Český Rybář

MONSTRUM POKOŘENO! / úspěšné drama se "slizkým" koncem

/ Novinky / redakce

Souboj se sumcem o hmotnosti 130 kg není nikdy jednoduchý. Ale to, co zažili koncem ledna na italském Pádu člen Black Cat týmu a průvodce Benjamin Gründer a jeho host Markus Brock, bylo opravdu nervydrásající drama!

V průběhu roku narazil Benjamin na obřího sumce několikrát. Během vyjížděk ho mohl pozorovat na obrazovce echolotu více než jednadvacetkrát, a to v různých partiích asi pětikilometrového úseku řeku. Své zážitky popisuje Gründer následovně: „Nejprve jsem si myslel, že se jedná o nějakou překážku na dně. Vypadalo to jako obří kmen stromu, který echolot sem tam vykreslil. Když se ale "strom" poprvé pohnul, bylo mi jasné, že se jedná o sumce gigantických rozměrů!“

První šance na zdolání ryby přišla v prosinci, ale tehdy rybáři bohužel sumce v průběhu souboje ztratili. Nástrahu vzal kolos v hloubce nějakých 3,5 m a silou parní lokomotivy zamířil rovnou do proudu. Tam ale došlo ke katastrofě, když se vousáč po několika minutách vyhákl.

Na konci ledna se Benjamin vrátil do Heiner family's Wels Campu spolu se svými hosty Kaiem Weberem a Markusem Brokem, kteří se pod vedením zkušeného průvodce chtěli věnovat vertikálnímu lovu. Ze zavazadel vybalili i novou zátěž Cat Balls, uvedenou na trh firmou Black Cat, která slouží k tiché a nenápadné prezentaci nástrahy. Velcí sumci na Pádu už vertikální lov dobře znají, takže při zvucích, které vydávají normální zátěže, se často drží pasivně u dna.

Jak lovci očekávali, ryby při teplotě vody 7 °C zrovna nehýřily aktivitou a zdržovaly se u dna v hloubkách od 3 do 5 m. Druhý den Benjamin na echolotu znovu uviděl starého známého velikána, ale všechny pokusy o přemluvení sumce k záběru končily nezdarem. Šance všakb přišla o den později, tedy 31. ledna. Na obrazovce se znovu objevilo sumčí monstrum, tentokrát asi 600 m od místa z minulého dne. 130gramový Cat Ball tiše vklouzl do vody spolu s karasem nastraženým na háčcích vel. 6 a 3. Ryba tentokrát reagovala a Markus Brock si brzy vychutnával souboj s gigantem. Celých 25 minut běželo vše podle plánu. Tedy... Markusovi se právě moc nedařilo získat vrch a ryba se tvrdošíjně držela u dna. Po chvíli dokonce nešťastně zaplula do potopeného stromu asi 6 m pod hladinou.

Teď byla nutná týmová práce podpořená notnou dávkou kreativity. Kai Weber dostal za úkol udržet loď v proudu nad rybou, Markus Brock musel dál vyvíjet na sumce tlak za pomoci prutu Black Cat Vertikal LS a Benjamin Gründer se s použitím kotvy pokusil uvolnit kmen stromu ode dna. Po neuvěřitelném vypětí se mu to nakonec podařilo, kmen se objevil na hladině, ale šňůra byla zamotána tak, že ji nikdo nedokázal uvolnit. Došlo na drastickou akci! Benjamin si omotal šňůru se zaseklou rybou kolem ruky a Kai doslova vyřezal zamotaný konec. Nakonec bylo nutné spojit oba konce uzlem, což se po obrovském vypětí podařilo. O 20 minut později už se monstrum poprvé vyhouplo nad hladinu. S posledními zbytky sil pak rybáři vtáhli kolos do lodi a mohli se pokochat jeho neuvěřitelnými rozměry. Metr ukázal délku 268 cm! Protože žádný z rybářů nechtěl rybu zbytečně zranit, ani se ji nesnažili pověsit na váhu. Odhadovaná hmotnost se ale pohybovala kolem 130 kg!

KVĚTNOVÉ ČÍSLO ČESKÉHO RYBÁŘE PRÁVĚ V PRODEJI

To letošní počasí je opravdu bláznivé! Nejen pro nás lidi, ale pro ryby možná dvojnásob.

DÁRKY K PŘEDPLATNÉMU

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, zaujaly Vás články v našem časopise Český ...
Naši partneři