Český Rybář

FENIX HL40R / v testu Českého rybáře

/ Testy / Text: Jakub Kabát / Foto: autor, Radek Svatoš a Radek Diviš

Musím bez jakéhokoliv pochlebování říci, že výrobky značky Fenix mě z mnoha důvodů baví. Jsou vždy výtečně zpracované, mají v tomto segmentu spotřebního zboží nadstandardní kvalitu a pokaždé překvapí nějakým chytrým technickým řešením nebo nějakou specialitou, o které konkurence ještě ani nezačala přemýšlet. A to je i případ nové čelovky Fenix HL40R, na kterou se podrobně podíváme v červencovém testu Českého rybáře.

Pro nás rybáře je čelovka nedílnou součástí výbavy. Používáme ji často, občas nebo zřídka, ale používáme. Záleží na pohodlnosti každého z nás, zda na ryby vyráží pravidelně ještě za tmy a za tmy se vrací či občas vyrazí na několikadenní výpravu k vodě. Čelová lampa je zkrátka pomocník, bez kterého si už noční rybaření nebo kempování sotva dokážeme představit. Fenix HL40R přináší svým uživatelům dvě velmi chytrá řešení. Prvním je určitě napájení prostřednictvím zabudovaného lithium-polymerového akumulátoru o kapacitě 2 000 mAh, který se nabíjí přes microUSB konektor přímo v čelovce. Tím druhým je možnost zoomování silného světelného toku až 600 lumenů (ANSI) s dosvitem na hranici 150 metrů. Nabíjení přes microUSB konektor je velmi praktické, byť třeba jen z pohledu, že člověk nemusí myslet na náhradní baterie a vystačí si i v divoké přírodě s velkokapacitní power bankou. Možnost zoomovat, tedy rozšiřovat/zužovat světelný kužel (pomocí speciální TIR [Total Internal Reflection] optiky), považuji za velmi příjemnou nadstandardní funkci, která ale určitě není tím, proč bych si „HL čtyřicítku“ vybral. Daleko více si cením kvalitního zdroje světla, který obstarává moderní LED Cree XP-L HI V2. K dispozici máte celkem 7 režimů výkonu, včetně zábleskového režimu SOS pro krizové situace. Důležité je, že i přes nastavitelnou optiku si čelová svítilna zachovává voděodolnost dle standardu IP66, takže bez problémů vzdoruje i silnému dešti, čemuž bych věřil, protože po pádu do vody a následném rychlém vysušení funguje dál bez problému. Nastavitelný popruh čelovky je opatřený reflexními prvky, které zajišťují dobrou všesměrovou viditelnost.

V praxi člověk ocení nejen příjemně nízkou hmotnost a kompaktní rozměry, ale i velmi snadné tlačítkové ovládání, které lze pohodlně obsloužit jednou rukou. Zoom se nastavuje stejně jako například u zrcadlovek otočením ozubeného kroužku. Absenci červeného světla my rybáři jistě přežijeme a vystačíme si s nabízenými možnostmi. Z hlediska rybářského využití vynikne Fenix HL40R zejména na dlouhodobých výpravách za kapry nebo sumci, rozhodně při nočním lovu úhořů a mníků, letním nočním rybolovu, ranním a večerním spouštění/vytahování lodě a asi jako u každé jiné výkonné čelovky bychom našli mnoho dalších situací, kdy nám bude za snížené viditelnosti bezpečnou oporou. V rámci „nerybářského“ života je „HL čtyřicítka“ ideálním společníkem pro různorodé sportovní aktivity (noční běh, lyžování, cyklistiku), výlety do přírody či běžné použití v domácnosti nebo při práci.

Čelovka Fenix HL40R mě velmi baví. Do puntíku totiž plní to, co člověk od podobného výrobku očekává. Navíc přináší přidanou hodnotu v podobě výtečného zpracování, přesného slícování dílů, kvalitních materiálů a techniky. To v dnešní době není vůbec samozřejmé!

Technické detaily:

 • výkonná bílá LED Cree XP-L HI V2 s životností 50 000 hodin
 • 7 režimů svícení: BURST 600 lumenů (po 1 minutě se přepne do předchozího režimu svícení) / 300 lumenů (4,5 hodiny) / 130 lumenů (11 hodin) / 70 lumenů (22 hodin) / 30 lumenů (50 hodin) / 4 lumeny (200 hodin) / SOS 30 lumenů (100 hodin)
 • TIR optika s funkcí zaostřování vytváří kužel s dosvitem 43–147 metrů
 • digitální regulace pro konstantní jas
 • zabudovaný lithium-polymerový akumulátor s kapacitou 2 000 mAh
 • čtyřdílný indikátor stavu nabití akumulátoru
 • dobíjení přes microUSB konektor
 • pohodlné ovládání pomocí dvou spínačů
 • možnost naklápění v držáku a nastavení požadovaného směru svícení
 • vyrobeno z odolného plastu a letecké slitiny hliníku
 • popruh s reflexními prvky pro pasivní bezpečnost, zdvojená zadní část pro komfort nošení
 • nárazuvzdorná pádům z výšky 1 m
 • rozměry: 6,8 cm x 5,4 cm x 4,2 cm
 • váha 130 gramů (včetně akumulátoru a popruhů)
 • voděodolná a prachotěsná dle standardu IP66 (ostřikování silnými proudy vody ze všech směrů)
 • součástí balení je popruh a nabíjecí USB kabel

Všechny parametry čelovky (světelný tok, doba provozu na baterie, vodotěsnost, dosvit a nárazuvzdornost) jsou změřeny v souladu s normou ANSI/NEMA FL 1-2009. Fenix HL40R zakoupíte na www.kronium.cz.

 

Naši partneři