Český Rybář

ČERNÝ VŠELÉK / aneb slasti chytání „načerno“

/ Přívlač / Text: Steffen Schulz / Foto: autor / Překlad: Radek Diviš

Je to naprosto slastný pocit, zároveň i hra nervů, extrémně zajímavé a přitom neskutečně úspěšné – chytání „načerno“, tedy přesněji řečeno používání černých vláken pro velké streamery. Trochu to teď vypadalo, že vás chci navádět k nějakým kriminálním činům?! Ano, rozuměli jste správně. Ono je to celé vážně na hraně: černé streamery by se vlastně měly zakázat, protože s jejich pomocí jste při lovu candátů a speciálně lovu štik extrémně úspěšní 365 dní v roce.

Zvědavost jako základní postoj

Rozhodně nepatřím do skupiny rybářů, kteří věří pouze jedné metodě, používají jednu strategii a nástrahu. Jako úspěšný rybář musíte mít totiž vždy uši nastražené a oči dokořán. Velmi často jsem totiž na vlastní kůži zažil, jak se rozhodujícím způsobem zdánlivě drobná změna jednoho z parametrů sestavy při muškaření může projevit na úlovcích. Mám tím na mysli rychlost přitahování (strippování), tiché posazení mušky na vodu, změna typu muškařské šňůry, přidání chrastítek do nástrahy, změna z tvrdých na měkká vlákna atd. Tento seznam bych mohl rozšířit o mnoho dalších poznatků.

Často nás při rybolovu posune dopředu jen pouhé zkoušení. Při lovu candátů a štik jsem zpočátku vsázel pouze na velmi měkká vlákna, která jsou extrémně dráždivá při pomalém vedení nástrahy. Jednoho dne se mi nedařilo a sáhl jsem po trochu tvrdším streameru, což mi následně přineslo zajímavé úlovky. Obecně dnes proto upřednostňuji trochu tvrdší vázací materiály. Štiky a candáti je milují.

Černý jako noc

Nerad bych se zde chlubil cizím peřím. Na webové stránce www.dyckers.com jsem na mnoha fotografiích velkých štik viděl černé streamery. To se stále opakovalo. Náhoda?! Zcela jistě nikoliv. Přesvědčilo mě to objednat si zde úplně první černo-fialové streamery. Na čistě černou mušku jsem sázet nechtěl. Speciálně ve velmi čistých vodách přírodních jezer a přehrad považuji trochu zlaté za ne úplně lichý doplněk. A jelikož raději rybařím, než vážu, uvědomil jsem okamžitě kolegu Maria (Marios Fliegendose – pozn. red.), který se musel okamžitě pustit do práce. První prototypy vznikaly bez očí nebo s očima z řetízků. Bez jisté hmotnosti je totiž lov velkých ryb na padajících podvodních hranách prakticky nemyslitelný.

Univerzální talent

Jednoho zataženého zimního dne jsem se vydal s novými zbraněmi na výpravu. V zavazadle se jako obvykle nacházelo mnoho vzorů a variací úspěšných mušek. Zpočátku jsem vsadil na své oblíbence, streamery imitující okouny a cejny. Když se nic nedělo, přesedlal jsem na černou se zlatou. A bylo to jedním slovem neskutečné! Jako první atakovala mou nenápadnou nástrahu velmi pěkná štika. Následovaly další ryby. V tomto místě příběh přeruším. Bylo celkem jedno, jestli jsem lovil na jaře, v létě, na podzim nebo v zimě, na kanálech, řekách, menších či větších jezerech, přehradách anebo přírodních jezerech – černá barva a speciálně streamer s troškou zlaté lamety chytal ryby prakticky všude a ve valné většině případů byl s odstupem tou nejlepší nástrahou! Ani při změně barvy vody jsem nezaznamenal žádný rozdíl. Rybaření „načerno“ lze tedy doporučit jak ve velmi zakalené, tak i v křišťálově čisté vodě.

Černé duo

Se svým rybářským parťákem Dirkem jsem lovil na nejrůznějších vodách a pravidelně k nim přidáváme další a další. Pro mne je to až trochu znepokojivé, jak efektivně naše černá muška od Maria všude funguje. Chytat se stále stejným vzorem je nudné a nezáleží na tom, vyznáváme-li právě muškaření nebo přívlač s gumovými nástrahami. Ale když prakticky všude nejvíce nachytá? Tento model je definitivně úspěšný na štiky, ale také velmi dobrý při lovu candátů. Tady ovšem musím zmínit, že jsme candáty často cíleně lovili daleko lépe na jiné vzory. Proč je ale tento 20–25 centimetrů dlouhý streamer tak úspěšný právě při lovu štik? Ze svých přívlačových zkušeností při lovu s gumami vím, že černé nástrahy fungují občas i zde v přikalené nebo i čisté vodě, především pak při pelagickém rybolovu, a to na základě silného kontrastu. Ryby je totiž velmi dobře registrují a z tohoto důvodu někdy tak dobře fungují.

Tajemství?!

Se streamerem obecně lovíme v porovnání s jinými umělými nástrahami z přívlačového ranku velmi pomalu. K tomu má daleko menší pohyb než například gumová rybka s kopytem. Černá barva vytváří ve vodě velmi silný kontrast, a tím pádem je pro štiky dobře viditelná. Z tohoto důvodu osloví černý streamer skutečně mnoho štik, a to i kusy, které stojí relativně daleko stranou od dráhy nástrahy. Tím i přes omezenou délku náhozu zvyšujeme v porovnání s jinými barevnými vzory reálnou šanci najít predátora ochotného zabrat. Dokonce i v případě, že jiná barva celkem dobře funguje, protože věrně napodobuje rybku z potravního spektra, bude černá fungovat stejně dobře nebo možná lépe, protože „se ukáže“ více štikám. Několik zlatých vláken představuje dodatečný podnět, protože se od nich odráží světlo. Našly se i hlasy razící teorii, že dravci v černé podlouhlé mušce vidí malého úhoře, který je u nich v nejvyšších patrech jídelníčku. V čem tento úspěch nakonec spočívá, je celkem podružné. Nemám totiž žádných pochyb, že jde doslova o magickou barvu streameru, která funguje vždy a všude.

TIP!

Seznam materiálů pro kouzelný streamer

  • Kinkyfibre v černé barvě
  • Predator Flash Holo Gold
  • Craft Fur Long včerné barvě na hlavičku
  • háček Patridge 4/0
  • černá vázací nit Uni Big Fly
  • oči Tungsten Balance Eyes 5 × 7 mm

Vše koupíte na www.marios-fliegendose.de

Chcete-li si pořídit streamer již hotový, napište Mariovi a ptejte se po „kouzelném streameru“ Dirka a Steffena!

Naši partneři