Český Rybář

ČAS HLADINOVÝCH LOVŮ / Lee Morris

/ Osobnosti / Text: Lee Morris / Foto: autor / Překlad: Ivan Finta

S Lee Morrisem jsme se setkali jednoho dne, který nebyl příliš typický pro lov kaprů z hladiny. Známý rybář ochotně odpovídal na naše dotazy týkající se této metody lovu, která je při sportovním rybolovu stále využívána spíše okrajově…

Setkání jsme domlouvali mnoho týdnů dopředu, ale bohužel se ukázalo, že i nejpečlivěji připravený plán se může pokazit. Přivítaly nás povětrnostní podmínky, které bychom čekali spíše někde u Baltického moře. Předcházející dny byly plné výrazných teplotních výkyvů, ale teplota vody se pohybovala na přijatelné úrovni, což stále drželo náš prapor nahoře. Ostatně, s rybářem, jako je Lee, máte vždycky šanci, což dokázal i ve chvílích, když jsme z něj tahali rozumy.

Začnu jednoduchou otázkou. Je pro lov z hladiny lepší použít plovákový splávek, nebo bublinu?

To je pro mne opravdu jednoduché, protože z několika důvodů vždy preferuji bubliny, a to ve větších velikostech. Zaprvé – připadá mi všestrannější. Pokud potřebuji nahodit dál, jednoduše zvýším hmotnost přidáním vody, což u plováku není možné… ten musíte vyměnit za těžší. Zadruhé – mám pocit, že bublina ve vodě lépe sedí a na rozdíl od plováků (zvláště těch větších) se pod hladinu zanoří jen její malá část. A nakonec – bublina se chová jako montáž s bolt rigem, takže kapr se po nasátí nástrahy vlastně zasekne sám, což u plováku většinou nefunguje. V mé výbavě jsou vždy 3–4 bubliny, protože mám strach, aby mi nedošly, kdybych nějakou utrhl.

S ohledem na dnešní podmínky se musím zeptat na počasí. Jsou nutné vyšší teploty a klidná hladina, abychom mohli úspěšně lovit kapry z hladiny?

Naprosto ne. Dobrým příkladem je fakt, že jsem letos na mé oblíbené lokalitě ulovil slušnou řádku kaprů z hladiny, a to v únoru! Podívejte se na dnešek. Několik předchozích dnů bylo opravdu teplo, kolem vody jsme chodili v tričku a opalovali se. Dnes je podmračeno, ale teplota vody zůstává na slušné úrovni a občas je vidět, že kapři seberou něco z hladiny. Pravda, nejlepším obdobím pro tento způsob lovu je letní čas, pokud jej porovnáváme s dalšími ročními obdobími. Ale ulovit kapra za poledních letních veder je těžká práce. Nemyslím teď s ohledem na rybářovo pohodlí, ale prostě to není jednoduché. Mnohem raději jezdím k vodě co nejdřívě po ránu. Ne po snídani v 8 hodin, ale opravdu za rozbřesku. A pak samozřejmě na sklonku dne. Ráno a večer bývá prostě lov z hladiny nejefektivnější.

Dnes také fouká slušný vítr. Je to problém, nebo se s tím můžeme vypořádat?

Samozřejmě že mám raději klidnější dny bez větru, ale můžeme si pomoci správným krmením. Větší množství olejnaté návnady uhladí mírně zvlněnou hladinu a vytvoří klidnou plochu. Kapři pak taková místa snadněji naleznou, protože návnady na klidné hladině mnohem lépe vidí. A to nemluvím o tom, že rybář mnohem lépe identifikuje ryby i bublinu ve vodě. Olej prostě dokáže uklidnit hladinu i na poměrně velké ploše, jak vidíme na obrázcích. Na klidné hladině je rovněž jednodušší pracovat s vlascem a nástrahou a kontrolovat co nejpřirozenější drift.

Když jsme u krmení… co použiješ dnes a jaká je ideální velikost návnady?

Většinou krmím směsí menších (6 mm) a větších (11 mm) plovoucích pelet, přičemž dominantní podíl mají ty malé. Kapři je totiž sbírají mnohem důvěřivěji, ale 11mm pelety přidávám proto, abych mohl nasadit větší nástrahu a ta nebyla příliš nápadná. Často začínám s masivnější krmnou kampaní, abych přinutil kapry ke „konkurečnímu boji“ o potravu na hladině. Do krmení se často přimotají kachny a další opeřenci žijící u lokality, což bývá docela problém. Pod tlakem těchto příživníků je spousta rybářů nucena krmit větším množstvím návnad, pokud chtějí být při lovu z hladiny úspěšní. Ať už krmím rukou, nebo zakrmovací raketou, vždy si pečlivě zjistím, kam táhne voda, a prokrmuji tak, aby návnada postupně doplula nad ryby. Hlavně neházejte raketu plnou pelet kaprům přímo na hlavy!

Jaké nástrahy používáš?

Téměř vždy pop upy, dnes například DNA Switch, které volím v podobné barevné varian-

tě jako pelety. Ty jsou většinou příliš měkké, aby se daly použít jako nástraha. Občas zkouším tzv. cork balls, což jsou vlastně korkové kuličky obalené hmotou na výrobu boilie. Ty ale dobře plavou a kapři si při nasávání nejsou úplně jistí, zda jim věřit, nebo ne.

Jak dlouho po zakrmení nahazuješ na místo nástrahu a jak s ní pracuješ?

V podstatě to záleží na tom, jak důvěřivě se kapři krmí. Chvíli počkat je podle mého vždycky lepší. Mnoho rybářů neuspěje právě vinou své nedočkavosti. Pokud kapři najíždějí do krmení s nedůvěrou, mnohem snadněji prokouknou vaši nástrahu. Vždy nahazuji za krmné místo a pak pomalu přitáhnu bublinu i nástrahu do krmení. Tahle fáze je hodně důležitá, protože prudká neopatrná práce s velkou bublinou může naprosto zhatit vaše plány.

Pojďme k výbavě. Jak vypadá tvá montáž, co se týče kmenového vlasce a návazce?

V podstatě je to podobné jako při chytání se zig rigy. Protože chci mít šanci zdolat rybu, která zabere, nejdu do úplně jemných montáží jako většina rybářů. V praxi to znamená návazec z vlasce Zig & Floater Line o nosnosti 9 lb, který je při svém průměru dostatečně pevný. Tento monofil vydrží i na mělčích a zarostlých lokalitách a já s ním zdolal pěknou řádku kaprů slušných velikostí. Prostě nemám důvod zjemňovat, když to funguje, a zbytečně riskovat ztrátu ryby. Někdy návazec potřu trochou speciální vazelíny, abych vylepšil jeho plovací vlastnosti, a to zvláště při delších výletech. Jako kmenový vlasec nasazuji 12lb Floater Line, který je perfektně hladký a skvěle se s ním nahazuje i s jemnějším prutem a větší bublinou. Jak naznačuje jeho název, rovněž dobře plave, což je podstatné.

co háček?

Jednoduchá odpověď… od té doby, co FOX začal prodávat háčky Zig & Floater Hooks, nic jiného nepoužívám (nejčastěji ve vel. 10). Tyhle malé, ale pevné háčky jsou výborné a dobře se hodí pro lov s pop upy. Spolu s návazcovým materiálem je to má vítězná sestava.

Používáš nějaký speciální prut?

Abych byl upřímný, mým nejoblíbenějším prutem je starý model od firmy FOX, který se už nevyrábí. Má přijemnou, jemnou akci speciálně ve špičce, dobře se s ním háže, ale vydrží i velkou zátěž při souboji se zaseklou rybou. Testovací křivka 2–2,5 lb mi přijde ideální. Záleží to samozřejmě na charakteru lokality a vzdálenosti, ve které chcete chytat.

Doufám, že vám tipy Lee Morrise pomohou vylepšit procento úspěšnosti při lovu z hladiny, i když některé poznatky (zvláště ty o počasí a povětrnostních podmínkách) mohou být pro mnohé rybáře lehce překvapující. V každém případě ale Lee mnohokrát dokázal, že jeho taktika doopravdy funguje. Tak na to myslete, až zase příště nahodíte svou nástrahu na hladinu!

ROZHOVOR O PŘÍRODĚ A RYBAŘENÍ S DANUŠÍ NERUDOVOU

Jméno ekonomky a vysokoškolské pedagožky Danuše Nerudové se ve veřejném prostoru skloňuje stále ...

RYBÁŘSKÉ OSOBNOSTI / Emma B Håkonsen

Není to tak dávno, kdy mi v redakčním e-mailu přistálo skromné představení mladé švédsko-nor ...
Naši partneři