Český Rybář
VELKÉ GUMY / „Shallow Rig“ do mělké vody
Když člověk pomyslí na velké nástrahy z měkké gumy, většinou si okamžitě vybaví jigovou hlavičku a možná ještě nějaký stinger s doplňkovým trojháčkem pro vyšší koeficient proměněných záběrů. Existuje ovšem i dostatek jiných metod, jak „nastrojit“ velkou gumu. Mým favoritem pro aktivní lov štik v mělkých vodách je doma vyrobený takzvaný Shallow Rig s úchytnou šroubovicí!
Nespornou výhodou této relativně jednoduché montáže je to, že si ji můžeme vyrobit sami a bez problémů funguje s většinou nástrah z měkké gumy. Místo jigové hlavičky s háčkem použijeme k připevnění nástrahy takzvanou šroubovici (Corkscrew). Tu si můžeme samozřejmě opatřit ve specializovaných rybářských obchodech nebo vyrobit sami, což je daleko levnější, rychle proveditelné a rybářovo srdce přeci jen více zahřeje, když úspěšně loví s vlastními kreacemi! Šroubovice podrží nástrahu tak pevně, že je prakticky nemožné o ni během zdolávání přijít. Pro železnou jistotu ji ale dělám trochu delší. Nástrahu jsem s tímto systémkem ještě nikdy neztratil, to vám mohu odpřísáhnout! Dalším krokem přípravy montáže je připevnění trojháčku. U menších modelů gum nám bude stačit jeden trojháček, ale jelikož většinu času používám velké nástrahy, budu potřebovat kusy dva. Odstřihnu si delší část ocelového drátu (lanka) a pomocí zamačkávací trubičky na něj umístím trojháček, který chci mít v ocasu své nástrahy. Nyní mohu trojháček připevnit do nástrahy pomocí kolíčku (Spike) anebo ho nechat volně. To je otázka osobních preferencí. Osobně se snažím poskytnout svým trojháčkům co nejvíce volnosti pohybu tím, že namontuji malý kolíček na ocelové lanko. Kolíček zabodnu do nástrahy tak, aby trojháček volně visel a při případném záběru byla větší šance, že se zachytne ve štičí tlamě. To samé provedu ještě jednou s druhým trojháčkem, který připevním do nástrahy v blízkosti hlavy.
Ne každá nástraha se ale pro tuto montáž hodí bez výhrad. Některé se mohou stáčet na bok, jiné zase otáčet kolem své osy. U dalších gumových rybek, jako například u modelu Fox Pro Shad, to funguje perfektně, když s nimi chytáme v pozici „Belly Up“, což není nic jiného než „cool“ výraz pro břichem vzhůru neboli obráceně! Zpočátku to vypadá celkem nezvykle, vidět plavat nástrahu vodou břichem vzhůru, štikám je to definitivně jedno! Břichem vzhůru plavou tyto shady perfektně rovně s velmi dráždivou akcí. Každý z nás má ve svém arzenálu gum jistě mnoho modelů, které ještě nikdy vodou neplavaly bez jigové hlavičky. Zkuste je opatřit šroubovicí a podívejte se, jak skvěle pracují bez zátěže. Platí i pro twistery, žáby a jiné tvary nástrah z měkké gumy.
Shallow Rig nám nabízí několik jasných výhod. Z jeho jména si samozřejmě člověk snadno odvodí, že systém montáže je skutečně vymyšlen pro přívlačový lov v mělkých vodách. Při využití samotné vlastní hmotnosti gumy lze již poměrně daleko nahodit a při přitahování z velkých vzdáleností nástraha rozhodně nepopluje nějak hluboko. Tento okamžik je na některých zahraničních revírech perfektní pro jarní lov v ohřívajících se mělčinách nebo v létě nad vodními rostlinami. Pokud nástrahu vedeme ve svižném tempu, popluje přímo pod vodní hladinou, pokud ale lovíme trochu pomaleji, nástraha klesne hlouběji, a to je pro nás druhý benefit! Jelikož gumová nástraha není zatížena vůbec ničím, můžeme ji vést pomalu, skutečně velmi pomalu. Trefíme-li čas, kdy jsou štiky pasivní a nemají ani za nic náladu něco žrát, natož se hýbat, můžeme je občas k záběru „přemluvit“ super pomalu vedenou nástrahou. Na pískovnách jsem byl s touto metodou velmi úspěšný v chladných částech sezony, když nefungovalo nic jiného. Zde by se kategorie nástrahy díky vedení dala místo Shallow Rig nazvat spíše Super Slow Rig! Systémek ovšem rád využívám v průběhu celého roku. Na podzim, když začínají tlít vodní rostliny, se nám rybářům otvírají nové prostory a místa, která byla v létě komplet až na hladinu zarostlá zelení. Pro tuto techniku rybaření však stačí trochu volné vody pod hladinou, kde můžeme nástrahu perfektně prezentovat. Návazec Shallow Rig lze perfektně využít také při rybaření nad strukturami, jako jsou zatopené stromy, ostré hrany a kameny. Zde stačí vést nástrahu zhruba metr nad překážkami, mají-li štiky hlad a zájem, dojedou si pro ni. Není zde žádná doplňková zátěž, která by nástrahu táhla ke dnu, člověk má tedy plnou kontrolu nad zvolenou hloubkou, ve které nástrahu vede.
Vzpomínám si velmi dobře na první den předloňského zahájení rybářské sezony, kdy jsem lovil z belly boatu na pro mě úplně novém jezeře. Voda zde byla přímo průzračná, všude kolem dokola stovky vodních rostlin a koruny stromů přímo nad vodní hladinou. Nádherná podívaná! Doplaval jsem k místu s potopeným stromem, před kterým byla zhruba 3metrová hloubka. Tady něco musí být, říkal jsem si v duchu! Několik celkem přesných náhozů podél stromu mi ale žádný záběr nepřineslo. Prvotní neúspěch však vůbec nenahlodal mé přesvědčení o tom, že na takovém místě musí být nějaká pěkná ryba. Pomalu jsem se nechal unášet blíže ke stromu a na Shallow Rig připevnil velkou gumovou rybku. Nástraha dopadla na vyhlídnuté místečko mezi potopenými větvemi. Nechal jsem ji nejdříve trochu potopit a potom ji pomalu začal vést podél kmenu potopeného stromu. Zčistajasna se z hloubky bleskově vynořila otevřená tlama tak, jak jsem to ještě nikdy neviděl, a moje 23centimetrová nástraha zmizela v černé díře. Po relativně krátkém, ale opravdu řízném souboji, kdy jsem štice nedal ani milimetr pletenky zdarma, aby se mi nezamotala někde ve stromu, jsem sáhl do střelí svému osobnímu rekordu. Při fotografování bylo pohmatem poznat, že má v břiše čerstvě pozřeného velkého cejna, ale pomalu vedená gumová ryba zřejmě také vypadala jako lahůdka!
Jelikož téměř vždy lovím štiky s tímto návazcem, pokud se na ně aktivně koncentruji, ale občas zavítám i do hlubších partií, je někdy potřeba nástrahu trochu zatížit, aby rychleji klesala a mohla být vedena hlouběji. Pro tento případ využívám menší plavačkové olivky, které slouží primárně pro vyvažování splávků. Tyto zátěže se dají velmi snadno aplikovat do systémku. Hmotnost zátěže pak lze měnit podle toho, jak hluboko má nástraha pracovat. Se zátěží 10 g ji po pomalém vedení bezpečně dostaneme do 2metrové hloubky! Doplňková hmotnost pomáhá při použití nástrah, jež mají tendenci se otáčet, aby jejich chod byl perfektně přímý. Shallow Rig tedy není striktně jen do mělkých pasáží, s drobnou zátěžovou úpravou jej můžeme používat, a to velmi úspěšně, i na hlubších místech! A když pak přijde záběr, projeví se další přednost této montáže. Jakmile zasekneme a štika začne klasicky mlátit hlavou, aby se nástrahy zbavila, okamžitě se uvolní jisticí kolíčky trojháčků z nástrahy a guma vylétne štice z tlamy. Nyní už není na zaseknutých háčcích žádná další zátěž, což pro nás znamená výhodu bezpečnějšího zdolání. Gumová nástraha to „ocení“ také, protože bude mimo zubatou tlamu plnou ostrého nebezpečí. A jelikož nástrahy z měkké gumy nejsou v těchto optimálních případech vystaveny ničivé síle ostrých štičích zubů, jejich životnost je daleko delší, což šetří nejen peníze, ale i nervy z toho, že úspěšný vzor nástrahy už nebude v obchodech k dostání. Anebo si díky této úspoře můžeme dopřát opět nové kousky do sbírky nástrah?!
Výrobní postup
Potřebný materiál: • 1,0mm ocelový drát (může být i průměr 0,7 mm pro fixační kolíčky) • štípací kleště • stanový kolík • špičaté kleště.
Postup: viz galerie