Český Rybář

NÁSTRAHY SPORTOVNÍHO RYBÁŘE IX / Září – kukuřice

/ Jak se stát rybářem / Text: Tomáš Lotocki / Foto: autor, Štěpán Krejčí, Josef Ptáček

Prázdniny utekly jako voda a letní radovánky vystřídá rutina a povinnosti nového školního roku. Mladý rybář tak místo s rybářským ruksakem prochází ranní ulicí se školní brašnou. Ten zkušenější však ví, že by právě v tomto období na ryby zapomínat neměl. Naopak, v období babího léta a začínajícího podzimu získává rybářská sezona takříkajíc novou mízu.

 

Ryby, přes léto často poněkud apatické, opět dostávají ten pravý potravní apetyt. Podzim se blíží a vnitřní hlas, zvaný instinkt, rybám přikazuje, že by si před nastávající zimou měly začít vytvářet dostatečné tukové rezervy. Proto s námi dobře spolupracují a my, kteří jsme již zvládli různé rybolovné způsoby a techniky lovu, často ani nevíme, na jaké ryby se při docházce zaměřit.

Kromě dravců, kteří se probouzejí z „letního spánku“, jsou při chuti prakticky všechny druhy běžně lovených kaprovitých ryb. A právě rostlinným nástrahám, vhodným pro lov kapra a větších kaprovitých ryb, se budeme v nadcházejících dvou článcích věnovat. A protože lov kaprovitých ryb je také – a často především – otázkou vnadění, povíme si něco i o vhodném partiklu, tedy větších částečkách potravy, které přidáváme do vnadicí směsi, bez nichž by často zůstaly naše nástrahy ležet ve vodě zcela bez povšimnutí.

Kukuřice

Když se zeptáte rybářů, jaká je jejich oblíbená nástraha na kapry, vyjmenují jistě celou škálu různých pochutin, ale asi žádný – snad s výjimkou ortodoxních boilie-lovců – neopomene uvést kukuřici. Drobná žlutá zrnka této původně americké rostliny, přivezené do Evropy Kryštofem Kolumbem, jsou opravdu vynikající nástrahou na kapry, ale i cejny, líny, plotice a další kaprovité ryby. Kukuřice je mezi rybáři populární a používaná nejen jako nástraha, ale i jako součást vnadicí směsi. Často právě několik zrnek kukuřice může na krmení přilákat skutečně velké ryby. Kukuřice má tu výhodu, že při lovu selektuje rybí drobotinu, ale zdaleka ne tak důsledně jako třeba boilie. Výborně nám poslouží třeba v případech, kdy nám do zákrmu najelo hejno malých cejnků nebo plotiček a jejich neustálé záběry nás už začínají obtěžovat. Pak stačí vyměnit pařený rohlík nebo masné červy za zrnko kukuřice, popřípadě spolu nástrahy zkombinovat a záběry malých ryb jsou vystřídány méně častými, ale poctivými záběry větších cejnů, plotic a kýžených kaprů.

Jakou kukuřici používáme?

K lovu můžeme použít různě upravenou kukuřici. Úplně nejjednodušší je koupit si sladkou kukuřici už naloženou v plechovce. Je to nástraha nesmírně univerzální, poměrně levná, snadno dostupná a ryby se po ní mohou utlouct. Spolu s pečivem tak patří mezi nejoblíbenější a nejlepší nástrahy, které můžeme zakoupit v klasických potravinách. Sterilizovanou sladkou kukuřici dodává na trh hned několik firem a záleží v podstatě na nás, jakou z nich vyzkoušíme. Podle mé vlastní zkušenosti není mezi těmito výrobky až zas tak velký rozdíl a ani ryby nejsou v tomto ohledu vybíravé. Asi nejznámější a nejpopulárnější je klasická „bonduelka“ – nakládaná kukuřice od firmy Bonduel. V tomto případě se jedná o skutečně kvalitní výrobek a čistá, sytě žlutě zbarvená zrnka bonduelky lákají ke konzumaci nejenom ryby.

Další z možností – už poněkud dražší – je pořídit si speciální rybářskou nakládanou kukuřici. Různé druhy nakládané kukuřice koupíte v každé prodejně rybářských potřeb. Takto můžeme získat kukuřici obarvenou (např. do červena) a prodávanou s různými příchutěmi (např. med, patentka).

Speciálně k lovu ryb se vyrábí i foukaná kukuřice, což je jakýsi rybářský popcorn. Prodává se v různých velikostech i barvách a je velmi populární zvláště při lovu na položenou s krmítky. Je lehká, a tak se při lovu na krátkých návazcích pohupuje těsně nade dnem, nebo ideálně přímo nad krmítkem. Mnoho rybářů i dnes preferuje lov kaprů právě na foukanou kukuřici.

Další z možností je použít čerstvou kukuřici v období mléčné zralosti, kdy už je dostatečně měkká a sladká a ryby doslova magicky přitahuje. Jiní rybáři zase dávají přednost suché kukuřici, kterou si doma sami vaří, až získá tu správnou konzistenci, vhodnou pro lov ryb. Nakonec se dá k chytání použít i kukuřice mražená, prodávaná v běžných obchodech s potravinami.

Jak lovit na kukuřici?

Kukuřici můžeme použít při většině způsobů určených k lovu kaprů a jiných nedravých ryb. Je to tedy hlavně plavaná, položená a feeder. Nebudu se tu dlouze rozepisovat, jak a kde lovit na kukuřici, technika a taktika lovu s touto nástrahou se nijak zásadně neliší např. od chytání na rohlík nebo masné červy, které jsme si tu v minulých dílech tohoto seriálu rozebírali docela podrobně. Důležité je však správné nastražení kukuřice na háček, což je zejména při lovu na položenou věc zásadní.

Ještě dříve, než si však probereme různé způsoby nastražení kukuřice, zmínil bych ještě otázku vnadění, což je při lovu kaprovitých záležitost, kterou nesmíme nikdy podcenit. Někteří rybáři tvrdí, že kapři si musí na kukuřici zvyknout a berou ji ochotně jen tehdy, pokud s ní dostatečně dlouho vnadíme. Myslím, že toto tvrzení se nezakládá na pravdě, kapři berou kukuřici poctivě prakticky vždy, když jsou při chuti. Přesto zrnka kukuřice rozmístěná v zákrmu přilákají prakticky vždy pozornost větších ryb a někdy přivádějí kapry a jiné býložravé ryby doslova ke konzumnímu běsnění. Proto vždy když lovíme na kukuřici, měli bychom jí zároveň i krmit. Vhodné množství kukuřice závisí na aktuálních podmínkách – roční době, aktivitě ryb, velikosti vodní plochy apod. Při vnadění vlastnoručně vařenou kukuřicí je důležité dbát na to, aby byla dostatečně měkká. Pytel tvrdé „turkyně“ vysypané do vody způsobí rybám maximálně tak zažívací problémy a tvrdá nestravitelná zrnka pak budou ve vodě jen pomalu zahnívat.

Stražení

Pokud s kukuřicí lovíme na plavanou nebo feeder na krátkou vzdálenost, je stražení jednoduché. Kukuřici jednoduše napíchneme přímo na háček tak, aby špička háčku vždy vyčnívala ven. Na háček takto můžeme za sebe nastražit i více zrnek nebo kukuřici zkombinovat s jinou nástrahou – spojení zrnka kukuřice s bílým červem nebo hnojáčkem často přináší nečekané úspěchy. Nastražit kukuřici přímo na háček můžeme i při lovu na položenou, např. při chytání s krmítkem tzv. na srkačku.

Při lovu na položenou a někdy i feeder se však častěji používá tzv. vlasová montáž. Tato metoda se rozšířila spolu s lovem na boilie (o němž si budeme povídat příště). Boilie je totiž příliš tvrdé, aby se dalo napíchnout na háček, a tak je za pomoci návazce umístěno pod něj a ryba při záběru nasaje spolu s nástrahou i háček. Kromě boilie se však takto dají nastražit i další rybí laskominy, včetně kukuřice. Nastražování na vlas je poměrně jednoduché. Z pletené šňůry (případně i monofilního vlasce) si vyrobíme krátký návazec, jehož tloušťka by měla být vždy o něco nižší než u kmenového vlasce. Kukuřici propíchneme speciální jehlou na boilie zakončenou drobným háčkem, s jehož pomocí nástrahu navlékneme na návazec a poté připevníme plastovou zarážkou – viz foto.

 

MINISLOVNÍČEK RYBÁŘSKÝCH POJMŮ / Plavaná (2. část)

V minulém dílu našeho seriálu jsme se věnovali rybářským pojmům z oblasti plavané, ...

MINISLOVNÍČEK RYBÁŘSKÝCH POJMŮ / Plavaná

Mačovka, dělička, angličák, forpas,… Většina z Vás asi tuší, že tyto pojmy jsou tak či onak spojeny ...
Naši partneři