Český Rybář

JARNÍ VÝPRAVY / aneb štěstí přeje připraveným

/ Kapři / Text: Jarda Těšínský / Foto: autor

Blíží se nám jaro, jedno z nejlepších období pro lov kaprů. Ti po dlouhé zimě začínají přijímat intenzivně potravu, a tak vyjíždějí ve velkém množství do mělčích oblastí, kde se ji snaží vyhledávat.

Pro jarní období mám v oblibě velká jezera s většími mělčinami. V těchto oblastech se snažím kapry vyhledávat. Mezi má oblíbená patří například jižní jezero Lac du Der. Je menším bratrem hlavního jezera. Na rozdíl od velkého se na podzim neupouští, proto nemá tak výrazné výkyvy ve stavu vodní hladiny. Na jaře ale vystoupá až do té míry, že dojde k zaplavení celé hráze a obě jezera se spojí v jedno. Při tomto spojení je možné pozorovat, jak se hejna kaprů snaží dostat z hlavního jezera do jižního. Velkému množství se to podaří, ale pokud se ryby nestihnou vrátit zpět, než klesne hladina, zůstanou minimálně rok v menším jezeře. Obsádka kaprů se tak může občas trochu obměnit. Některé ryby, které léta žily v jižním jezeře, se tak mohou dostat do velkého. Menší jižní jezero má poměrně kvalitní obsádku kaprů, a to ryb všech možných velikostí. Při svých výpravách jsem si tu vždy velmi dobře zachytal a musím říci, že rybaření je zde poměrně snadné, co se týče podmínek na břehu a ve vodě.

Příprava na výpravu

Celé to vždy začíná zamluvením místa. Jezero je sice statní, ale pokud chcete rybařit nonstop, musíte si zamluvit stanoviště, které je k tomu určené. Tato místa jsou pro noční rybolov připravena a nejste na nich rušeni. Nikdo kromě vás tam rybařit nesmí, což je velká výhoda. Samozřejmě se na vodě budete setkávat s dalšími rybáři, jako jsou například vláčkaři, ale ti vás většinou nijak neomezí. Ideální je zamlouvat si místo delší dobu dopředu, aby nějaké dobré bylo volné. Je o ně totiž velký zájem, a tudíž ta nejlepší jsou brzy obsazená.

Pro jarní chytání pokaždé volím místa s mělčinami, protože na nich se kapři hojně vyskytují. Jen je potřeba vždy najít tu správnou nejproduktivnější hloubku, která bude pro naše období ideální. Někdy jsou to hloubky kolem 2–4 m, ale velmi často vyjedou kapři úplně do mělčin, a to i do hloubek menších než jeden metr. Zvláště pak v noci mnohdy najíždějí do mělkých zátok a ke břehům na místa, kam přes den intenzivně svítilo slunce.

Krmení

Osobně používám v podstatě stejné druhy nástrah jako po celý rok. Mezi mé favority patří Chilli tuna, Biokrill a Biosquid. Určitě je důležité vybrat výživné nástrahy, protože kapři na jaře potřebují velké množství živin, aby je doplnili po dlouhém zimním půstu. Pokud chytám na panáčka, mám rád atraktivní druhy plovoucího boilie, jako jsou broskev, ananas, brusinka anebo jahoda/moruše. Pokud je voda ještě studená, s velkým úspěchem používám speciální typy nástrah, jako jsou rozpustné boilie, vyvážené boilie anebo například boosterované boilie. Tyto nástrahy bývají ve studené vodě, když ještě kapři nejsou tak aktivní, mnohem účinnější než klasické boilie.

Skvělé výsledky na jaře uděláte i s obalovacím těstem, které bývá ve studené vodě velmi atraktivní. Skvělý je i způsob, kdy samotná nástraha leží v hromádce rozpadajícího se krmení. Pro tyto účely používám nejraději PVA mix v punčoše nebo sáčku. Mám tak nakrmeno přesně pod nástrahou, a to je pro kapry hodně lákavé.

Výběr míst

Protože ve Francii se smí lovit na čtyři pruty, vyberu si čtyři různá lovná místa tak, abych svými nástrahami prohledal co největší možnou oblast. Je to důležité z toho důvodu, abych co nejdříve nalezl partie, kde se nějací kapři vyskytují. Určitě nebude aktivita ryb na všech čtyřech prutech stejná, proto je důležité umístit je co nejvíce do široka. Druhý důvod, proč se vyplatí nemít všechny udice na jednom místě, je ten, že chci zachovat na lovném místě maximální klid. Když se dostaví záběr na jeden prut a zdolávám kapra, neruším tak ostatní místa, a tudíž se mohu dočkat záběru dříve i na ostatní pruty.

Vzpomínám na jednu výpravu, kdy jsem takto rozmístil pruty na čtyři různá místa, a zatímco jedno začalo fungovat téměř ihned po pár hodinách, ta ostatní nebyla zdaleka tak produktivní. I z tohoto důvodu je důležité vyzkoušet různé typy míst a samozřejmě i různé hloubky. Některé partie mohou přinést velké množství záběrů, ale třeba od menších ryb a naopak. Některé jich přinesou málo, ale může se jednat o ty největší ryby výpravy. Každopádně, pokud se podaří najít oblast, kam kapři najíždějí ve velkém, většinou to znamená i velké množství úlovků. Jaro prostě může být na úlovky velmi bohaté.

Návazce a montáže

Návazce používám opět většinou stejné jako během celé sezony. Pouze pokud je voda studená, volím jemnější šňůrku, jako například Craft. Ve studené vodě docílím na jemnější návazce a menší háčky zcela určitě více záběrů. Jinak mojí oblíbenou klasikou, kterou používám při 80 % svého rybaření, je návazec ze šňůrky Black Mystic. Nechávám celou montáž ztuženou a stažený mám pouze vlas a prvních 5 cm od háčku. Moje nejoblíbenější nastražení je na panáčka. Pokud nejsou ryby příliš aktivní, použiji raději jednu vyváženou kuličku anebo jen malou dumblesku. Je to mnohem účinnější v situacích, kdy jsou ryby opatrné nebo méně aktivní.

Důležitá výbava

Při delších výpravách je potřeba mít dostatek baterií na motor anebo alespoň centrálu na dobití. Další nezbytnou výbavou je kotvička, kterou vyprostíme vlasec, když uvázne někde pod pařezem atd. Díky kotvičce se mi podařilo zdolat spoustu ryb, které bych bez ní jinak určitě ztratil. Myslím, že by to měla být povinná výbava pro kapraře. Jednak aby zbytečně neztráceli kapry, ale také aby je zbytečně nenechávali ve vázkách, kde mohou i uhynout.

Důležitou součástí výbavy při lovu na větších jezerech by měla být i záchranná vesta v lodi. Někdy musíte vyjet na vodu i ve velkých vlnách, a tak se vesta určitě hodí. Je zbytečné se kvůli rybaření utopit. A dále se vyplatí mít v lodi připravenou celou náhradní montáž, a to včetně šokovky a několika návazců. Může se stát, že při zdolávání nebo při převážení přijdete o celou montáž, a je zbytečné se pro vše vracet na břeh často několik stovek metrů. Jde o ztrátu času, ale i nabitých baterií, proto se hodí udělat vše hned na vodě. Prostě je potřeba být na vše připravený, protože to zvýší naši šanci na úspěšný lov.

Jaro je nádherné období pro lov kaprů, ale trvá jen krátce. Proto ho musíme využít naplno. Přeji hodně krásných jarních úlovků.

KRÁTKÉ LOVY / na kapry po práci

Andy Maker je mistrem krátkodobých lovů a často rybaří doslova „z transportního kolečka“.

PÉČE O ÚLOVEK

O dnešním moderním lovu kaprů, obzvláště trofejních, se píšou dlouhé články ...
Naši partneři