Český Rybář

DEVICT CATAMARAN FISHING ROBOT / v testu Českého rybáře

/ Testy / Text: Radek Diviš / Foto: autor a archiv Devict

Dnešní svět je v mnoha ohledech protkán neviditelnými vlákny moderních technologií. Nepochybně nám přinášejí celou řadu výhod, na druhou stranu i starostí a nově i závislostí. Nás rybáře tyto technologie zasahují poslední dobou stále více. Otázkou zůstává, jestli je to v souvislosti s rybařením, které má pro mnohé z nás mimo ten sportovní i rozměr duševní, to pravé „ořechové“?! Nakonec je však jen na nás, jestli si soudobé mobilní vymoženosti pustíme i do života rybářského.

Když jsem dostal možnost vyzkoušet si zavážecí loďku, napadlo mě, že vzhledem k mé nevelké erudovanosti v oblasti kapraření by možná bylo celkem zajímavé podívat se na používání této pomůcky z „opačného břehu“. Řekl bych, že valná většina z nás běžných rybářů lovících sem tam kapry moderními technikami není schopna pravidelně a především přesně nahazovat své montáže do vzdáleností delších než 100 metrů. Je to jednak tím, že často nemáme na daleké hody úplně optimálně vyladěné náčiní, protože například s vlascem o průměru 0,30 mm už to není žádná snadná mise, a pak tu chybí zručnost a patřičná praxe. Patřím mezi rybáře, kteří raději nahazují, než zavážejí, ale bídné výsledky na lokalitách s velkým počtem rybářů mě k úvaze o pořízení si zavážecí loďky přivedly. Je to totiž nejsnazší způsob, jak se na některých revírech, kde jiný druh zavážení není povolen, dostat do produktivní „klidové zóny“.            

Devict Catamaran Fishing Robot není příkladem úplně běžné loďky. Jak již samotný název výrobku naznačuje, jde o robotický rybářský katamarán. To zní trochu hrůzostrašně a na začátku mi to tak i připadalo, když do redakce dorazila krabice nevídaných rozměrů. Vlajková loď značky Devict je totiž oproti běžným konkurentům opravdu veliká. To s sebou přináší transportní potíže, ovšem na druhou stranu i řadu nesporných výhod při praktickém používání na vodě. Vlny občas bývají pro zavážecí loďky velmi limitující. V případě Catamaran Fishing Robotu to ale neplatí, protože díky robustní dvouplovákové konstrukci je loďka velmi stabilní a své úkoly ochotně plní i v silnějším větru a při rozvlněné hladině. Samozřejmě vše má své technické/výkonové hranice, ale dalo by se říci, že tam, kde jiní končí, Devict „katamarán“ v klidu pokračuje. Má dosah až 500 metrů, je vyzbrojen GPS modulem, sonarem, autopilotem a dokáže zavážet i tři montáže najednou plus kolem 5 kg návnady v nákladovém prostoru. Díky výše uvedenému má tak uživatel k dispozici nejen standardní manuální režim s dálkovým ovladačem, ale i ovládání pomocí mobilní aplikace dostupné pro IOS i Android pracující s Google map podklady. Pomocí stejné aplikace se také ovládá integrovaný barevný sonar. Tento inteligentní systém tedy umí optimalizovat účinnost zavážení pomocí GPS ukládaných poloh/bodů a přispívá tak ke zvýšení šancí na úlovek, jelikož jsme schopni zakrmovat a pokládat nástrahu prakticky na stejné místo, které si navíc můžeme vyhledat/prozkoumat pomocí echolotu. Zakrmování obstarává dvojice vyklápěcích dvířek nákladového prostoru pracující na principu servomotorů. To je velká výhoda oproti magnetickému mechanismu, který používá většina zavážecích lodiček na trhu. Díky plynule pracujícím servomotorům se dají obě dvířka nezávisle na sobě postupně otevírat či zavírat. Návnady tak můžeme postupně odsypávat a vytvářet například krmné cesty.

Dobrovolně se přiznám, že s mobilní aplikací jsem první podvečer u vody trochu bojoval, protože loďka se několikrát z nepochopitelných důvodů odpojila a následně šla připojit jen po resetu všech používaných zařízení. Naštěstí zde bylo ještě manuální ovládání, které uklidnilo mou technicky rozpolcenou duši, stejně jako další den aktualizace aplikace, po které nebylo po problémech ani vidu ani slechu. Když už všechno fungovalo tak, jak mělo, stal se ze mě malý kluk s hračkou v ruce. Vyzkoušel jsem si obě varianty ukládání bodů do složky „Baiting Spots“, a to výběr loviště pomocí echolotu nebo pomocí přímé volby bodu v Google mapách. Takových bodů, na které loďka Devict Catamaran Fishing Robot zaveze nástrahy i návnady, můžete mít v mobilní aplikaci na různých lokalitách uložených až 500 a každý z nich je možné si pro lepší zapamatování a následnou orientaci nějak trefně pojmenovat. Díky GPS, elektronickému kompasu a gyroskopu pak loďku ovládáte tak, že se dotknete displeje, a loďka se sama na místo rozjede. Stejným způsobem se pak sama vrátí na zadanou pozici „Domů“. Už jsem viděl několik případů, kdy rybář ztratil se svou zavážecí loďkou signál a poté v tom nejlepším případě čekal, až mu na nějakém jiném konci rybníka bezvládně připluje ke břehu. To ovšem není případ testovaného „katamaránu“, protože ten při ztrátě signálu za 15 sekund vyjíždí do domovské pozice u břehu. Z hlediska bezpečnosti je příjemné akustické upozornění na vybité baterie, kdy musíte neprodleně loďku nasměrovat ke břehu. Bývával bych si hrál dlouho, protože ryby nespolupracovaly, ale akumulátory mají své možnosti, a tak bylo potřeba je opět dobít, což je překvapivě otázka pouhých dvou hodin.

Nebudu vás zbytečně zatěžovat dalšími technickými řádky, které by se daly opsat z podrobných uživatelských manuálů (samozřejmě v češtině). Raději shrnu své veskrze pozitivní dojmy. Zavážecí loďka Devict Catamaran Fishing Robot představuje absolutní špičku ve své kategorii na trhu a stejně tak i funguje. A pokud náhodou selže mobilní připojení, je tady výborně zpracovaný manuální dálkový ovladač. Stejně jako každá nová technická věc vyžaduje jistý čas na sžití. Následně vše funguje do puntíku tak, jak výrobce slibuje. I po stránce mechanické odolnosti a robustnosti zaslouží výrobek pochvalu. Loďka navíc na vodě neruší okolí, protože je díky kamuflážovému designu celkem nenápadná. Svým majitelům přinese přidanou hodnotu v podobě přesnosti, spolehlivosti a velmi rozšířeného akčního rádia působnosti. To, jestli se zavážecí loďkou budete lepšími a úspěšnějšími rybáři, jisté není. Co jisté je, že vám k tomu může velmi pomoci, a to není rozhodně málo!                             

Technické parametry:

*délka: 83 cm

*šířka: 52 cm

*výška: 30 cm

*hmotnost včetně baterií: 9 kg

*vyměnitelná pojistka: 15 A

*baterie v ovladači: 8x AA

*akumulátory v lodi: 2x lithiový akumulátor 7,4 V / 12 A (výdrž akumulátorů při kontinuálním používání loďky cca 4 hodiny v závislosti na vlnách, větru a okolní teplotě)

*napětí adaptéru: AC 110-240 V

*čas plného dobití akumulátorů lodi: 2 hodiny

*záruka: 2 roky loď, 6 měsíců akumulátory

*frekvence dálkového ovladače: 2,4 GHz

*počet nákladových prostor: 2

*maximální počet montáží pro jedno zavezení: 3

*nosnost nákladového prostoru: 5 kg

*rychlost: cca 2 m/s

*odolnost vůči vlnám: třída 5–6 (maximální odolnost)

*dosah loďky, respektive dálkového ovladače: až 500 metrů

www.devict.cz

Naši partneři