Český Rybář

7 ŠŤASTNÝCH TIPŮ / aneb jak lovit s pop upy

/ Kapři / Text: Kevin Diederen / Foto: autor / Překlad: Ivan Finta

Pokud netušíte, která nástraha patří mezi mé nejoblíbenější, stačí spočítat, kolik pop upů mi projde každý rok rukama, a je to jasné. Kuličky vznášející se nade dnem mi v uplynulých letech pomohly nachytat hodně krásných kaprů a předpokládám, že je budu s úspěchem využívat i v budoucnu. Protože stále existuje spousta rybářů, kteří této nástraze nevěří, rozhodl jsem se přesvědčit je, že doopravdy fungují. A tady je mých šťastných sedm pop up tipů…

Výrazné či nevýrazné

Dodnes vzpomínám na první jasně zbarvený pop up, který se objevil na trhu. Díky Franku Warwickovi a jeho průlomovému článku jsem i já objevil sílu barevných vznášivých kuliček. Nepadejte ale do pasti dogmatu, který hlásá, že jediné použitelné pop upy jsou ty fluorescentní. Na spoustě vycházek nasazuji nástrahy, které by se daly označit jako mdlé či vágní, ale v určitém čase na správném místě také fungují. Zvláště pak tam, kde jsou kapři na fluo kuličky už zvyklí, není často od věci nasadit pod háček něco, co vypadá jako boilie, kterým vnadíme. Existuje prostě nespočet možností, tak se nebojte změny, když je potřeba.

Nástraha pro více smyslů

Pokud zkoušíme přesvědčit kapry, že právě naše nástraha je pro ně ta pravá, vyplatí se stimulovat co nejvíce jejich smyslů. Tyto ryby jsou zvědaví tvorové a možná i proto jasně zbarvené pop upy tak dobře fungují v nejrůznějších situacích. Pro to, aby naše nástrahy „vystoupily z davu“ všednosti, ale můžeme udělat mnohem více. Asi nejzákladnější metodou zatraktivnění je namáčení v nějakém voňavém dipu. V posledních letech jsem si oblíbil gel Supreme Goo. Je opravdu silný a stačí kapka, aby pronikl do nástrahy a zatraktivnil ji. Pozor… pokud nástrahy namáčíte, vždy mějte na paměti, že vaše pop upy nabydou na hmotnosti. Abych neriskoval, že se mé nástrahy v dipu utopí, používám šikovnou pomůcku, totiž dipovací dózu Korda Infuza, ve které přebytek dipu jednoduše odkape na dno. Pokud máte dojem, že potřebujete nástrahu ovonět více, jednoduše zatřepete dózou a dip se znovu dostane na kuličky, ze kterých přebytek opět odkape na dno. Tak můžeme proces opakovat několikrát, a když se nám výsledný efekt bude zdát dokonalý, kuličky jednoduše vysypeme a přidáme nové. Tak vznikne nástraha (ať už jasně, nebo mdle zbarvená), která jasným signálem „sněz mě“ útočí nejen na zrak ryb, ale i na jejich čichové a chuťové receptory prakticky hned po nahození.

Vlastní nástrahy

I když už v dnešní době dostanete v rybářském obchodě skvělé pop upy připravené k použití, já si stále ještě rád ušpiním ruce. Lovit kapry na něco, co jsem sám vytvořil, mi připadá zábavnější, a navíc mne baví hrát si s nejrůznějšími chutěmi, vůněmi a sladidly. Postupem času jsem vytvořil několik receptů na výrobu pop upů, které fungují, takže jednou za čas musí má přítelkyně vydržet „vůni“ scopexu, černého rybízu a mnoha dalších atraktantů. Pokud byste si chtěli vyzkoušet tvorbu výborné nástrahy i vy, doporučuji začít s připraveným pop-up mixem. Tady je jeden z mých oblíbených receptů:

2 vejce

15 ml aromatu Mainline Scopex

7,5 ml aromatu Mainline Black Currant

5 ml chuťového stimulátoru Mainline Sweet Ade

2 čajové lžičky bílé barvy do boilie (Mainline White Colour Powder)

1/5 čajové lžičky červené barvy do boilie (Mainline Red Colour Powder)

Polaris Pop Up Mix (tolik, aby vznikla pevná, dobře tvarovatelná hmota)

Po vyrolování návnad ve velikostech 14 až 16 mm je vařím ve vroucí vodě maximálně

60 sekund, pak je vyjmu a nechám alespoň týden sušit. Musí být tvrdé! Tato nástraha velmi silně voní, ale pokud chcete ještě přidat, není problém kuličky zakápnout dipem stejné vůně, aby dostaly ještě silnější „náboj“. Další možností, kterou často využívám, je použití výše zmíněného gelu – já mám v oblibě Wonderberry Goo. Výsledným produktem jsou silně vonící růžové kuličky, se kterými jsem dosáhnul výrazných úspěchů.

Podpořte vznášivost

Někdy se stane, že se kuličky po nastražení nevznáší ve vodním sloupci tak, jak bychom si představovali. Může to být tím, že jsme je nechali příliš nasáknout dipem nebo používáme boilie malého průměru s příliš velkým háčkem. Existuje jednoduchá metoda, jak vznášivost vylepšit tak, že budeme moct lovit s boilie o průměru 12 mm na háčku vel. 4! Jednoduše vezmeme vrtáček na boilie, v nástraze vyvrtáme otvor (tak do 2/3 nástrahy) a vyplníme jej ucpávkou z korku (přečnívající zbytek pečlivě zařízneme). Jednoduché, že?

S pop upem na dně

Vrtáček můžeme využít i k úplně opačnému účelu, pokud potřebujeme. Je totiž možné vyvrtat dírku o menším průměru a vyplnit ji plastickým olovem, čímž získáme pomalu potápivý pop up. I když nástraha nakonec skončí na dně, její pohyb je zajímavý a tato úprava dokáže být ve správnou chvíli na správném místě velmi efektivní.

Dlouhé, nebo krátké?

Určitě existuje spousta návazců, se kterými můžete pop upy správně prezentovat. Mými favority jsou návazce typu chod rig, protože s nimi mohu lovit, kde si vzpomenu. Vodní rostliny, bahno, štěrk, spadané listy… chod rigy fungují všude. Určitě ale nejsou jedinou možností. Na některých místech s úspěchem využívám návazce typu multi rig, jinde zase stále populárnější ronnie rig, který bývá opravdu smrtící. V každém případě bychom ale při vázání či výběru návazců měli mít na paměti, v jaké výšce nade dnem chceme naše nástrahy prezentovat. S chod rigy většinou lovím o něco výše nade dnem (3 cm+), Ronnie rig leží vlastně na dně a nad něj se zvedá jen háček s kuličkou. Osobně nejčastěji volím kratší chod rigy pro prezentaci max. 3 cm nade dnem nebo multi rigy s 3cm (nebo kratší) smyčkou. Jsou chvíle, kdy výšku nástrahy nade dnem zvýším, ale není to příliš obvyklé. Někdy tak činím, když chci cíleně lovit velké ryby, a to pak jdu až 5 cm nade dno. Někdy se totiž stává, že tato prezentace sice přinese méně záběrů, ale většinou od větších ryb. Na posledním podvodním DVD Dannyho Fairbrasse můžete vše krásně sledovat. Danny tam zkoušel verzi hinged stiff rigu Elliota Graye, který jej často využívá na velké ryby, a já vím proč. Spousta menších kaprů totiž okázale ignorovala nástrahu umístěnou výše nade dnem. Ale větší ryby chňapaly po nástraze, jako by se neměly dožít zítřka. Je to náhoda? Těžko říct, ale proč něco podobného nevyzkoušet na jednom z vašich prutů.

Lov v noci

Rybáři se mě často ptají, jestli je pop up boilie účinné i v noci. Pro spoustu z nich totiž hlavní výhoda jasně zbarvených nástrah spočívá v tom, že jsou dobře vidět, a s příchodem noci je stahují. Já osobně nehlídám, jestli slunce mizí za obzorem, protože pop upy na mých montážích zůstávají i v noci. Proto je přece dipuji a jinak zatraktivňuji a musím říct, že kapři nemají žádný problém nalézt je i v noci, zvláště když je prezentuji na krátkých návazcích těsně nade dnem.

KRÁTKÉ LOVY / na kapry po práci

Andy Maker je mistrem krátkodobých lovů a často rybaří doslova „z transportního kolečka“.

PÉČE O ÚLOVEK

O dnešním moderním lovu kaprů, obzvláště trofejních, se píšou dlouhé články ...
Naši partneři