Český Rybář

LOVÍME S CHOD RIGY / aneb univerzální návazce pro každou příležitost

/ Kapři / Text: Kevin Diederen / Foto: autor / Překlad: Ivan Finta

V posledních letech jste si určitě všimli nejrůznějších skupin rybářů, kteří objevili kouzlo lovu s pop upy. Když se zamyslím nad vlastním chytáním, patří lov se vznášivým boilie k nepoužívanějším metodám. Ale na rozdíl od nejrůznějších klamavých reklam preferuji při lovu staré dobré chod rigy.

Ačkoli se občas dostanu k vodě na delší dobu a volím předkrmení lovného místa, velká většina mých výletů se musí obejít bez něj. Vinou hodně nabitého programu se totiž často stává, že se objevím na břehu nějakého revíru, musím provést rychlý průzkum, a teprve když při něm zjistím známky pohybu ryb, je nutné vymyslet nějakou pastičku, abych je dokázal v relativně krátkém časovém úseku přelstít. Využitím chod rigů získám montáž, kterou mohu nahodit prakticky kamkoli a vždy bude plně funkční. A ještě navíc s trochou citu v prstech s chod rigem pokaždé zjistím, kam sestava dopadla. Znáte to… když olůvkou dosedne na dno a v prstech ucítíte takové lupnutí, je jasné, že leží na pevném tvrdém dně. A když vaše hmatové receptory nazaregistrují nic, je pravděpodobné, že sestava zapadla do nějakého porostu nebo sedimentu na dně.

Každý se asi po průzkumu lokality snaží vyvodit, kudy se ryby pohybují. Zvláště když jste u revíru poprvé. Abyste měli reálnou šanci na ulovení slušného kapra, musíte odhadnout hloubku, pokud možno charakter dna a to, kudy asi ryby cestují za potravou. A právě proto se chod rigy staly stabilní součástí mé „zbrojnice“. Pokud jste tyto montáže ještě nevyzkoušeli, mám spoustu zkušeností a tipů, o které bych se s vámi rád podělil, a doufám, že vám v začátcích lovu s chod rigy pomohou.

Návazec

Hlavní výhodou chod rigů je fakt, že s nimi mohu lovit na každém typu dna. Rád při vázání montáže využívám olověnku, protože koncová část sestavy získá na pevnosti. Pokud si to kapr po záseku namíří do nějaké vázky nebo vodního rostlinstva, dává mi pevnost olověnky a její odolnost proti oděru větší šanci na úspěšné zdolání. A navíc získáte minimálně dva další bonusy. Ve srovnání s nejrůznějšími montážemi vázanými přímo na monofil je výměna systémů s olověnkou mnohem jednodušší a rychlejší, což mi umožňuje reagovat rychle, když je potřeba. Navíc mám pocit, že hmotnost a tuhost olověnky vytváří dodatečný tlak na háček při zdolávání. V mém batohu se tedy první hotové chod rigy objevily už před hodně dlouhou dobou. Jediné, co na nich měním, jsou obratlíky, protože se mi velmi osvědčily výrobky od značky Korda (QC Round Swivel).

Rychlá práce s návazci

Když se podíváte na mé chod rigy, uvidíte malý rozdíl oproti tomu, jak je vážou ostatní. Na konec návazce nedávám obratlík, ale zakončuji ho jednoduše smyčkou s kovovou spojkou. Důvod je opět jediný – rychlá výměna. Někdy jednoduše odepnu návazec z QC Round obratlíku, když dostanu kapra do podběráku. To mi umožní rychle přehodit prut a pak se teprve věnovat zdolané rybě.

Spousta rybářů nevěří smyčkám spojeným kovovou spojkou kvůli nutnosti zamáčknout ji speciálními kleštěmi. S moderními materiály (jako je např. Mouth Trap) jsem si ověřil, že spoj odolá daleko většímu náporu, než jaký je při zdolávání vyvíjen na cívku navijáku. Při chytání na zarostlých lokalitách jsem nikdy neměl nejmenší problém, i když došlo na zdolávání opravdu velkých ryb.

Mírné zakřivení

Další věcí, kterou na svém návazci vytvořím, je jen mírný průhyb. Na materiál, který přivazuji k háčku, se dívám, jako kdybych použil smršťovací hadičku u klasických montáží pro prezentaci nástrahy na dně. Od té chci, aby udržela háček v poloze, kdy se může v kapří tlamce správně natočit. Právě proto jen mírný průhyb a navíc je dobré se ujistit, zdali má háček dostatek volnosti, aby mohl dělat svou práci. Pokud byste zvolili nějaké agresivnější řešení, riskujete, že omezíte volnost háčku, ten pak při záseku nesedí a rybu ztratíte.

Lehké zátěže

Existují ještě dvě věci, o kterých přemýšlím, když chci omezit množství ztracených ryb při lovu s chod rigy. První je hmotnost použitých olůvek. Když si představíte, jak bude návazec pracovat při zdolávání, zjistíte, že se po záseku posune blíže olůvku. To znamená, že se zátěž ocitne poměrně blízko kapří tlamky. Nejsem velkým příznivcem montáží s odpadávacím olůvkem, takže pro omezení rizika vyříznutí raději použiji zátěže lehčí. 50–60g olůvko je naprosto dostačující k tomu, abychom dostali sestavu, kam potřebujeme, a myslím, že riziko zamotání je menší než se 150g zátěží.

Málo, nebo hodně?

Je jasné, že způsob, jakým se kapři na určitých místech krmí, může být velmi důležitý při rozhodování, jaké montáže zvolit. Chod rigy používám v průběhu celého roku, takže jsem si hodně vyhrál a zkoušel. A největší rozdíly byly jednoznačně ve stylu krmení. Pro správnou funkci chod rigů je důležité, aby ryby po revíru cestovaly. Proto jsem opustil přesné prokrmování určitého místa partiklem, krmím jen boilie za pomoci kobry a na háček nasazuji pouze jednu kuličku, bez zbytečného plýtvání návnadou i nástrahou.

LETNÍ BOILIE

Tento článek je volným pokračováním mého textu o zimním boilie, který vyšel v březnov&eac ...

SELEKTIVNÍ LOV VELKÝCH KAPRŮ NA LIPNĚ

Přehrada Lipno je jednou z největších a nejznámějších vodních nádrží v České ...
Naši partneři