Český Rybář

SPRÁVNÁ HLOUBKA A JEMNOST / lovíme s wagglery a peletami

/ Plavaná / Text: Mark Pollard / Foto: autor / Překlad: Ivan Finta

Tato slova by vás určitě nenapadla jako první, pokud byste přemýšleli o metodách lovu Marka Pollarda. Když ale dojde na chytání s peletami a splávkem, získávají náhle na významu. Pojďme se tedy k Markovi připojit na jedné z jeho oblíbených lokalit a pokusme se objevit jeho jemnější stránku.

Lov s anglickými splávky je vynikající metodou ve dnech, kdy jsou ryby agresivní a důvěřivě se krmí. V průběhu uplynulých let jsem ale zjistil, že podobných dnů s narůstajícím rybářským tlakem podstatně ubývá. Pokud ale vážně uvažujete o rybářském výletu s děličkou a lovu v mělčích partiích revíru, vězte, že chytání s wagglery bylo postupně vypilováno k dokonalosti a šikovnému rybáři přináší slušnou řádku záběrů. Krátký kus vlasce nad splávkem a citlivě vyvážený waggler napomáhají zvýšení úspěšnosti lovu. Rybáři mnohdy předpokládají, že když nasadí robustní waggler o průměru 8–10 mm, budou ryby brát stejně agresivně jako piraně a oni snadno rozpoznají záběr. Tak to ale většinou nefunguje. Pokud však celou sestavu zjemníte, ryb ve vašem vezírku určitě přibyde.

Citlivost

Známe to asi všichni… splávek se co chvíli přitopí, ale nedaří se nám ryby pořádně zaseknout. Může to být tím, že ryba uchopí nástrahu, ale protože cítí velký odpor robustního splávku, nedobere ji a nakonec vyplivne. Na tento problém jsem narazil mnohokrát, často stačilo vyměnit waggler za jemnější a najednou to šlo. Odpor se zmenší, ryba má čas nástrahu dobrat a rybářova úspěšnost se zvyšuje. Dokonce mohu tvrdit, že procento proměňování záběrů u mne po výměně splávku mnohokrát stouplo až o polovinu, což logicky znamená o 50 % více ryb ve vezírku. To je slušné číslo na to, že provedeme jen jednu drobnou a nenáročnou úpravu.

Hloubka

Pokud metodu lovu s wagglery přijmete za svou, oceníte ji především na hlubších revírech. Při tomto výletu jsem si prokrmil místo s hloubkou nějakých 3,5 m, což rozhodně není žádná mělčina, a přišel čas na využití síly anglického splávku. Když chytám na lokalitě, kde je max. hloubka do 2 m, většinou si rozkrmím jedno mělčí místo do 1 m a má nástraha se pohybuje někde v 50 cm vodního sloupce – pak si mohu dovolit nasadit robustnější, zavalitější splávek. V každém případě jej přichytím nějakým jednoduchým způsobem, který umožňuje rychlou výměnu, což oceníte hlavně v případě, že ryby najedou vysloveně do mělčin a je nutné prohodit waggler za kratší.

Sestava pro lov s wagglery

Celá sestava pro tento způsob lovu je naprosto jednoduchá. Prut Horizon Carp Waggler patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy držel v ruce. Volím délku 330 cm, která mi přijde ideální na rychlou reakci při agresivních záběrech. Na navijáku vel. 4000 mám návin kmenového vlasce Carp Master (0,18 mm), na nějž připevňuji jeden ze svých nových splávků Mark Pollard Waggler. Nakonec vážu 30cm návazec z Power Micronu (0,18 mm) zakončený háčkem Carp Rigger vel. 14 se silikonovým kroužkem.

Návnady a nástrahy

K provnadění většinou používám 6mm pelety Hinder Carp Pellets. Někdy je v případě větrného počasí vyměním za 8mm, které snáze dostanu do požadované vzdálenosti. Nosím s sebou speciální pouzdro na nástrahy, které obsahuje pelety o průměru 4–10 mm, z nichž si vybírám dle situace na místě. Nevěřili byste, jak často rozhoduje o množství ulovených ryb velikost nástrahy, takže mít v tomto směru na výběr se rozhodně vyplatí. Mnohokrát jsem slavil úspěch i s peletami Hinders Boosted Pellets, které krásně voní příchutí tutti fruity a jejich červené zbarvení funguje zvláště za podmračených dnů.

ed lovem

Pokud tedy dojde na lov s wagglery, maličko pozměním všeobecný náhled na plavanou. Nejsem totiž velkým příznivcem ustavičného přehazování. I když tento způsob lovu může přinést občasné záběry, osobně zastávám názor, že nástraha by měla zůstat na prokrmeném místě tak dlouho, jak je potřeba. Krmné místo zakládáme a udržujeme proto, abychom k němu přilákali ryby, které nakonec v rauši zhltnou vše, co ve vodě uvidí. Samozřejmě existují podmínky, které nás k častějšímu přehazování donutí. Například při větrném počasí jen těžko udržíme splávek na místě, protože jej vítr sfoukává mimo. S tím se dá jen těžko něco dělat. Zkoušel jsem ošetřit vlasec sprejem, který zvyšuje jeho potápivost. Docela to pomáhá a já tuto metodu občas využívám, zejména na otevřených vodních plochách. Nezapomeňte, že důležitý je konstantní přísun krmení. Pokud splávek nelze udržet na místě, použijte prak a občas k němu nastřelte dávku pelet, které udrží zájem ryb. V těžkých povětrnostních podmínkách to znamená něco kolem 3–10 pelet každých 15 sekund. Rybaření prostě není vždy jednoduché!

Na rybách

Při našem setkání ale panovaly ideální podmínky. Bezvětří, teplo… věřil jsem, že se zadaří! Připravil jsem celou sestavu (jak bylo popsáno výše) a vybral místo s hloubkou cca 1 m. Musím přiznat, že jsem maličko podváděl a párkrát prokrmil místo ještě před sestavením udice, abych ryby trochu „nakopl“. Protože počasí bylo příznivé, došlo na prokrmení 6mm peletami, které dopadly na vybrané místo ve vzdálenosti nějakých 22 m. Stejnou peletu jsem použil i jako nástrahu a doufal v brzký záběr.

Když splávek dopadl na lovné místo, začal jsem pravidelně dokrmovat vždy 5–6 peletami. To bylo hodně důležité, protože prvotní přísun potravy naláká ryby a dokrmování je udrží na místě. Asi po deseti minutách se splávek lehce zhoupl a po několika vteřinách zmizel pod hladinou. Zásek seděl a po urputném souboji se v podběráku objevila první ryba dne – kapřík o hmotnosti cca 2,5 kg.

Příštích několik náhozů přineslo pár dalších ryb a pak se na místě najednou objevily kachny, které přilákalo krmení. Většina rybářů by z takového nájezdu byla pořádně frustrovaná, ale já už dávno zjistil, že větším rybám přítomnost opeřenců vůbec nevadí a naopak je berou jako potravní konkurenty, což není na škodu. Po několika dalších ulovených rybách ale začala aktivita na místě slábnout.

Rozhodl jsem se pozměnit krmení a ukázat, jaký efekt může mít změna návnad a nástrah. Ani ne minutu poté, co na místo dopadly první do červena zbarvené pelety, přišel další záběr. Do podběráku vklouzl odvážný a temperamentní řádkáč. Po následujícím náhozu se na háčku ocitl další kapr, pak přišla chvilka na uklidnění a opět ryba! Během posledních 10 minut se můj úlovek rozrostl o nějakých 7 kg ryb, které potvrdily, že „změna je život“.

Nastal čas na další trik. Často jsem si všiml, že větší ryby se drží na okraji krmného místa mimo nejrušnějšího dění. Můj splávek dopadl kousek nalevo a já se mohl ujistit, že tato metoda funguje, protože téměř okamžitě mou peletu „ukradl“ 4kg šupináč. Ve vezírku jsem už měl skoro 30 kg ryb, a to ještě několik záběrů přišlo nazmar.

S tím, jak se rybolov na prokrmovaném místě vyvíjí, většinou roste agresivita ryb a některé za potravou vyplouvají i do vyšších partií vodního sloupce nebo až na mělčinu. To mne donutilo vyměnit klasický tenký splávek za kratší robustnější. Sice jsem promrhal několik záběrů, ale v mělké vodě je to nutnost. Volba se ukázala jako správná a já takhle zdolal několik dalších kaprů. Protože jsme se dostali k limitu druhého vezírku, který činil 25 kg, padlo nakonec rozhodnutí rybolov ukončit.

Celkově bylo uloveno více než 40 kg ryb, většina s prvním tenčím wagglerem na hloubce kolem 1 m. Vycházka vcelku jasně dokázala, že lov s anglickými splávky může být velmi úspěšný, a když zjemníte na udržitelnou hranici, ryb ve vašem vezírku ještě přibyde.

NA MĚLČINĚ... / lovíme v mělčích partiích revíru

Pokud potřebujete nějakou informaci o lovu na mělčinách, nemůžete se obrátit na nikoho lepšího, než ...

BÍLÁ RYBA / není to vždy „zadarmo“

Nachytat slušný počet bílých ryb není vždy tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo ...
Naši partneři