Český Rybář

 

Rubriky

Filtrování obsahu

Náš seriál o biologii ryb se blíží ke svému závěru – postupně jsme si v něm představili základní tělesné funkce ryb a přiblížili Vám činnost rybího organismu, která i v závislosti na vnějším prostředí nabízí širokou škálu různých životních projevů, ve kterých bychom se měli i my – sportovní rybáři – aspoň částečně vyznat a orientovat.

 

Lovit drobné ryby je velká zábava a je mnoho rybářů, kteří dávají tomuto lovu přednost před dlouhým vysedáváním nad nehybnými čihátky, například při klasické položené. Tak jako každý lov, i tento vyžaduje své a za specialisty v oboru bychom mohli považovat závodníky (plavaná a také feeder), protože jejich metody, především tedy příprava vnadicích směsí, se příliš neliší.

 

Pryč jsou doby, kdy jsme pokukovali po klasických muškařských navijácích firem Hardy či Marryat s klasickou cívkou, které na svoji dobu tvořily TOP produkty ve své třídě. Každý z nás chtěl minimálně jeden kousek vlastnit, aby se mohl při rybářských výpravách pochlubit něčím výjimečným.

 

Když jsem před několika lety četl články Ardyho Weltkampa nebo Tima Paisleyho o masivním vnadění na Radutě - které jim přineslo obrovské množství ryb včetně (v té době) světového rekordu uloveného tímto skvělým anglickým kaprařským veteránem – začal jsem přemýšlet o jeho využití ve specifických podmínkách, se kterými jsem často konfrontován... totiž při závodech.

 

První voda, na které jsem v životě rybařil s prutem, byla pískovna. Ve vesnici, kde jsem vyrůstal, bylo takových vodních ploch několik a procházely procesem neustálých změn. Zatímco jednu čerstvě bagrovali, druhá slibně zarůstala, další zaváželi a jiná už procházela obdobím postupné degradace rybí obsádky předznamenávajícím její úplný zánik.

 

Málo platné, je tady podzim a než se nadějeme, zaklepe na dveře zima. Potravní aktivita kaprovitých ryb ubírá na intenzitě a rybářská veřejnost pomalu, ale jistě upírá své žádostivé pohledy k dravcům. Ti jsou aktivní po celý rok a s přicházejícími chladnými dny jejich žravost naopak narůstá.

 

Přemýšleli jste někdy o rozdílech mezi savci a dravými rybami? Není jen v tom, že jedni dýchají kyslík z vody a druzí ze vzduchu, což je logicky dáno jiným životním prostředím. Mám na mysli jejich chování k potomkům a k mláďatům obecně.

 

Tímto článkem – třetím v pořadí - uzavřeme téma rozmnožování ryb. V minulých dvou dílech jsme si popsali funkci pohlavní soustavy, zmapovali si proces samotného rozmnožování (tření) ryb a věnovali se i vývoji rybího organismu v jeho jednotlivých životních periodách.

 

Prvního bolena jsem chytil někdy před dvaceti lety, posledního před několika dny. Během té doby jsem se změnil já, česká rybářská scéna, rozšíření bolena na našich revírech i přístup rybářské veřejnosti k této rybě. Vlastně se změnilo úplně všechno.

 

Bylo nádherné letní počasí vybízející k uskutečnění rybářského výletu k nedaleké pstruhové vodě. Slovo dalo slovo a v pátek odpoledne po pracovním vypětí jsme už plni očekávání pádili na ono místo, od kterého jsme si slibovali jenom samé superlativy. Po cestě jsme si v autě krátili chvíli úsměvnými historkami, které přinesl končící týden, a pomalu přecházeli na začínající víkend a nové rybářské zážitky.

 

Pomocí feederového prutu lze velmi účinně a cíleně lovit kapry, a to nejen ty malé, ale i pořádné kusy. Není na tom nic složitého, jen se musíte svou technikou a strategií maličko přiblížit opravdu specializované kaprařině. To znamená zvolit silnější pruty, pevnější vlasce, větší navijáky a zátěže.

 

Rostoucí populace a technicky vyzrálé náčiní umožňují v dnešní době zcela cíleně lovit velké exempláře platýse obecného. Kdo ve svém úsilí vydrží, dříve nebo později bude odměněn...

 

Je nesmírná škoda, že ryby neumí odpovídat na nekonečné otázky rybářů nebo naopak rybáři nemohou za jistých okolností rozumět rybí řeči, jako to uměl Jirka ve známé české pohádce.

 

 

 

V tomto měsíci se pomalu ale jistě hromadí úlovky našeho nejčastěji loveného predátora, a tím je štika. Tyto tygrované krasavice našich vod můžeme na podzim ulovit vcelku běžně na většině revírů. Přelstít ovšem rybu větších rozměrů nebývá vždy tak jednoduché jako ulovení štičky, která je mnohými rybáři nazývána „kudličkou“.

 

Smáček je fenomén poslední doby. Označení „smáček“ je zase typicky český vynález. Asi už nikdo nezjistí, kdo nástrahu známou ve světě pod označením „shads“ poprvé překřtil jménem drobné mořské rybky. Ale je to pojem tak vžitý, že pokud před rybářem, který vláčí třeba jen okrajově, slovo smáček vyřknete, okamžitě ví, oč jde.

 

Ve druhé části našeho článku o pohlavní soustavě a rozmnožování ryb se již plně zaměříme na proces tření se všemi jeho specifiky a odlišnosti v rámci druhové diverzity naší ichtyofauny. Tomuto tématu jsme se sice na stránkách Českého rybáře již před časem věnovali, domníváme se však, že opakování je i v tomto případě matkou moudrosti, nehledě na to, že současný výzkum přináší některé nové zajímavé poznatky, o které by neměl být ani sportovní rybář ochuzen.

 

Není to tak dávno, kdy jsem na jaře zabrodil do mé oblíbené řeky, vyzkoušet pozornost místních parem či tloušťů. Vlezl jsem si přímo pod jez a započal lov. Bíla ryba byla v tu dobu právě ve tření, a proto jsem snad na každý druhý nához vytáhl plotičku, proudníka nebo tlouště. Vše na zlatohlavou nymfu na háčku vel. 14.

 

Tuhý prut WFT se sice ohýbal statečně, ale neutrální Luďkův obličej nedával tušit, jaký úlovek se objeví u boku lodě. „Asi nějaká devadesátka,“ prohodil jen tak mimochodem lovec a já se chopil gafu, protože pro Luďka jsou všechny tresky do metru „šedesátky“.

 

Krmítko je při lovu feederem zcela jistě vynikajícím pomocníkem a v mnoha případech naprosto neocenitelným. Jsou zde ale i situace, kdy je krmítko opravdu na závadu a jeho použití nám spíše škodí, než prospívá. Typickým příkladem je lov na velmi krátké vzdálenosti a lov v mělkých vodách.

 

Když jsem se před několika lety stal členem nového rybářského spolku, přišla spolu s tím možnost nově lovit na dvou malých pískovnách. Oba revíry se mohou pochlubit velmi dobrým stavem kaprů. Při prvotních obhlídkách nových vod jsem si všiml, že kapři se z 90 % zdržují v bezprostřední blízkosti břehů, na hranách těchto velmi hlubokých jezer.

 

01 .. 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 .. 24
Naši partneři