Český Rybář

NÁSTRAHY SPORTOVNÍHO RYBÁŘE VII / Červenec – masný červ

/ Jak se stát rybářem / Text: Tomáš Lotocki / Foto: autor a Štěpán Krejčí

Tak jsme se konečně dočkali – jsou tu letní prázdniny, pro mladého rybáře doba vyvolená. V tento čas můžeme lovit ryby prakticky všemi dovolenými prostředky, takže je často těžké se vůbec rozhodnout, kterému rybolovnému způsobu dáme tentokrát přednost. Při chuti jsou jak kapři a bílé ryby, tak i dravci, které se snažíme přelstít vláčením.

 

Červenec je však také nejteplejším měsícem v roce a lov za tropických letních dnů není optimální ani z hlediska braní ryb, ani z našeho pohledu, protože před prudkým sluncem je lepší se chránit, než ho vyhledávat. Proto je dobré přivstat si a lovit hlavně časně ráno a navečer. Ryby jsou v této době velice aktivní, a pokud je najdeme, většinou naši nástrahu přijímají ochotně. Rozhodně bychom však neměli šetřit krmením, které by mělo být zároveň poměrně vydatné, abychom na něm hladové ryby udrželi. A jaká je ideální letní nástraha? Je jich určitě mnoho, ale mezi ty nejprověřenější, které určitě nezklamou, patří bezesporu masný červ.

Co je to masný červ?

Masný nebo také kostní či bílý červ je asi centimetr dlouhá živá nástraha. Jedná se o larvy některého z druhů much, většinou masařek. Běžně je získáme v prodejnách rybářských potřeb, ale dají se i pěstovat. V obchodech se prodávají většinou v kelímcích po několika desítkách i stovkách kusů – 1 kelímek stojí v průměru 20–25 Kč. Pokud jimi tedy zároveň i nevnadíme, není jejich pořízení nijak zvlášť finančně náročné. Jak už jeden z běžně užívaných názvů těchto červů napovídá, jejich přirozená barva je bílá. Pro zvýšení atraktivity se však prodávají i červi „přemalovaní“ potravinářským barvivem do červena, žluta či oranžova. Červy po zakoupení uchováváme v ledničce, případně v chladném sklepě. Odvážlivci s otrlou náturou a tolerantními rodiči si mohou zkusit červy pěstovat sami na hnijícím mase, do něhož nakladou masařky svá vajíčka.

Proč lovit na masné červy?

Moderní sportovní rybolov si bez masných červů už prakticky nedokážeme představit. Při chytání na plavanou či feeder bývají často první nástrahou, po které sáhneme. Neobejdou se bez nich závodníci, ani rekreační rybáři, kteří hledají u vody především adrenalin a vzrušující zábavu. Každý, kdo někdy zažil jemné chytání, při kterém na masné červy tahal bez nadsázky rybu za rybou, bude je mít už navždycky zařazené mezi svými top nástrahami. Samozřejmě ti rybáři, kteří před množství záběrů a úlovků třebas menších ryb dávají přednost selektivnímu čekání na skutečně velký kus, masné červy tolik neocení. A to je snad jejich jediná relativní nevýhoda – ryby různých druhů a velikostí přijímají červy často tak ochotně, že velká ryba nástrahu prostě nemá čas najít. I s tímto úskalím si však zkušenější rybář dokáže poradit – třeba tím, že na háček nastraží červů větší počet nebo je zkombinuje např. se zrnkem kukuřice, čímž tu nejmenší drobotinu přece jen aspoň z části eliminuje.

O důvodech, proč jsou červi tak úspěšnou a vděčnou nástrahou, asi můžeme dlouze diskutovat. Je však pravdou, že masný červ má pro jemný způsob lovu ideální velikost, snadno se nastražuje, dobře drží na háčku a na ryby jistě působí jako přirozená součást jejich potravy. Velká část našich ryb se totiž živí přednostně bentosem, tedy drobnou zvířenou dna, kterou tvoří právě různí červi a drobní bezobratlí.

Jaké ryby lovíme na masné červy?

Zcela jednoduše by se dalo říci – úplně všechny! I když v úlovcích budou mít převahu kaprovité druhy ryb, na červech si rád pochutná i okoun, ježdík, candát, úhoř, sumeček a jejich dráždivý pohyb přesvědčí i takového predátora, jakým je štika. Na mimopstruhových vodách a komerčních revírech můžeme na červy lovit i lososovité druhy ryb, včetně síhů, nebo třeba jesetery. Opravdu snad není ryba, pro kterou by neměl masný červ jistou přitažlivost. Přesto je tato nástraha určena primárně k lovu kaprovitých ryb – cejnů, cejnků, plotic, perlínů, kaprů, karasů, línů, na řekách i jelců, podouství, ostroretek či parem.

Jak lovit na masné červy?

Jak už jsem uvedl, masný červ se vzhledem ke své velikosti a relativní křehkosti hodí především pro jemný způsob lovu – chytáme na něj hlavně na plavanou, feeder nebo i klasickou – ovšem jemnou – položenou. Základem je, aby nástraha působila přirozeně, a to jak na háčku, tak obecně ve vodním prostředí. Na červy lovíme především ze dna či těsně nade dnem. Pouze pokud si chceme nachytat např. nástražní rybičky, stražíme na oukleje, perlínky nebo plotičky výše ve vodním sloupci. Masný červ není na háčku tak „neposedný“ jako třeba hnojáček, ale přesto je jeho pohyblivost důležitou vlastností, hlavně při stražení na dno. Právě jeho aktivita a zřejmě i zvuky, které pohybem po dně vyvolává, jsou pro ryby důležitými projevy, poutajícími jejich pozornost. Masný červ bývá většinou méně účinný v zimním období, kdy v ledové vodě rychle ztuhne a přestane se hýbat, čímž ztrácí mnohé ze své atraktivity.

Jak už jsem uvedl, červy si můžeme pořídit bílé, barevné nebo kombinované. Na otázku, zda ryby více láká červ obarvený, nebo bílý, nelze asi jednoznačně odpovědět. Záleží asi na druhu ryby, roční době, složení přirozené potravy a také na apetitu ryb, protože i ony mají své vrtochy, ve kterých jen těžko nalézáme nějakou logiku. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že pokud jsou ryby opravdu při chuti, reagují v drtivé většině případů stejně dobře na červy bílé i barevné. Několikrát se mi však při lovu také stalo, že ryby dávaly prokazatelně přednost červům bílým před barevnými. Na druhé straně takového zvědavého okouna určitě snadněji zaujmeme červem barevným.

Kromě volby nástrahy hraje při lovu hejnových kaprovitých ryb obrovskou roli vnadění. Krmit, krmit, krmit, to by měla být zvláště v teplém období naše hlavní zásada. Masní červi jsou pochopitelně i vynikající návnadou a jejich přidání do krmné směsi dokáže s rybami dělat divy. Na druhé straně je krmení návnadami živočišného původu poněkud problematické. V minulém zákoně o rybářství bylo vnadění masem striktně zakázáno. Dnešní rybářské předpisy už otázku vnadění jako takovou nijak neřeší a rybářskou stráží by mělo být zakrmování masnými červy víceméně obecně tolerováno.

Kukly

Už jsme si řekli, že masný červ je vlastně moucha v larválním stádiu. Při dlouhodobějším uchovávání nezabráníme tomu, aby se nám červi nezačali připravovat na konečnou metamorfózu v okřídlený hmyz – tj. aby se nám nezačali kuklit. Pokud však zjistíme, že v kelímku máme mezi červy i mnoho kukel, nemusíme nijak smutnit, protože i kukla je účinnou nástrahou – taková plotice nebo cejn si na ní pochutná se stejným gustem jako na červu. Nevýhodou kukel je, že jsou křehčí než červi a hůř drží na háčku. Kukla samotná není pochopitelně pohyblivá, a proto ji stražíme v kombinaci s živým červem, popřípadě jinou návnadou (např. zrnkem kukuřice).

Nastražování masných červů

Nastražování masných červů na háček je velice jednoduché, ale zároveň je alfou a omegou lovu. Červy napichujeme na háčky vždy jen za kůžičku, nejlépe u „hlavičky“ mezi dvěma malými očními body. Musíme si dávat hlavně pozor, aby při napichování nevyhřezl obsah červa – sousto v této podobě je pak pro ryby asi takovou laskominou jako pro člověka sloupnutá kůže ze salámu. Důležitý je proto především správný výběr háčků. Měly by být z tenčích drátků a úměrné velikosti nástrahy – zcela orientačně při stražení 1 až 2 červů používáme háčky 16 až 20 starého číslování, 3 až 5 červů bude vypadat přirozeně na háčcích velikosti 10 až 14, a teprve pokud chceme stražit více červů nebo je kombinovat s jinou větší nástrahou, použijeme háčky velikosti 8,6, případně i větší.

 

MINISLOVNÍČEK RYBÁŘSKÝCH POJMŮ / Plavaná (2. část)

V minulém dílu našeho seriálu jsme se věnovali rybářským pojmům z oblasti plavané, ...

MINISLOVNÍČEK RYBÁŘSKÝCH POJMŮ / Plavaná

Mačovka, dělička, angličák, forpas,… Většina z Vás asi tuší, že tyto pojmy jsou tak či onak spojeny ...
Naši partneři