Český Rybář

Rubrika

Jak se stát rybářem

Filtrování obsahu

Už v minulém čísle jsme si slíbili, že příští články budou na stránkách mladého rybáře patřit dravcům. Jak se stále více noříme do podzimních plískanic a teploty ovzduší i vody klesají, ztrácejí pomalu kapři a další býložravé ryby na aktivitě, kterou překypovaly v první polovině podzimu.

 

V měsíci říjnu se už vlády nad přírodou definitivně ujal podzim se všemi svými vrtochy i zákonitostmi. Dny se neúprosně zkracují a pestrá paleta barev padajícího listí dává tušit, že dny bezstarostného růstu jsou nenávratně pryč a blíží se období vegetačního klidu. Ne tak pro rybáře – ten by měl být naopak stále ve střehu.

 

Prázdniny utekly jako voda a letní radovánky vystřídá rutina a povinnosti nového školního roku. Mladý rybář tak místo s rybářským ruksakem prochází ranní ulicí se školní brašnou. Ten zkušenější však ví, že by právě v tomto období na ryby zapomínat neměl. Naopak, v období babího léta a začínajícího podzimu získává rybářská sezona takříkajíc novou mízu.

 

Letošní prázdniny jsou ve znamení úmorných veder. Den za dnem padají nové a nové teplotní rekordy, žárem se deformují silnice, lidé horkem kolabují a ve vodě nehledají ryby, ale příjemné osvěžení a únik z pekelné výhně. Toto počasí, přestože je svým způsobem extrémní, není pro letní období nic zcela výjimečného a každý sportovní rybář s ním musí svým způsobem počítat.

 

Tak jsme se konečně dočkali – jsou tu letní prázdniny, pro mladého rybáře doba vyvolená. V tento čas můžeme lovit ryby prakticky všemi dovolenými prostředky, takže je často těžké se vůbec rozhodnout, kterému rybolovnému způsobu dáme tentokrát přednost. Při chuti jsou jak kapři a bílé ryby, tak i dravci, které se snažíme přelstít vláčením.

 

Pokud hledáme typickou nástrahu pro měsíc červen, nemůžeme zkrátka na prvním místě nezmínit nástrahy určené k lovu dravých ryb, jejichž sezona přesně v polovině tohoto měsíce začíná. A protože mládeži jediné povolené nástrahy, určené výhradně k lovu dravých ryb, jsou ty umělé vláčecí, je nabíledni, že se budeme věnovat právě jim.

 

„Až přijde máj – půjdeme v háj,“ praví se na konci známého českého přísloví. Toto říkadlo bychom ještě mohli doplnit douškou – nejen v háj, ale hlavně na ryby a vydržíme tam co nejdéle. Květen je totiž měsícem sportovnímu rybolovu zaslíbeným.

 

Duben je měsícem, ve kterém už můžeme pomalu začít využívat prakticky všechny možnosti, které nám sportovní rybolov v našich podmínkách nabízí. Kromě lovu dravců na vodách mimopstruhových lze už chytat všemi dovolenými způsoby, a tak si můžeme užívat jarní plavané, položené nebo feederu a radovat se z toho, jak jsou ryby, vyhladovělé po přestálé zimě, při chuti.

 

Březen je měsícem, v němž zažíváme jeden z nejúchvatnějších a nejzásadnějších zlomů v roce – přerod ze zimy do jara. Stejně jako pro celou přírodu je to i pro ryby, a tedy i sportovního rybáře, změna naprosto zásadní, přinášející prakticky vše nové.

 

Únor je spolu s lednem statisticky nejchladnějším měsícem roku. Na jeho konci se sice už může ozvat první nesmělé zaklepání jara, pod nímž ledy trochu povolí, ale jinak žezlo moci v rukou pevně třímá paní zima. Pro nás rybáře to znamená, že si musíme vystačit s těmi omezenými možnostmi, které nám zimní podmínky dovolují.

 

V tomto roce si na stránkách, které jsou určeny právě Vám, mladým rybářům, budeme povídat o rybářských nástrahách. Jedná se o téma nesmírně široké, postihující prakticky všechny formy a podoby sportovního rybolovu. V každém díle si představíme jednu – ať už tradiční, či méně tradiční – nástrahu, která se hodí k lovu v daném měsíci roku, a představíme si ji ze všech možných úhlů pohledu.

 

Pryč jsou doby, kdy byla rybařina vnímána jako víceméně sezonní záležitost a s nástupem chladných zimních dnů uléhali tiší blázni k zimnímu spánku. Dnešní moderní sportovní rybařina – to je naopak celoroční adrenalin a stále častěji se i na stránkách rybářských časopisů setkáváme s těmi, kteří tomuto koníčku holdují i v zimním období a nabízejí různé speciální a čím dál více sofistikované recepty, jak ryby přelstít v nejchladnějším období roku.

 

Letošní ročník Českého rybáře se tímto číslem uzavírá a stejně tak je to i s naším seriálem o výběru náčiní pro začátečníky. V dnešním, závěrečném dílu se podíváme na několik posledních částí vybavení, bez kterých se dost dobře neobejdeme.

 

Je určitě dobře, že v poslední době stoupá zájem o Zlatou udici, dnes již legendární soutěž, v níž se týmy mladých rybářů z celé republiky utkávají v rybářské teorii i praxi.

 

Zatím jsme se v tomto seriálu věnovali klasickým pomůckám pro rybolov, základním i doplňkovým. Dnes se podíváme na trošku odlišnou skupinu věcí - oblečení a v čem nejlépe přepravovat pruty a náčiní.

 

V dopisech, které nám chodí do redakce, často žádají mladí rybáři o rady, jak se naučit chytat na umělé vláčecí nástrahy candáty. Přiznám se, že i pro mě bylo v dětství chytání candátů na přívlač trvalým a bohužel nikdy nesplněným snem.

 

V tomto seriálu jsme již probrali mnohé ze základní výbavy začátečníka a přidali pár rad, jak tyto věci vybírat. Postupně jsme se podívali na prut, naviják, vlasec, háček, zátěže a podrobněji popsali potřebnou výbavu na základní rybolovné metody – plavanou, položenou a přívlač. Ale jak již každý začínající rybář tuší, jen s těmito věcmi většinou nevystačíme.

 

Prázdniny jsou nenávratně pryč a letní – nejenom – rybářská dobrodružství nám zůstávají už jen ve vzpomínkách. Loučení s prázdninami a  poetikou léta je pro mnohé z Vás jistě těžké, ale ne nadarmo stará pravda říká: „Každým loučením se něco nového začíná.“

 

V jednom z prvních dílů tohoto seriálu jsme vybírali vhodné pruty na nejběžnější lovné techniky – plavanou, položenou a přívlač. Pokud máme na položenou jemnější a kratší prut (což znamená prut do 2,70 m s vrhací zátěží do 40 g), vystačíme s ním i při seznamování s přívlačí.

 

Prázdniny se nám sice přehouply do své druhé poloviny, ale krásných letních dnů na nás čeká stále ještě dost. Ty pochopitelně přímo vybízejí k pobytu u vody s rybářským prutem.

 

01 02
Naši partneři