Český Rybář

Rubrika

Přívlač

Filtrování obsahu

"Dokázal jsem to!" Obrovská štika vklouzla do připraveného podběráku. Z hrdla se mi vydral radostný výkřik spojený s ulehčením. Tato více než metr dlouhá zubatá byla mou stou v sezoně a já právě překonal obrovskou rybářskou výzvu!

Razantní záběry, divoké skoky, kvílící brzdy, ale především překrásné ryby. Pstruzi potoční jsou extrémně silnými bojovníky a přitom asi i nejkrásnějšími rybami v našich zeměpisných šířkách.

 

Voda se vaří, rybičky v panice o svůj život vystřelují z vody, hladinu začíná pokrývat pěna a rackům se otevírá nebývalá hostina. Tak nějak vypadá perfektní „peklo“, které okouni dokážou pod hladinou rozpoutat.

 

Když se zeptáte českých rybářů, jestli se naviják dává pod prut nebo nad prut, většina si jen zaklepe prstem na čelo a poznamená něco ve smyslu, kdože to kdy viděl – naviják nad prutem.

 

Horké letní dny nebývají právě ideální pro lov ryb. Je celkem jedno, hledáme-li důvody ve vyšší teplotě vody, zvýšeném počtu rekreantů nebo v dalších faktorech... faktem zůstává, že aktivita ryb vzrůstá až s večerním ochlazením, a to je ten správný čas pro přelstění nějakého toho letního dravce.

 

Během zimních měsíců to mají milovníci přívlače těžké. Kromě nějaké té návštěvy na revírech, kde se provozuje lov na dírkách, si svého koníčka moc neužijí. O to více mají času na přípravu do nové sezony.

 

K používání plovoucích mělce potápivých wobblerů jsem měl vždy nějaké výhrady. V duchu jsem se sám sebe ptal. „K čemu takovéto wobblery vlastně jsou? Ryba číhající v hloubce na ně stejně nikdy nezaútočí!“

 

Zkušený stopař pozná, kolik má ve svém revíru zvěře, ale co rybář? Pozná to také? Když si nasadíme polarizační brýle, uvidíme kousek pod hladinu. Ale to je vše. V případě, že se budeme dobře krýt, můžeme vidět i stopy na hladině.

 

Na hranici mezi dvěma světy - vodou a nebem - leží veliký poklad. K cestě za jeho objevením je potřeba naše „bezchybné“ lidské myšlení nahradit myšlením rybím, otevřenýma očima a trpělivostí.

 

Jenom omezený rybář si může myslet, že bude úspěšný díky technice. Nevítězí skvělé vybavení a úžasné nástrahy. Vítězí Váš rybářský duch! Vítězí klid, pozornost, schopnost rychle se učit a přizpůsobovat.

 

Chystat se na ryby - to je rituál. Pro někoho je to otázka chvíle, pro druhého doba, která má své tajemné kouzlo i hlubokou podstatu. Svým způsobem je rybářská příprava podobná hře v šachy. Jen ten, kdo dokáže myslet víc tahů dopředu, se nakonec raduje z vítězství.

 

Je mnoho zaručených rad, jak být nejlepší. Jak chytnout nejvíce velkých ryb. V těch radách, ale žádnou odpověď nenajdete… Ono totiž není nejdůležitější být nejlepší, ale neprohrát!

 

 Jednou přišli neúspěšní lovci za starým rybářem. Obdivovali jeho úlovky pověšené na stěně rybárny. Prosili, aby jim prozradil tajemství svých úspěchů.

Při rybářských výpravách za velkými dravci rybář občas zjistí, že běžně prodávaná ocelová lanka na štiky mu nevyhovují. Většinou potřebuje lanka delší, popřípadě lanka o větší nosnosti. Řešením je výroba požadovaných lanek na zakázku.

 

Dnes si můžeme koupit mnohé. Kvalitní rybářské pruty a výborné navijáky, vlasce, které skoro nelze přetrhnout, krabice máme plné nástrah, o kterých se nám nikdy ani nezdálo.

 

Bolen dravý, vypadá tak trochu nečitelně, možná až nudně, necháme-li se zmást jeho vnějším vzhledem. „Divná bílá ryba“ je slyšet z úst zarytých milovníků lovu dravých ryb, kteří většinou cílí na štiky, candáty nebo okouny.

Stejně jako mohl kapitán Nemo řídit svůj ohromný vynález – ponorný člun Nautilus, řídím i já převratný vynález - wobbler SALMO Slider.

Velká většina rybářů lovících na přívlač ještě dodnes hledí na wobbler „bez lopatky“ jako na něco, co nemůže fungovat. U jerků Slider a Fatso od SALMA je tomu jinak.

 

 

 

V letním období stojí štiky většinou ve velmi mělké vodě, a dokonce i jako ortodoxní fanoušci nástrah z měkké gumy musíme občas sáhnout po jiných zaručených „zbraních“.

I když si v současné době užíváme léta, trochu s předstihem se zmíním o podzimu, což je (nejen) pro rybáře jedno z nejkrásnějších ročních období.

01 02
Naši partneři