Český Rybář

Začínáme aneb co vše potřebuje začátečník a jak vybírat (IX. část)

/ Jak se stát rybářem / Text: Patrik Starčevský / Foto: autor

Zatím jsme se v tomto seriálu věnovali klasickým pomůckám pro rybolov, základním i doplňkovým. Dnes se podíváme na trošku odlišnou skupinu věcí - oblečení a v čem nejlépe přepravovat pruty a náčiní.

 

Oblečení

bychom při chytání ryb a obecně při dlouhodobějším pobytu v přírodě určitě neměli podceňovat. Nemluvím zde samozřejmě o situaci, kdy v létě za sluníčka vyrazíme na dvě hodiny k řece ve městě s třešněmi na tlouště. Když se náhodou přižene přeháňka, jsme za chviličku doma a nic se neděje. Jakmile však začneme chodit k vodě na delší dobu nebo vyrážet do odlehlejších míst, není radno oblečení podcenit. Pokud se nevhodně oblečeme, v lepším případě si výpravu zkazíme, v horším chytání odneseme nemocí.

Při výběru bychom se měli inspirovat oblečením pro outdoorové aktivity. To však není úplně laciná záležitost, proto se zaměříme na nejdůležitější část. A nejdůležitější částí oblečení rybáře je bezesporu bunda. Musí chránit před větrem, deštěm a vůbec nepřízní počasí a zároveň bychom se v ní neměli potit jako ve skleníku. Ideální jsou bundy s membránou, kterých je na trhu velký výběr. Pak nás nezaskočí ani ledový vítr, ani přeháňka. Zároveň bývají dobře skladné a snadno je sbalíme do batohu.

TIP!

V chladném období není od věci použití spodního trika z funkčního materiálu. Do studeného počasí se samozřejmě více oblečeme, ale díky tomu se při delším pochodu nebo aktivnějším pohybu snadno zpotíme. Pokud budeme mít spodní triko z bavlny, zůstane vlhké a bude nás studit. Funkční prádlo naopak dokáže vlhkost odvést od pokožky, rychle schne a nestudí.

V chladném počasí se na ryby samozřejmě oblékáme tak, aby nám bylo vždy teplo. Musíme ale počítat s tím, že při delším sezení nad nahozenými pruty se do nás snadno dá zima a prochladneme. Raději tedy o jednu vrstvu více, než nastydnout.

Důležitý je i výběr barev oblečení. Vždy bychom se měli oblékat nenápadně, do tmavších odstínů zelené, hnědé, šedé apod. Zkušené ryby se nechají snadno vyplašit a odradit od záběru nevhodnou barvou oblečení. To platí především u technik, kdy se pohybujeme kolem vody nebo přímo ve vodě, chytáme blízko břehu a voda je mělká a čistá.

Klobouk a kšiltovka

Většina rybářů s nějakou pokrývkou hlavy k vodě vyráží, ale spousta „kloboučků“, které vídáme, nám moc užitečná nebude. Mají úzkou krempu, takže nám nechrání oči proti sluníčku a příliš nám nepomůžou ani při dešti.

Zvolíme proto raději něco praktičtějšího. V létě je příjemnější klasická kšiltovka, která nám pomůže především při chytání za sluníčka. Pokud nám svítí do tváře, oči se velmi rychle unaví a nedokážeme bez přestávky a bez těkání na stíněná místa splávek nebo špičku feederu dlouho sledovat.

Druhou možností je klobouk. Mám ale na mysli ten se širokou krempou, jinak nám nebude příliš platný. Pokud tuto podmínku splňuje, dokáže být velmi užitečný. Je většinou teplejší než kšiltovka, proto se hodí na chladná rána nebo vysloveně do deště. Díky krempě spolehlivě ochrání oči před sluníčkem a navíc nám při dešti nepoteče za krk, čemuž se u kšiltovky zabránit nedá, pokud nepoužijeme kapuci. Osobně se jí ale raději vyhýbám, protože při nasazení kapuce dobře neslyším a nevím tedy, co se děje ve vodě a kolem ní mimo zorné pole.

Vesta

O vestě jsem se zmiňoval velmi často. Považuji ji za jednu ze základních součástí výbavy rybáře. Máme vše po ruce, utříděno, a pokud to s věcmi, které nosíme k vodě, nepřeháníme, velmi často již nebudeme potřebovat batoh, což je naprosto nevyhnutelné při muškaření, ale vítané i při přívlači. Bez vesty na ryby nevyrážím vlastně nikdy.

Aby nám dobře posloužila, musí mít především hodně kapes různých velikostí. Do vesty umístíme nejčastěji používané pomůcky – vlasce, háčky, broky, obratlíky, náhradní bužírky, zarážky, měřiče hloubky, ale třeba i malou baterku a samozřejmě metr a doklady. Na vestu, nejlépe na samonavíjecí „jo-jo“, pak připevníme peán a plastový tyčkový vyprošťovač. Pokud máme vestu takto nachystanou, stačí nám vzít na ryby prut, vestu a máme to základní sbaleno. Pak již jen vezmeme krabičku, ve které máme uloženy speciální věci na ten který rybolovný způsob (plavaná – splávky, položená – krmítka atd.), a můžeme vyrazit.

Holínky

Jakmile nastane deštivější počasí nebo se dá očekávat, že budeme muset vstoupit do vody, neobejdeme se bez holínek. Ty nás spolehlivě uchrání před vlhkem a můžeme (pokud je nemáme děravé) bez obav a omezení vstupovat do vody. Jedno omezení však přece jen existuje. Je to hloubka, do jaké se můžeme v holínkách vydat, aniž bychom si nabrali vrchem. Jak vysoké boty tedy zvolíme? Máme tři základní možnosti:

  • klasické pod kolena

  • broďáky“ po třísla

  • prsačky“ po prsa

S klasickými holínkami jsme velmi limitováni jejich ne příliš velkou výškou. Přesto jsou nejrozšířenější a pro běžné chytání ze břehu bez nutnosti častého vstupování do vody nám poslouží dobře.

TIP!

Za nejuniverzálnější považuji tzv. „broďáky“. Umožňují nám vstoupit do vody poměrně daleko (hluboko), ale přitom se v nich ještě dá velmi dobře chodit kolem vody. Navíc je můžeme ohrnout, takže se v teplém počasí zbytečně nepaříme. Naopak při dešti máme krytá kolena i stehna a v kombinaci s delší pláštěnkou nebo gumákem máme dokonalý oblek proti dešti = budeme spolehlivě v suchu.

Prsačky jsou naopak určeny pro lov z vody, kdy jsme po celou dobu lovu zabrozeni (nejčastěji v řece). Pro běžné nošení nejsou praktické, na dlouhé pochody rozhodně nejsou určeny. Svým určením jsou nepostradatelné pro muškaře, ale občas je využívají i vláčkaři, kteří se toulají po břehu přehrady a prsačky jim dovolují prozkoumat rozsáhlé mělčiny bez nutnosti použít loď.

Dále máme na výběr z různých materiálů. Běžné jsou klasické gumové nebo PVC a proti nim stojí neoprenové. Výhoda neoprenu je zřejmá - bude nám v něm teplo. Proto se využívá především pro prsačky, ve kterých můžeme chytat ryby až do zámrazu. Ale v této variantě se vyrábí i zateplené klasické holínky, které velmi oceníme v chladném počasí a ledové vodě.

Novinkou jsou membránové (dýchací) materiály, ze kterých se vyrábějí lehké a poměrně pohodlné prsačky, které velmi usnadňují putování za rybami.

Rukavice

V mrazu se bez nich chytat nedá. Nejlepšími materiály jsou fleece a neopren. Fleecové jsou extrémně hřejivé a pokud je namočíme, rychle uschnou. Naproti tomu neopren nás ochrání i proti vodě. Nejsou však tak měkké a poddajné jako fleece.

Praktickou vychytávkou jsou naříznuté prsty, díky čemuž můžeme vystrčit konečky prstů z rukavice, aniž bychom ji museli sundávat a celou ruku vystavovat mrazu ... a můžeme například navázat nástrahu.

 

MINISLOVNÍČEK RYBÁŘSKÝCH POJMŮ / Plavaná (2. část)

V minulém dílu našeho seriálu jsme se věnovali rybářským pojmům z oblasti plavané, ...

MINISLOVNÍČEK RYBÁŘSKÝCH POJMŮ / Plavaná

Mačovka, dělička, angličák, forpas,… Většina z Vás asi tuší, že tyto pojmy jsou tak či onak spojeny ...
Naši partneři