Český Rybář

S FEEDEREM NASLEPO! / lov na neznámých lokalitách

/ Feeder / Text: Mark Pollard / Foto: autor / Překlad: Ivan Finta

Většina z nás asi chodí na ryby k dobře známým lokalitám a jen vzácně vyrazí k nějakému neprobádanému revíru. Je to logické, protože na vodě, kde jsme chytali už stokrát, nás jen těžko něco překvapí, a pracně zjišťovat, jaké panují podmínky na neznámé lokalitě a jaké náčiní či metody lovu zvolit, každého nebaví. Ale… nebojte se toho! Po ruce máme Marka Pollarda, který vám poskytne několik zasvěcených rad, jak k lovu na nových neprozkoumaných lokalitách přistoupit.

Nejkrásnější na mé práci je to, že jsem měl možnost chytat na spoustě rozdílných lokalit. V průběhu závodů, při tréninku či testování nových produktů nebo kvůli natáčení nejrůznějších videoreportáží. Vím, že někteří rybáři se k podobným aktivitám staví negativně, ale pro mne je rybaření stále vzrušující a návštěvy nových neprozkoumaných lokalit dávají takovému rybolovu extra náboj.

Když jsme se po telefonu domlouvali na tomto článku, okamžitě se mi vzrušením rozklepala kolena – nový revír a jednoznačně stanovená metoda lovu…, to je nápad! Dozvěděl jsem se, že se jedná o menší, sotva tříhektarový rybníček a já k němu mám dorazit jen s feederovým prutem. Věřte, nevěřte, z mé strany nenásledovalo nějaké horečné shánění informací a vyrazil jsem opravdu „naslepo“. Tahle výzva byla přesně tím, co jsem potřeboval…, do poslední chvíle nevědět, co vlastně od lokality očekávat.

U vody

Ihned po příjezdu jsem se sešel se správcem Royem, který mne nasměroval k rezervovanému místu. Po cestě proběhla rychlá diskuse o revíru a já byl fascinován zjištěním, že se jedná o velmi starou lokalitu napájenou malým potůčkem, která leží uprostřed golfového resortu. Roy mne informoval i o obsádce…, prý je značně pestrá a mohu zde ulovit kapry do 10 kg, ale třeba i skoro 4kg cejny. Začaly mne svrbět prsty, už abych seděl na bedně!

Při přípravě sezení bylo nejprve nutné zvážit, na jaký druh ryb se cíleně zaměřím. Přestože byl jasný den, během několika předchozích nocí panovaly nízké teploty a já si tudíž nebyl jist, zda vsadit vše na lov kaprů s method feederem. Druhou možností bylo zaměřit se na cejny a další bílé ryby, ale nechtěl jsem uvažovat příliš negativně, protože to je nejlepší cesta k tomu, aby mi na konci zbyly jen oči pro pláč. Nakonec (a to je něco, co na neznámých revírech dělám často) jsem se rozhodl pro zlatou střední cestu… takticky vyčkat na první záběry a podle toho se finálně rozhodnout.

Tradičně-moderní pojetí

Můj přístup bych mohl popsat jako moderní pojetí tradiční taktiky lovu s feederem. Přemýšlel jsem, jak nejlépe sestavit montáž pro chytání místních cejnů a bílých ryb. Průběžné krmítko a relativně dlouhý návazec jsou typické pro lov s method feederem. Moderním pojetím ale bude volba návnad a nástrah i způsobu, jakým je použiji.

Namísto klasických pochutin, jako jsou žížaly či kukly, jsem nasadil pelety a mrtvé kostní červy. Pokud se na novém revíru nemohu rozhodnout, co použít, vždy se sám sebe ptám, které druhy se mými nástrahami budou krmit? Jsou-li přítomni slušnější kapři, pak určitě nic nezkazím peletami a mrtví červi mi v průběhu roku přinesli více úlovků než kterákoliv jiná nástraha, takže vždy hrají velmi podstatnou roli. Na tomto místě je volím i proto, že starý revír bude zřejmě „disponovat“ bahnitým dnem, do kterého se živí červi rychle zavrtají, a to je problém. Mrtví červi zůstanou hezky na povrchu a budou pro krmící se ryby dobře viditelní. A pokud hovořím o tradičně-moderním pojetí, lehce si vypomohu i sladkou směsí od Hinders, na jejímž vývoji jsem se podílel. Je výborná právě na revíry, kde si nejste úplně jisti, jaké ryby přilákáte ke krmení. Obsahuje totiž více ingrediencí, takže s největší pravděpodobností upoutá i více druhů.

Sestava pro lov

Znovu bych se nerozpakoval nazvat mou sestavu tradičně-moderní. Použil jsem prut Horizon XC o délce 3,6 m, což je klasický výborný feederový prut s jemnějším horním dílem a tvrdším spodním. Dokážete s ním jemně zdolávat menší ryby, ale když je potřeba, můžete se do něj opřít, když zabere kapr (a také s ním bez problému nahodíte i těžší krmítko). Sestavu jsem doplnil navijákem velikosti 4000 s návinem vlasce Carpmaster Mono o nosnosti 3 lb. Přibylo 30g krmítko Bell Feeder na systému Semi Fixed Rig (může se použít jako pevný i průběžný) a přidal jsem koncový návazec z Power Micronu o tloušťce 0,16 mm zakončený háčkem Matrix Carp Bagger velikosti 18. Tahle sestava mi dovolí krmit relativně velkým množstvím partiklu, mikropelet a mrtvých červů a kratší návazec zajistí, že se háček s nástrahou bude nacházet blízko krmítka, o jehož obsah se ryby budou zajímat.

Kam nahodit?

Tohle ví na neznámé lokalitě málokdo (netušíme, jaké překážky se pod vodou nacházejí), ale existuje cesta, jak správné místo nalézt. Protože tuším bahnité dno, dám si nahazovací kolečko, při kterém hledám místa s tvrdším podkladem. Chce to trochu cviku a citu, ale časem na napnutém vlasci poznáte, jestli vaše krmítko (nebo jiná zátěž) dopadlo s jistým žuchnutím na tvrdé dno, nebo do bahna. Po náhozu je rovněž možné sklonit špičku prutu a při navíjení zjistíte, jestli vám krmítko vázne v bahně, nebo poskakuje po tvrdším povrchu.

Já nalezl pevnou plochu asi ve vzdálenosti 35 m a ihned zaklipoval vlasec. Následovaly tři rychlé náhozy, které na místo dopravily první várku krmení. Na začátku to nechci s návnadou přehánět. Téhle taktice mírnějšího vnadění věřím a v mnoha případech se ukázala jako správná.

Vlastní lov

A zafungovala znovu! Nahazoval jsem každých pět minut a už při čtvrtém hodu se špička ohnula pod náporem rybky, která dostala chuť na dva nastražené mrtvé červy. Nebyl to žádný obr, cejnek asi 20 dkg, ale tyhle ryby se zřídkakdy vydávají za potravou samy. Dalšího jsem zdolal za několik minut, když mne předtím deptala série neproměněných záběrů. Posunul jsem zarážku, abych získal delší návazec a ryby ucítily odpor krmítka o něco později, což byla správná cesta. Přišlo ještě pár dalších cejnků a pak aktivita ryb utichla.

Uplynulo nějakých 15 minut bez záběru a já se pomalu chystal připravit jiné místo, když vtom se špička plynule ohnula a hned po záseku bylo jasné, že tohle cejnek nebude. Nechtěl jsem rybě dát příliš volnosti kvůli zaklipovanému vlasci a v duchu si blahořečil, že má volba padla na silnější návazec i háček. Po několika zneklidňujících únicích se asi dvoukilový lysec konečně uklidnil a nakonec vklouzl do podběráku.

Po souboji se kapři na místě vyplašili a jejich místo zakrátko zaujali opět cejnci. Prokmil jsem slušnou dávkou červů, množství záběrů se znatelně zvýšilo, ale nakonec aktivita opět ustala. Tušil jsem proč a vyslal do boje sousto s pěti nastraženými červy. Netrvalo ani minutu a plynulý ohyb špičky mne ubezpečil, že kapři jsou opět „u lizu“. Kapr si to po záseku namířil rovnou ke mně a rozhodl se bojovat až pod špičkou prutu. To už jsem mu ale nedovolil a v podběráku se skvěl krásný 3kg šupináč.

Zbytek vycházky se nesl ve stejném duchu. Tahal jsem menší cejnky, a když z místa zmizeli, následoval záběr kapra. Zajímavé bylo, že kapři se na místě objevovali sporadicky a nikdy se mi nepodařilo ulovit více než jednoho. Uvědomil jsem si, že taktika funguje. Samozřejmě bylo možné zvolit i method feeder a třeba bych ulovil více kaprů, ale zase bych s největší pravděpodobností nenachytal tolik cejnků.

V každém případě jsem si užil krásný den na neznámé lokalitě. Za úvahu stála i možnost lovu s děličkou. Byly by výsledky lepší? Nejsem si jistý, ale v každém případě mám dobrý důvod vrátit se a vyzkoušet to!

S JEDNÍM PRUTEM...

Pro rybářské eso Bena Townsenda jsme tentokrát měli zajímavý úkol, a to lovit na neznámé ...

ZÓNA PAREM / zaměřeno na ty největší

Řeka se pomalu a pozvolna klikatí skrze pole. Sedím v zelené trávě, vychutnávám si sluneční ...
Naši partneři