Český Rybář

BÍLÁ RYBA / není to vždy „zadarmo“

/ Plavaná / Text: Mark Pollard / Foto: autor / Překlad: Ivan Finta

Nachytat slušný počet bílých ryb není vždy tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Největším problémem často bývá, věřte, nevěřte, jejich velká koncentrace na lovném místě. Mark Pollard se nám na následujících řádcích pokusí vysvětlit, že správná taktika krmení je tajemstvím, které dokáže naši vycházku k vodě podstatně ovlivnit.

Bílé ryby chytám rád a samozřejmě čím více, tím lépe, ale není to tak snadné, jak si většina rybářů myslí. Mnoho lovců totiž padá do nastražené pasti, když si myslí, že pro ulovení nějakých 25 kg ryb musí od začátku masivně krmit, aby je udrželi na místě. Chyba! Věc se má tak, že v průběhu jedné vycházky můžete klidně nachytat 50 kg kaprů s jedním pytlíkem pelet, a to kapři nejsou žádní malí jedlíci. Na stejné množství bílých ryb nám tak bude bohatě stačit pytlík směsi a pár hrstí granulí a vůbec nemusíme masivně krmit hned od začátku, jak někteří rybáři tvrdí.

Tři zásady

Musím zdůraznit, že můj přístup k lovu bílých ryb obnáší i fakt, že se snažím chytat co nejjednodušeji. To znamená lov na jednom místě (které na úvod prokrmím třeba jen jednou koulí krmení) s nějakou jednoduchou sestavou. Pouze při obzvláště těžkých závodech si rozkrmím více míst v naději, že postupně dokážu z každého zdolat několik ryb. Ve velké většině případů ale svěřuji svůj osud jednomu jedinému místu. Žonglování mezi několika místy totiž může znamenat ztrátu kontaktu s rybami, takže nakonec jen těžko zjistíme, jak a kde nakrmit.

Pravidlo jednoduchosti platí i v případě montáží. Většinou používám jednu osvědčenou pro lov ze dna. Pokud začneme nějak razantně zjemňovat nebo lovit na propad či nade dnem, zaděláme si (zvláště při lovu cejnů či cejnků) spíše na problém. Samozřejmě že existují výjimky zvláště na hlubších lokalitách, ale na většině komerčních revírů se největší hloubky pohybují kolem 2,5 m. Má sestava tedy vypadá následovně: splávek z mé edice 4×14 MP4, kmenový vlasec Power Micron 0,14 mm, návazec 0,10 mm a háček velikosti 18. Návazec používám opravdu krátký, tak 10–15 cm, což znamená, že poslední broček mohu umístit poměrně blízko háčku a celá sestava je tak citlivější. Chcete-li ulovit slušný počet bílých ryb, není třeba chytat s nějakou těžkou předimenzovanou sestavou, ale spíše se správně vyváženou. Osobně ji ještě posledních pár měsíců kombinuji s novým amortizérem SLIK elastic kategorie 6–8.

A teď pojďme ke krmení, což považuji při lovu bílých ryb za naprosto zásadní aspekt. Často se totiž stane, že si neuváženým krmením na místo stáhnete spoustu ryb, ale na záběr čekáte dlouho, než se ryby v potravním rauši uklidní. Proto tvrdím, že nejlepší je prokrmit místo tak, aby zaujalo slušné množství ryb, ale ne tolik, aby kvůli konkurenci propadly „žracímu šílenství“. Je to jako u švédského stolu na svatbě. Pokud máte obrovský bufet a spousty hladových hostů, po otevření většinou následuje úprk ke stolu a každý se snaží naplnit talíře po okraj. Pokud je ale množství laskomin menší a pravidelně se doplňuje, hosté přicházejí jednotlivě a k žádnému bláznění většinou nedochází.

Tenhle příměr mám vždy na paměti, když se chystám krmit. Než abych do vody nasypal najednou velké množství krmení a měl pod nosem všechny hladové cejny z jezera, raději prokrmím méně a udržuji pravidelný přísun potravy na místo. To v praxi znamená občasné přihození jedné dvou koulí krmení, když je potřeba. Nic složitého a brzy si na podobný způsob zvyknete.

Další věc, která mi připadá podstatná, je složení krmné směsi. Důležité jsou všechny složky – ty těžší, jemnější method mix i hrubší partikl. Většinou používám hrubších komponentů dost, protože krmení pak padá lépe ke dnu. Tam zase pohybující se ryby zdvihnou jemnější složky, které vytvoří lákavý krmný mrak. Osobně mám rád mix, který jsem vyvinul speciálně pro lov bílých ryb. Je sestaven jako method mix, ale na většině revírů funguje skvěle. Má zelené zbarvení a já mu hodně věřím. Vždy do něj přidávám pořádnou hrst mikropelet, které udrží bílé ryby déle na místě, a pokud pravidelně dokrmuji, nemám s chytáním větší problém.

Většinou nasazuji dva druhy nástrah, tedy buďto mrtvé červy, nebo mikropelety Soft Expander. S peletami ve velikostech 4–6 mm často začínám a někdy pak přejdu právě na mrtvé červy. Výborné výsledky mám při lovu cejnů na dvě 4mm pelety nastražené na háčku vel. 16.

Na lovu

Vyrazil jsem si zachytat na menší členitou lokalitu se spoustou ostrůvků, takže budu lovit spíše v mělčích partiích. V každém případě je o ní známo, že disponuje slušnou obsádkou bílých ryb. Pomocí kalíšku jsem místo prokrmil jednou koulí směsi a tušil, že se jedná o lov, kdy budu muset chvíli nečinně sedět, než se ryby ke krmení stáhnou. K mému překvapení trvalo asi jen 10 minut, než se ohlásil první záběr. Po krátkém souboji vklouzl do mého podběráku pěkný, asi půlkilový cejnek. Další nához a další ryba a tak to šlo ještě pár minut. Když jsem si začal myslet, že si zřejmě užiju příjemný rybářský den, aktivita ryb na místě se ještě zvýšila a já při dalších záběrech několikrát sekl do prázdna, takže se zřejmě jednalo o přejezdy. To se stává, když se ryby na místě začnou cpát příliš agresivně, a při tomto stavu přichází na řadu jednoduché řešení. Prostě nahodíte kousek stranou od toho šílenství. Opravdu to funguje, a i když záběrů není tolik, jakmile už nějaký přijde, většinou znamená zdolanou rybu.

Je jasné, že tento stav netrvá dlouho. Pokud jsem chytal ryby pravidelně předtím, než „zešílely“, většinou netrvá dlouho a mohu nahodit zpět na původní místo. Je samozřejmě jasné, že potravní euforii padla za oběť většina krmení a záběrů nebude tolik, ale pokud stále přichází, nemusím dělat nic než čekat. Až když jsou prodlevy mezi záběry delší než 5 minut, přichází čas na opětovné dokrmení.

Dodržováním tohoto pravidla (nepřikrmovat, když jsou ryby v potravním rauši) se mi kupodivu daří udržet na místě slušné množství šupináčů. Dokonce bych řekl, že tato taktika (dokrmování po pěti minutách bez záběru) mi často udrží ryby na místě po celou dobu lovu. Mnohdy se také stane, že do klidnějšího místa najedou i kapři, což je (při jejich větší hmotnosti a bojovnosti) s lehkou výbavou opravdová zábava.

Na konci dne jsem měl ve vezírku na 30 kg bílých ryb a z připraveného krmení ubylo jen asi 1,5 kg. Zajímavé bylo, že jsem měl minimum problémů s neproměněnými záběry nebo ztracenými rybami, což se pravidelně děje, když je místo přecpané. Pokud si tedy chcete dobře zachytat a ne sekat do prázdna, vyzkoušejte někdy metodu mírného vnadění. Uvidíte, že i s minimem krmení si užijete spoustu zábavy!

NA MĚLČINĚ... / lovíme v mělčích partiích revíru

Pokud potřebujete nějakou informaci o lovu na mělčinách, nemůžete se obrátit na nikoho lepšího, než ...

SPRÁVNÁ HLOUBKA A JEMNOST / lovíme s wagglery a peletami

Tato slova by vás určitě nenapadla jako první, pokud byste přemýšleli o metodách lovu Marka Pollarda.
Naši partneři