Český Rybář

 

Rubriky

Filtrování obsahu

Několik posledních let jsem si pohrával s myšlenkou pořídit si pro lov ryb nějaké plavidlo. Jenže jaké? Kdysi to bylo jednoduché - rybářské předpisy umožňovaly lov pouze z „rybářských loděk“, což byl terminus technicus zahrnující nesčetné variace na téma pramice. Ta doba už je naštěstí pryč. Dnes si může rybář svobodně zvolit z mnoha typů plavidel a je to tak dobře. Problém je ovšem v tom, že čím širší je výběr, tím těžší je si vybrat.

 

Bodyglass patří mezi jedny z těch základních materiálů, které se používají pro vázání jezerních vzorů mušek a některých vzorů na řeku. Jedná se o tvarovanou gumku, která se dá natáhnout. Bodyglass má z profilu půlkulatý tvar, což znamená, že po navinutí na ramínko háčku plochou stranou vytvoří jemné a pravidelné článkovité tělíčko.

 

V rámci našeho seriálu o biologii se v několika článcích budeme zabývat nemocemi ryb. V předchozím pilotním čísle jsme si vysvětlili, jaké mohou být příčiny chorob ryb, jak se atak nemoci projevuje na jejich chování a jak se v terénu provádí vyšetřování zdravotního stavu ryb.

 

 „Co proboha čekáš, že chytíš na Faerských ostrovech?“ zeptal se jednoho dne můj kamarád a já docela chápal proč. Tato skupina malých ostrovů je situována daleko na severu v Atlantickém oceánu.

„Co proboha čekáš, že chytíš na Faerských ostrovech?“ zeptal se jednoho dne můj kamarád a já docela chápal proč. Tato skupina malých ostrovů je situována daleko na severu v Atlantickém oceánu, ostrůvky jsou samá skála a strmý útes, místní klima není právě dovolenková idyla - věčně zataženo, deštivo, větrno a téměř nikdy teplo.

 

Středem zájmu našich rybářů je zcela bez pochyby kapr a mnozí mu podřizují naprosto všechno. Většina jejich nářadí se točí okolo kaprů, a to další, tedy náčiní pro plavanou, feeder, přívlač či muškaření, je jen doplňkové. Těch, u kterých je to naopak, je jen zlomek.

 

Nedávno jsem na jednom webu četl krásný článek od Milana Rozsypala s názvem „Severská odysea“. Rozhodl jsem se rovněž přispět svou troškou do mlýna a popsat své severské dobrodružství, které (dle mého názoru) rozhodně stálo za to!

 

Zvuk signalizátoru, zásek, zdolávání ryby – to jsou věci, které v nás kaprařích vyvolávají nepopsatelné duševní stavy. Jsou to právě tyto výsledné efekty našeho snažení, které nás neustále tlačí vpřed při zkoumání cesty k jejich dosažení. Je to cesta mnohých pokusů a omylů a jsem přesvědčen, že je nekonečná.

 

Někde jsem četl, že oblíbeným heslem Angličanů je věta „všechno má své místo a čas“. Nevím, jestli tím nemysleli jen čaj na terase o páté, ale docela se mi to jejich rčení zamlouvá a v jeho duchu si do jisté míry organizuji i svůj život včetně rybařiny.

 

Když se 18. října 1990 rozhodl jeden rybář z Přerova, že začne preparovat lovecké trofeje, ještě netušil, co bude následovat. Díky jeho neutuchajícímu moravskému humoru a zdravému pohledu na svět vybudoval rodinnou firmu Mavep, která je mezi rybáři známa především jako výhradní distributor wobblerů SALMO a prutů SPORTEX.

 

Podzim a příchod zimy jsou určitě těmi správnými obdobími k lovu přívlačí. Ranní opary se svou nezaměnitelnou atmosférou, voda se ochlazuje a dravci shánějí potravu na dobu, kdy naše rybníky, nádrže a řeky přikryje ledový pancíř.

 

Na druhé straně aparátu slyším: „Jardo, je možnost jet na Nordkapp, co na to říkáš?“ Výprava na toto místo byla vždy mým snem, aniž bych pomyslel na tu příšernou cestu někam na konec světa, bez váhání jsem vyhrkl: „Jasně, jedem - to bude paráda.“

V minulých měsících jsme se na těchto stránkách podrobně věnovali životu ryb z pohledu fyziologické činnosti a potřeb jejich organismu. Zmapovali jsme si přitom základní tělesné funkce ryb a činnosti jednotlivých orgánů rybího těla. Organický život na této zemi, který je postaven na bílkovinovém základě, však provázejí nesčetné komplikace.

 

Obecně platí, že se k lovu větších ryb používá spíše vnadění velkými částicemi, jako jsou kukuřice a směsi různých semen (opět tedy kukuřice s pšenicí a řepkou), dále pelety všech druhů, celý i drcený tygří ořech a samozřejmě boilie. To platí především při klasické položené, ale i při lovu feederem.

 

Při chytání kaprů jsou háčky jednou z nejdůležitějších částí mozaiky, která vede k úspěšnému zdolání ryby. Mnohdy s nimi nemáte žádný problém a co zaseknete, to drží, jindy ale ryby začnou padat i z osvědčených tvarů, velikostí a montáží. Občas se s tím setká každý rybář. Co dělat v takovém případě, si řekneme v tomto článku.

 

Rybařit s Alanem Scotthornem je něco podobného, jako učit se řídit auto pod vedením Michaela Schumachera (doufám, že jsem tím pětinásobného světového šampióna neurazil, protože „Schumi“ je už tak trochu za zenitem, což pro Alana rozhodně neplatí).

 

Lov na soukromých revírech je v naší zemi stále populárnější. Kromě možnosti ulovit zde relativně snadno kapry ve velikostech, které nejsou ve svazových vodách právě běžné, se tu nabízí i možnost chytit řadu dalších druhů ryb, z nichž některé byly donedávna v našich končinách poměrně exotické.

 

S názvem cestovní kanceláře PEPA se u nás setkal snad každý rybář. Jen málokdo ale opravdu zná původ názvu. Po vzniku firmy v roce 1991 se totiž cestovní kancelář orientovala hlavně na zahraniční návštěvníky České republiky. Proto bylo potřeba dát jí název jednoduchý a srozumitelný, typicky český, aby si ho každý snadno zapamatoval.

 

O sladkovodním muškaření už toho bylo napsáno dost a dost. Čeští příznivci královské discipliny ale stále častěji pokukují po možnostech, které skýtá tzv. SWF – salt water flyfishing, česky prostě mořské muškaření.

 

Srdce temnoty je krátká novela anglického spisovatele Josepha Conrada. V ní se mladý důstojník Charles Marlow plaví po řece Kongo a proniká stále hlouběji do temné, divoké a primitivní Afriky.

01 .. 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 .. 24
Naši partneři