Český Rybář

MAJOR CRAFT N-ONE / v testu Českého rybáře

/ Testy / Text: Radek Diviš / Foto: autor, Jakub Kabát a archiv Major Craft (www.majorcraft.cz)

Když jsem si vzal prut N-One poprvé do ruky, okamžitě mě napadla dvě slova: technologie a pokrok, která jsem si následně zapsal do poznámek. Samotný prut totiž váží pouhých 83 g! Použiji-li do sestavy naviják o hmotnosti 185 g, mám téměř dokonale vyvážený celek, který s návinem pletené šňůry váží reálně něco málo přes 270 gramů, což je nejen neuvěřitelná hmotnost (mnoho navijáků velikostí 25–30 váží v podstatě stejně), ale i nádherný příklad kompilace těch nejmodernějších současných technologií. Když ke všemu člověk připočte ještě vjem vizuální, představuje tento jigový speciál úžasnou evoluci, kterou za posledních pár let díky moderním trendům v oblasti nástrah a přívlačových technik prošla i stavba speciálně koncipovaných prutů.

Jigových prutů mám ve své sbírce docela dost na to, abych získal patřičné srovnání jak v parametrech, tak i samotné kvalitě produktu. Řada N-One zahrnuje 3 různé kratší modely ve specifických délkách a vrhacích zátěžích: 195 cm / 0,6–10 g; 207 cm / 0,8–12 g a 226 cm / 0,6–10 g. Základem každého z nich je štíhlý karbonový blank s využitím nanotechnologií a speciální konstrukce křížového vinutí Cross Force s velmi citlivou vlepenou špičkou v kontrastní bílé barvě pro snazší oční kontakt nad vodou. Jde tedy o velmi propracované spojení relativně tuhé páteře a senzibilní špičky umožňující detekci opatrných záběrů i práce nástrahy jako takové. To vše je navíc „vycizelováno“ k dokonalosti použitím originálních Fuji® oček a trianglového sedla navijáku Fuji® TVS. Tyto komponenty totiž ještě zlepšují přenos veškerých vibrací přicházejících do blanku prutu.

Pro svůj test jsem si vzhledem k obecnému trendu zkracování přívlačových prutů při lovu z lodi vybral nejkratší model NSL-S 642AJI v délce 1,95 m s vrhací zátěží 0,6–10 g a rychlou akcí. Jelikož je skutečně lehký jako pírko, bylo celkem důležité najít vhodně těžký naviják, který by prut přesně vyvážil, protože zde není možnost ho nějakým způsobem dovážit. Vylučovací metodou jsem zjistil, že prutu nejvíce svědčí naviják o hmotnosti 185 g. S takto „vyladěnou“ sestavou jsem pak vyrážel za okouny a candáty nejen po vlastech českých, ale i do zahraničí.

Pokud bych měl do několika vět shrnout své dojmy, musím říci, že jsem si na prut musel zpočátku trochu zvykat. Mám a rád používám dva typy jigových prutů s rychlými akcemi, ale N-One se choval kvůli vlepené špičce úplně jinak. Směrovou přesnost nahazování jsem po několika hodech dostal do normálu a mohl si tak začít užívat zcela mimořádný pocit nad kontrolou nástrahy. Schválně jsem střídal podobně dlouhý a zátěžově koncipovaný prut s korkovou rukojetí za téměř dvojnásobnou pořizovací cenu a N-One se skeletovým sedlem navijáku a rozdíl ve vnímání vedení nástrahy i celkové citlivosti ve prospěch testovaného prutu byl jednoznačný. Dalo by se to v automobilové terminologii vysvětlit například na rozdílu, kdy z běžného, byť výborně zpracovaného vozu přestoupíte do jeho sportovního derivátu. Sportovní sedačky, volant, pedály atd., to vše evokuje onen rozdíl mezi klasikou a jakýmsi „sportovním“ pojetím. Stejně příjemný pocit jsem měl a mám i z prutu N-One. Další jeho předností je rychlost, kterou člověk svou koordinací pohybů musí trochu krotit, protože jinak je schopen utrhnout prakticky cokoliv. Tvrdší páteř totiž zabere s takovou vervou, že se člověk nestačí divit. Vedení nástrah mi připadalo mimořádně přesné a citlivé zároveň. O rychlosti akce jsem se již zmiňoval. V souvislosti se záseky to nakonec i u mě fungovalo tak, jak mělo, i když musím přiznat počáteční ztráty materiálu. Zátěž jsem dimenzoval dle doporučení výrobce, ale vím, že by při opatrné manipulaci zvládl i více. Zdolávání ryb s prutem N-One v ruce bylo další velmi příjemnou kapitolou. Malé naprosto s přehledem udolá samotná vlepená špička, o velkých vyprávět nemohu, protože se mi během testování žádnou mimořádnou rybu nepodařilo ulovit, ale u „prostředních“ candátů a větších okounů jsem měl vždy drtivou převahu a nádherný přehled i cit nad celou akcí.                           

Jigový speciál N-One je technicky, materiálně a výbavou mimořádně zdařilý počin značky Major Craft. Má v sobě všechny benefity současných nejmodernějších technologií, prvotřídní zpracování a také jeho design je na velmi slušné úrovni. Osobně bych u takového prutu preferoval méně zlatých prvků a celkově střídmější barevnost i množství log, ale to na funkci rozhodně nemá vliv. Je to parádní prut!  

Model              Délka             Vrhací zátěž       Akce           Hmostnost               Cena

NSL-S642AJI    195 cm             0,6–10 g           fast                  83 g                 6 560 Kč

NSL-S742AJI    226 cm             0,6–10 g           fast                  89 g                 6 810 Kč

NSL-S662H/AJI207 cm            0,8–12 g           extra fast          87 g                 6 890 Kč         

Naši partneři