Český Rybář

Rubrika

Recepty

Filtrování obsahu

Názory na tuto specialitu se zřejmě budou různit, ale pro mne osobně je makrela tím nejlepším, co moře pro úpravu na grilu nabízí. A to mezi speciality na grilování počítám takové laskominy jako různé druhy tresek, chobotnice, krevety nebo kraby!

 

Minule jsme do hamburgerů použili lososa, v tomto čísle si uděláme populární jídlo na gril z tresky obecné. A hned na úvod musím říct jednu důležitou věc. I když použité ingredience tvořily vynikající finální kompozici, měl jsem problém s tím, že se mi hamburgery na grilu rozpadaly.

 

Někdo by si možná řekl, že použít lososa do hamburgerů je škoda. Nevěřte tomu! Čím kvalitnější ingredience použijete, tím lahodnější bývá výsledek vašeho snažení.

 

V tomto čísle vám předložím další recept, u něhož jsem jako marinádu využil sýr. Tentokrát to byl cottage, který má tu výhodu, že není příliš chuťově výrazný a můžeme si ho tudíž dochutit, jak je nám libo.

 

Přiznám se bez mučení! Recept do tohoto čísla jsem nechal tak trochu na poslední chvíli a tvořím ho teoreticky bez toho, abych vše předem vyzkoušel. Na druhou stranu – k jeho přípravě nepoužívám nic špatného!

 

Tento recept „vystřihl“ při poslední návštěvě Norska kamarád Jirka z čerstvě uloveného halibuta. Dal si tu práci a halibutí filet nakrájel na malé kostičky, které pak pečlivě omotal plátky originální pancetty (italská neuzená slanina).

 

Cesta k tomuto receptu byla opravdu trnitá a jednu chvíli jsem si dokonce myslel, že vše rovnou vyhodím do koše. Napadlo mne totiž použít k obalení ryby směs medu, citronu, parmazánu a dýňových semínek.

Vánoce a český kapr! Kombinace, bez které si spousta českých rodin nedovede svátky vánoční ani představit. Jsou však experimentátoři, kterým kapr nechutná a zkouší ho nahradit nejrůznějšími pochutinami od lososa po vepřový řízek. Já osobně mám rád kapra i bramborový salát, ale protože rovněž rád zkouším, občas sklouznu k nejrůznějším variacím přípravy. A v tomto receptu šlo o pokus spojit českou klasiku hned dvakrát! Obalil jsem kapra v dobrém bramboráku a připravil k tomu úplně jednoduchý bramborový salát. Vážně to bylo dobré!

Nedávno jsem sledoval oblíbený kuchařský pořad s Jamiem Oliverem, ve kterém připravoval vynikající bagety s do tenka rozklepaným kuřecím řízečkem pečeným na grilu a... guacamole! Tato vynikající mexická specialita je tak lahodná, že mne hned napadlo vyzkoušet ji v nějaké kombinaci s rybou. A... recept pro toto číslo byl na světě!

Dostal jsem chuť na něco ostřejšího, a tak bylo celkem jednoduché spojit příjemné s užitečným. Tím příjemným samozřejmě myslím kulinářský zážitek, užitečný byl fakt, že jsem mohl nafotit další recept do našeho časopisu. Asijských variant přípravy mořských plodů je nespočet. Já zvolil vlastní cestu z ingrediencí, které znám a vím, jak se při kuchyňské přípravě chovají. A výsledek? Prý vynikající!?

K mušlím jsem měl před mnoha lety velice vlažný přístup – ostatně, určitě nejsem sám. Nakonec ale přišlo prozření a dnes si neumím představit, že bych si nějaký druh mušlí nepřipravil alespoň jednou měsíčně. A to už nemluvím o těch čerstvě vylovených z moře, což je jedna z věcí, na kterou se v Norsku (nebo kdekoli jinde) opravdu těším. Protože mám v oblibě i sušená rajčata (nejlépe naložená v oleji), pokusil jsem se tyto dvě propriety zkombinovat a... nový recept byl na světě!

Krevety prostě miluji! Vždy, když pro ně spěchám do obchodu, vzpomenu si, jak v Norsku kapitán lodě (která se právě vrátila z moře) zalovil v podpalubí, do igelitky nasypal 5 kg nádherných krevet za směšnou cenu a já po večerech loupal bílé masíčko z krunýřů a zažíval gurmánskou nirvánu. Přáním mého kolegy tentokrát bylo, abych zase zvolil nějakou úpravu „na sladko“. V obchodě mi padlo do oka čerstvé mango a nápad byl na světě. Tak pojďte ochutnat!

Možná by se to mohlo zdát jednoduché – prostě uděláte jakési rizoto s mořskými plody, které má asi 1 000 variant, takže se v podstatě nedá nic zkazit. Španělský pokrm z oblasti Valencie ale tak jednoduchý není a prověří vás zejména při výběru ingrediencí. Myslíte, že se v Čechách dá normálně sehnat kvalitní šafrán? Vůbec to není jednoduché! Já koupil jakýsi balíček za 75 Kč (225 se mi zdálo moc) a v průběhu přípravy jsem pak hořce litoval – šafrán, který měl paellu obarvit krásně žlutě, dal pokrmu jen jakýsi okrový nádech. Inu, příště budu chytřejší a nebudu škudlit. Pojďme se tedy podívat, z čeho a jakým způsobem jsem se propracoval k finálnímu produktu!

A je tu další recept na přípravu plodů moře. Tentokrát jsem zakoupil celé kalmary a vyloupané krevety (obojí mražené). Vzhledem k tomu, že jsem v Anglii „posháněl“ spoustu cizokrajných skleniček s nejrůznějšími ingrediencemi, bylo nutné je vyzkoušet. A tak vlastně vznikl dnešní recept!

V následujících třech pokračováních si připravíme další variace receptů s mořskými plody. Poslední dobou se mi zalíbilo používání kokosového mléka (může být i kokosová smetana). Je sladké, ale vhodným dokořeněním z něho „vymáčkneme“ chuť (a vůni), kterou potřebujeme. Při letošním návratu z rybářské výpravy v Norsku jsem v jakémsi dánském supermarketu zkusmo zakoupil bloček sýra. Po rozbalení mi došlo, že to byla trefa do černého. Jeho vůni a chuť bych asi nejlépe charakterizoval, kdybych řekl, že to bylo něco mezi eidamem a romadurem. A vida – dnešní recept byl na světě!

V tomto receptu vám asi trochu zamotám hlavu. Ne že by byl nějak složitý, to vůbec ne, ale... v průběhu loňského výletu do Londýna jsem navštívil i thajskou prodejnu potravin a přivezl si některé ingredience použité právě při této přípravě krevet. Nevím úplně přesně, zdali jsou k sehnání na našem trhu, ale šikovný kuchař si vždycky poradí. Myslím, že celý recept je naladěn směrem k thajské kuchyni, která sice mnohdy pálí, ale přitom neubírá na chuti primárních produktů – spíše ji podporuje. Pojďme to zkusit.

V tomto čísle si připravíme další recept z „mořských potvor“. Pokud budete shánět potřebné ingredience, vězte, že ve většině obchodů dostanete to důležité pod názvem chapadla z kalamára. Vyzkoušet ale klidně můžete chapadla z jakéhokoli hlavonožce. Při vaření tohoto receptu jsem je použil poprvé v životě, a podle toho možná vypadá i jejich úprava. Pokud máte své postupy přípravy, bez váhání je „nasaďte“.

V následujících měsících si připravíme několik pokrmů z mořských živočichů, které s prutem běžně nelovíme, ale přesto je (zvláště na dovolené u moře) velice často vyhledáváme a konzumujeme. Jedná se o nejrůznější „plody moře“, které jedna část populace odstavila na vedlejší kolej a nikdy by se jich ani nedotkla, zatímco ta druhá je považuje za delikatesu a v častější konzumaci jí brání pouze vyšší pořizovací cena. Následující recept není sice (co se ingrediencí týče) ničím objevným, ale s láskou ho připravuje můj kamarád - majitel vinného sklípku a s trochou dobrého bílého vína jsou jeho mušle naprosto dokonalé!

V prvním čísle roku 2014 vás opět přivítám lehce exoticky, tedy druhým pokrmem s další kokosovou variací. Tentokrát jsem zvolil lososa a do omáčky přísadu, která mnohým bude připadat klasická, totiž sýr s modrou plísní. Ale... nenechte se mýlit – není sýr jako sýr a jeho použití chuť vlastního pokrmu ovlivní opravdu razantně. Tak pojďme na to!

Naši partneři