisté míry organizuji i svůj život včetně rybařiny.

 

Když se 18. října 1990 rozhodl jeden rybář z Přerova, že začne preparovat lovecké trofeje, ještě netušil, co bude následovat. Díky jeho neutuchajícímu moravskému humoru a zdravému pohledu na svět vybudoval rodinnou firmu Mavep, která je mezi rybáři známa především jako výhradní distributor wobblerů SALMO a prutů SPORTEX.

 

Podzim a příchod zimy jsou určitě těmi správnými obdobími k lovu přívlačí. Ranní opary se svou nezaměnitelnou atmosférou, voda se ochlazuje a dravci shánějí potravu na dobu, kdy naše rybníky, nádrže a řeky přikryje ledový pancíř.

 

Na druhé straně aparátu slyším: „Jardo, je možnost jet na Nordkapp, co na to říkáš?“ Výprava na toto místo byla vždy mým snem, aniž bych pomyslel na tu příšernou cestu někam na konec světa, bez váhání jsem vyhrkl: „Jasně, jedem - to bude paráda.“

01 .. 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 .. 24
Naši partneři