Český Rybář

VOLBA KRMENÍ / aneb ne vždy snadné rozhodnutí

/ Kapři / Text: Lukáš Nedělka / Foto: autor

Tak jako každý rybář i já si vždy před výpravou pokládám otázku, na jakou nástrahu budu lovit, čím krmit a v jakém množství. Tato důležitá věc je pro každého z nás veliký oříšek, a tak se rozhodujeme velice těžko, zda použít například pelety anebo boilie. Některé faktory, jako jsou teplota vody, počasí, denní doba lovu a návštěvnost revíru, se mohou měnit, a to někdy i během několika hodin, takže musíme na tyto situace reagovat a být připraveni na všechny podmínky, které nám samotný rybolov nabízí. Abychom se mohli co nejlépe rozhodnout, je třeba si uvědomit rozdílné vlastnosti nástrah.

la pelet

Pelety, které jsou vyráběny lisováním a sušením, mají kratší dobu rozpadu, a proto působí ve vodě mnohem rychleji než boilie. Jejich rozpad je v závislosti na teplotě vody, ataku menších ryb a průměru pelet otázkou i několika hodin. Jsou také více porézní, a tak do sebe mohou mnohem snadněji nasáknout větší množství esencí, dipů a jiných tekutých posilovačů, které je ještě více zatraktivní. Mají schopnost ve velmi krátké době (samozřejmě v závislosti na teplotě vody) uvolnit do vody velké množství potravinových a pachových stop, které lákají ryby do zakrmených míst. Jsou tedy vhodné zejména na krátkodobé chytání a také maximálně rychlé k nastartování vašeho lovného místa ihned po příjezdu k vodě. Velice se hodí i na závody, kde se používá větší množství krmných dávek. Díky peletám a jejich rozpadu zabráníme tomu, že by naše místo bylo při dlouhém časovém zakrmování překrmeno a ryby se mu vyhýbaly, jako se to stává třeba u kuliček boilie, jejichž rozpad trvá několik hodin i dní, a při nulové nebo malé aktivitě ryb může dojít právě k tomu, že se prokrmenému místu budou ryby vyhýbat. Pelety jsou výbornou volbou zvláště ve dnech, kdy ryby nejeví o naše návnady jakýkoliv zájem, tehdy je tato nástraha to pravé. Zvláště v zimních a jarních měsících, kdy bývá voda studená, je využití pelet tou správnou volbou. Jedinou nevýhodu pelet představuje jejich oválný tvar, a tak je nelze moc dobře házet například kobrou a musíme najít jiné možnosti zakrmování, jako jsou různé rakety a jiné prostředky.

Kuličkové pelety

Skvělou alternativou, jak najít řešení bezproblémového zakrmování, je jedinečný výrobek, a to kuličkové pelety. Vyrábějí se stejnou technologií jako normální pelety. Tento ojedinělý produkt jsem si doslova zamiloval. Vlastnosti kuličkových pelet jsou skoro stejné. Řekl bych, že je zde delší časový rozpad ve vodě, a to kvůli kulatému tvaru a tvrdší slupce, která se ve vodě déle rozpouští. Kuličkové pelety do sebe výborně nasáknou jakékoliv dipy a posilovače a neztrácejí tím vůbec svoji tvrdost. To je perfektní hlavně pro rybáře, kteří mají v oblibě krmení kobrou. Každému se určitě stalo, že nadipované kuličky boilie změkly a při kobrování se s nimi nedalo házet daleko nebo se při házení rozpůlily. To se u kuličkových pelet nestane a vzdálenost, do které s nimi můžeme házet, doženeme možná s kuličkami boilie, které jsou velice tvrdé a vysušené. Pro mě je tento výrobek jedničkou pro krátkodobé chytání v jakémkoliv ročním období.

Pelety Easy Catch

Letošní novinka na trhu, kterou jsem měl možnost vyzkoušet již na podzim. Musím říct, že je to velmi povedený výrobek, zvláště pak na krátkodobé chytání, hlavně na podzim a brzké jaro, kdy bývá voda studená a je potřeba zvolit kvalitní krmení, které bude ve vodě velice atraktivní jak z hlediska rozpadu, tak příchuti a atraktivnosti. Nabízí se v různých průměrech a příchutích od ananasu přes jahodu po česnek. Všechny tyto pelety mají uprostřed dírku pro snadné nastražení pod háček. Bez problému do sebe nasáknou veškeré tekuté složky, jako jsou dipy, esence a jiné posilovače, kterými můžeme toto krmení ještě více zatraktivnit a prodloužit i dobu rozpadu až o několik hodin. Pelety jsou vyrobené z extrudovaných směsí a tím se zajišťuje okamžitá rozpustnost ihned po vhození do vody. Tam se pomalu uvolňující kousky dostávají do krmného prostoru, jsou velice atraktivní a stahují k našemu místu i ryby, které jezdí ve sloupci a je potřeba je něčím zaujmout a přinutit ke žravosti. Proto jsou tyto pelety jasnou jedničkou na nastartování lovného místa a skvěle se hodí i na závody, kde potřebujeme více krmit perfektním krmením s dobrou rozpustností. Při krátkodobých vycházkách (například po práci) je dobré si pelety dopředu klidně na 2 hodiny zalít vodou. Změknou, jsou nastartované a pracují okamžitě ihned po vhození do vody, což je velice důležité, zvláště když nemáme dostatek času a nemůžeme se našemu koníčku věnovat více hodin či dní.

Turbopelety

Tyto pelety se vyznačují také velice dobrou rozpustností a slouží hlavně k výbornému nastartování lovného místa i k většímu prostorovému krmení. Minimálně zasycují rybí žaludek a při jejich konzumaci dochází k větší žravosti u ryb. Bez problému do sebe nasáknou jakékoliv tekuté složky a tím je můžeme zatraktivnit. Oblíbil jsem si je zvláště v teplých dnech a letních měsících, kdy nejsou ryby moc aktivní. Zvláště přes den, kdy se drží hodně u hladiny nebo ve sloupci a je těžké je přimět k záběru. Pelety fungují tak, že se po vhození do vody pomalu rozpouští, malé kousky se postupně uvolňují a stoupají do vodního sloupce. Tím docílíme toho, že nevytvoříme pouze zajímavý atraktivní koberec na dně, ale i ve sloupci, kde se ryby nacházejí. Prokrmované místo je tak atraktivní v celém sloupci a ryby zaujme. Ty se o něj na základě pachových stop začnou zajímat a přinutí je sjíždět i na dno, kde leží naše montáže. Hodně nejen letních výprav mi tyto pelety zachránily a dokázal jsem donutit ryby k záběru, i když nebyly vůbec aktivní. Skvělý produkt do jakékoliv vody a v jakémkoliv ročním období.

Boilie

Nejúspěšnější nástraha na kapry posledních let. Tyto kuličky všech velikostí, barev a příchutí oslovily mnoho z nás a lov kaprů si bez nich neumíme skoro ani představit. Na trhu je mnoho výrobců, kuličky se stále vylepšují a dělají tak, aby byly pro ryby co nejzajímavější a nejatraktivnější. Drží dlouhodobě svůj tvar a velice dobře odolávají při atakování bílou rybou, což je nutné si uvědomit například při krmení. Kuličky boilie vydrží ve vodě v závislosti na složení několik hodin i dní. Proto je dobré mít na paměti, na jaký druh kuliček budeme chytat a jak dlouhé budou naše výpravy. Na nějaké jednodenní chytání jsou dobré rychle se rozpadající kuličky z řady Easy Catch, například příchuť ananas je pro mě jasným favoritem. Perfektně se rozpouští ihned po vhození do vody a jsou vhodné k nastartování místa. Jasnou volbou bývají i na podzim a při jarních výpravách, kdy je voda ještě studená. Tehdy pracují perfektně. Další řadou, kterou již druhým rokem používám, jsou kuličky boilie s označením B17. Jiné složení má za následek delší rozpad ve vodě, a to i několik hodin. Používám je od jara, kdy se voda ohřeje alespoň na 15 stupňů, až do podzimu. Přinesly mi za poslední dva roky mnoho krásných a velkých ryb. Patří mezi mé top kuličky, na které nedám dopustit. Perfektně fungují na všech vodách, které jsem navštívil. Příjemné složení, doba rozpadu a velice zajímavá vůně mě u těchto kuliček drží i nadále, a pokud chcete zvýšit jejich atraktivitu jako já, je dobré je několik dní před výpravou nadipovat. Kuličky do sebe nasáknou ještě více aromatické látky a zvýší se tak jejich atraktivita. Zvláště pak na zabahněných vodách bývá tato taktika dipování velice účinná. Jasnou volbou je také možnost použít s touto nástrahou i plovoucí pop up kuličky, tzv. na panáčka, kde se mi nejvíce osvědčila kombinace zelené česnekové pop up a žluté plovoucí kuličky s příchutí ananas. Vražedná kombinace na veliké ryby. Ještě jednu výhodu jsem shledal při používání kuliček B17 – tyto kuličky nevyhledávají malí kapři cca do 60 cm a hlavně bílé ryby. Jezdím několikrát ročně na revíry, jako je Pálava a jiné, kde se nachází veliké množství bílé ryby, zvláště pak cejnů, kteří spasou, na co přijdou, a pokud narazí na vaše krmení, neodjedou, dokud vaše místo nevyluxují do poslední kuličky. Pak nezbývá než selektovat tyto ryby třeba většími průměry kuliček nebo úpravou návazců. Za dva roky chytání na těchto jezerech se mi podařilo ulovit jen jednoho jediného cejna na B17, i když kamarádi z lovného místa vytáhli několik kusů bílé ryby za den. Tato kulička opravdu funguje jen na větší kapry a její složení a použití zejména do vod s velkým výskytem bílé ryby je jasnou volbou.

Pop Up

Plovoucí barevné kuličky se staly nedílnou součástí výbavy skoro všech rybářů. Snad kaž-

dý z nás má ve své tašce krabičku s malými plovoucími kuličkami. Ty se prodávají v různých barvách, příchutích a průměrech a je jen na nás si vybrat tu pravou, která se nám líbí. Montáže na panáčka nebo jen se samotnou nastraženou pop up se stávají velice populárními a nachytají ročně mnoho ryb. Aby také ne. Barevná škála a hlavně aromatická vůně i složení mají za následek dlouhou výdrž, aromatickou stálost, kdy kulička voní několik hodin i dní. Můžeme ji ještě více posílit aromatickou látkou nebo různými esenciálními přípravky. Chytání na samotné pop up jsem si oblíbil již v loňském roce. Zvláště na revírech, kde se nahazuje do velkých vzdáleností, je lehká kulička to pravé pro dosažení co nejdelších hodů. Skvělým pomocníkem jsou tyto kuličky i při lovu ze sloupce metodou Zig Rig, kdy vyplavou do požadované hloubky naprosto bez problému. Mezi mé oblíbené patří žluté pop up s příchutí ananasu, které používám hlavně na pískovnách s čistou vodou. Česnekové bývají skvělou trefou zvláště ve večerních hodinách a na řekách, růžové Devilky jedničky jsou tím pravým v zabahněných rybnících. Tyto tři barvy a příchutě mám stále na svých výpravách a pomohly mi k mnoha úlovkům.

Závěr

Pelety v souboji s kuličkami boilie nebo samotnými pop up nástrahami. Co je účinnější? Odpověď nezná asi nikdo. Lepší asi je se zeptat, zda bude za daných okolností lepší to či ono. Zrovna tak nenajdeme jednoznačnou odpověď na to, která příchuť je lepší. Neexistuje zázračná návnada. Jedna funguje někde lépe než druhá a naopak. Spíš jde o to, přemýšlet a rozhodnout se v daný okamžik pro správnou návnadu, aby byl náš lov úspěšný a dosáhli jsme tak vytouženého úlovku. Ne vždy je to u vody snadné a musíme mít i trošku toho štěstí a hlavně zvolit správnou taktiku krmení a jít štěstí naproti.

LETNÍ BOILIE

Tento článek je volným pokračováním mého textu o zimním boilie, který vyšel v březnov&eac ...

KRÁTKÉ LOVY / na kapry po práci

Andy Maker je mistrem krátkodobých lovů a často rybaří doslova „z transportního kolečka“.
Naši partneři