Český Rybář

Rubrika

Feeder

Filtrování obsahu

Pro rybářské eso Bena Townsenda jsme tentokrát měli zajímavý úkol, a to lovit na neznámé vodě pouze s jedním prutem. Ačkoli od zvolené lokality nežije daleko, ujistil nás, že na ní nikdy předtím nelovil, ba co víc, nikdy ji ani neviděl.

Řeka se pomalu a pozvolna klikatí skrze pole. Sedím v zelené trávě, vychutnávám si sluneční paprsky a přemýšlím o zmrzlých výpravách letošního jara. Na tomto úseku řeky jsem prakticky v průběhu celého roku lovil krásné velké parmy. Ale teprve dnes velmi brzy po ránu zabral skutečný baron mezi parmami!

Většina z nás asi chodí na ryby k dobře známým lokalitám a jen vzácně vyrazí k nějakému neprobádanému revíru. Je to logické, protože na vodě, kde jsme chytali už stokrát, nás jen těžko něco překvapí, a pracně zjišťovat, jaké panují podmínky na neznámé lokalitě a jaké náčiní či metody lovu zvolit, každého nebaví. Ale… nebojte se toho! Po ruce máme Marka Pollarda, který vám poskytne několik zasvěcených rad, jak k lovu na nových neprozkoumaných lokalitách přistoupit.

Asi každý rybář, který neodolá a vyrazí k vodě koncem zimy nebo na začátku jara, ví, že lokalizace ryb v tomto období není jednoduchá. Jedním z lovců, který dokáže ryby najít lépe než kdo jiný, je anglický rybář Mark Pollard, se kterým se vypravíme na jednu z jeho rybářských vycházek a pokusíme se něčemu přiučit.

Existuje něco lepšího než za jasného letního rána sedět u vody a čekat na záběr dalšího velkého cejna? Tento idylický scénář nám ale určitě nevydrží celý rok. S postupným ochlazováním vody je stále obtížnější donutit ryby k záběru. To ale neznamená, že musíme s rybolovem skončit, jak nám ukáže známý anglický rybář Shaun Little, tentokrát s feederovým prutem.

Lov na nejrůznějších kanálech bývá u mnoha plavačkářů neodmyslitelně spjat s děličkou. Tohle spojení je prostě zažité, ale… když přemýšlíme, kterou taktiku zvolit, nezapomínáme trochu na fantastické úlovky dosažené jinými metodami lovu? Pojďme se na jedné výpravě připojit k anglické reprezentantce Kayleigh Smith, která to na kanále zkusí trochu jinak.

Je až s podivem, kolik rybářů stále ještě nemá ponětí o tom, co je to winklepicker, někdy také zkráceně picker. Mají obvykle nějaké povědomí o feederových prutech, ale picker k nim ještě nedorazil. Ale to nevadí a není třeba v tom hledat nic složitého, protože názvem winklepicker se označují ty nejjemnější feederové pruty, jaké jsou k mání.

Nechci říci zcela striktně, že nejdůležitějším prvkem každé rybářské koncové sestavy je háček, ale vždycky to beru tak, že mu věnuji asi největší pozornost ze všeho, z čeho se koncová sestava skládá. Na karabinkách, obratlících, vlascích, popřípadě pletených návazcových šňůrkách toho moc nevymyslíte, ale háčky - to je jiná!

 

Parma se v současné době opět stává středem pozornosti mnoha rybářů, a není se čemu divit. Jednak se její stavy v poslední době utěšeně zlepšují a navíc je to mimořádně bojovná ryba, takže přináší opravdové zážitky a silné vzrušení při zdolávání. Ovšem zvýšený zájem rybářů nevěstí pro parmu nic dobrého. Její záchranou je jen to, že se o ní říká, že není moc k jídlu, protože má mnoho kostí a maso je v období tření jedovaté.

 

Lov feederovým prutem na řece je jedinečná zábava, kterou si můžete dopřát v podstatě kdykoli v roce. Jen v případě, že mráz spoutá řeku ledovými okovy, jsme nucení dát si oddech. Ale ono nezaškodí pár dnů vypustit a dát si do pořádku věci, na které jsme neměli během celého roku čas. V tuto dobu se ale přenesme zpět do letní sezony, která je nejlepší pro různé experimenty.

 

Středem zájmu našich rybářů je zcela bez pochyby kapr a mnozí mu podřizují naprosto všechno. Většina jejich nářadí se točí okolo kaprů, a to další, tedy náčiní pro plavanou, feeder, přívlač či muškaření, je jen doplňkové. Těch, u kterých je to naopak, je jen zlomek.

 

Obecně platí, že se k lovu větších ryb používá spíše vnadění velkými částicemi, jako jsou kukuřice a směsi různých semen (opět tedy kukuřice s pšenicí a řepkou), dále pelety všech druhů, celý i drcený tygří ořech a samozřejmě boilie. To platí především při klasické položené, ale i při lovu feederem.

 

Lovit drobné ryby je velká zábava a je mnoho rybářů, kteří dávají tomuto lovu přednost před dlouhým vysedáváním nad nehybnými čihátky, například při klasické položené. Tak jako každý lov, i tento vyžaduje své a za specialisty v oboru bychom mohli považovat závodníky (plavaná a také feeder), protože jejich metody, především tedy příprava vnadicích směsí, se příliš neliší.

 

Pomocí feederového prutu lze velmi účinně a cíleně lovit kapry, a to nejen ty malé, ale i pořádné kusy. Není na tom nic složitého, jen se musíte svou technikou a strategií maličko přiblížit opravdu specializované kaprařině. To znamená zvolit silnější pruty, pevnější vlasce, větší navijáky a zátěže.

 

Krmítko je při lovu feederem zcela jistě vynikajícím pomocníkem a v mnoha případech naprosto neocenitelným. Jsou zde ale i situace, kdy je krmítko opravdu na závadu a jeho použití nám spíše škodí, než prospívá. Typickým příkladem je lov na velmi krátké vzdálenosti a lov v mělkých vodách.

 

Tekoucí voda může být pro mnohé rybáře celkem oříškem a pravda je dokonce taková, že někteří naši kolegové na řekách či jiných tekoucích vodách prakticky vůbec neloví. A jaký je důvod? Možná to zní hloupě, ale v mnoha případech je to pouhá pohodlnost. K řekám je obvykle horší přístup než ke stojatým vodám. Nemůžete si tam prostě sednout kdekoli, a když je nějaké to místečko obsazené, tak si prostě musíte udělat to svoje.

 

Jestliže jste se jednou rozhodli pro lov feederovým prutem, pak zcela jistě počítáte s tím, že během tohoto lovu budete používat také krmítka. Na trhu najdete několik typů a ne do všech se připravují směsi stejně. Pokud tedy připravujete vnadicí směs do krmítka, je třeba si ujasnit několik věcí, abyste připravili směs naprosto perfektně a vyhnuli se nepříjemným problémům, například takovým, že směs nevypadává z krmítka a nepracuje, jak má a jak by mohla.

 

Mnoho se mluví o tom, jakou barvu by měla mít ta která směs, jaká barva je vhodná pro jednotlivé rybí druhy nebo roční období. Ve svém názoru vždycky najdete spojence, ale setkáte se i s takovými, kteří mají jinou zkušenost. Na mnoha věcech se ale shodnete, a tak to vypadá, že je téměř vše už poměrně jednoznačně dáno, a že pokud se budete řídit nastavenou šablonou, nemůžete už v podstatě nic pokazit.

 

Kdo by chtěl, aby byla jeho vnadicí směs prostě neodolatelná? Asi každý, a proto se snažíme své krmení všemožně zatraktivnit tak, aby každá ryba plující okolo krmeného místa ucítila tu neodolatelnou vůni a zůstala na našem lovišti co možná nejdéle. Čím déle se budou ryby na lovišti zdržovat, tím větší šanci na jejich ulovení máme.

 

Lov feederem má mnoho různých podob. Jeho pomocí můžeme lovit drobnější ryby, ryby větší, a dokonce i ty největší. Mít velkou rybu na prutu je skutečné potěšení, a proto se naším cílem stávají velmi často, respektive - přáli bychom si mít velké ryby na háčku co nejčastěji.

 

01 02 03
Naši partneři