Český Rybář

NÁSTRAHY SPORTOVNÍHO RYBÁŘE III / Březen – pečivo

/ Jak se stát rybářem / Text: Tomáš Lotocki / Foto: autor a Štěpán Krejčí

Březen je měsícem, v němž zažíváme jeden z nejúchvatnějších a nejzásadnějších zlomů v roce – přerod ze zimy do jara. Stejně jako pro celou přírodu je to i pro ryby, a tedy i sportovního rybáře, změna naprosto zásadní, přinášející prakticky vše nové.

 

Rybaření v březnu

Jaký je to rozdíl lovit u zasněžené řeky při teplotě kolem nuly, kdy ryby ze zimní apatie vyruší jen nesmělé pohlazení poledního slunce, a v jarní vodě plné probuzeného života, v níž jako by nám ryby chtěly vynahradit nevstřícnost předešlých měsíců a o něco k snědku si přímo říkají.

A tohle obojí můžeme zažít v březnu. Pro rybolov v tomto měsíci je tedy nejdůležitějším faktorem počasí a vůbec povětrnostní podmínky. Proto i my bychom měli pro tento čas hledat nástrahu, která je univerzální a dá se s ní chytat v různých podmínkách a různými způsoby. A existuje snad vůbec univerzálnější nástraha, než je obyčejný rohlík?

Pečivo – vděčná nástraha

Rohlík či jiné druhy pečiva (veka, chléb, vánočka, sladké oplatky…) s úspěchem použijeme jak v chladném zimním období, tak i na jaře a v ostatních měsících roku. Nespornou výhodou pečiva je jeho snadná dostupnost, jednoduchá příprava a v neposlední řadě nízká cena. Pro tvory, které označujeme přívlastkem býložravé ryby (od slova býlí, tedy rostlina), je nástraha vyrobená z obilné mouky potravou přirozeně vábnou, byť se s ní v této podobě v přirozeném prostředí většinou nesetkávají.

Činnost člověka má však pochopitelně vliv i na vodní prostředí a složení potravy, která se rybám nabízí (ne nadarmo jsou výborná místa pro lov tam, kde lidé krmí zimující vodní ptáky pečivem, na jehož uniknuvších drobcích se ryby rády přiživují). Proto nemusíme mít strach, že by ryby, na rozdíl od některých zhýčkaných dvounožců, nad rohlíkem ohrnuly nos.

Jak lovit na pečivo

Pečivo se jako nástraha výborně hodí pro všechny běžné rybolovné způsoby, jimiž chytáme nedravé ryby. V zimě a brzy na jaře musíme stále velmi dbát na co nejpřirozenější a nejjemnější nabízení nástrahy, což umožňuje zejména plavaná a jemná položená (feeder). Pokud v březnu ještě přetrvává zimní charakter počasí, hledáme ryby tam, kde na začátku roku, tedy v hlubších partiích řeky a v místech, kde máme zkušenost, že se ryby během zimy zdržují.

S jarním oteplováním však ryby přidávají na aktivitě a mobilitě a začínají se objevovat i na mělčích, rychle se prohřívajících místech. Své kouzlo má i jarní rybolov na rozmrzajících stojatých vodách. Množství a složení krmení jsou opět závislé na teplotě vody a aktivitě ryb. Čím teplejší je voda a ryby více berou, tím více se můžeme v krmení, jak se říká, rozšoupnout. Ovšem pořád platí, že méně znamená více, a při vnadění je zapotřebí citu a opatrnosti. Volíme stále méně vydatné směsi temnějších barev s dostatečným množstvím hlíny.

Obecně se dá říci, že pečivo je typickou nástrahou, která chutná hejnovým kaprovitým rybám, které je třeba udržet krmením na lovném místě. Toto pravidlo platí po celý kalendářní rok. Existuje pochopitelně několik způsobů, jak lovit na bílé pečivo. Při položené a feederu necháváme nástrahu ležet nehybně na dně, ideálně v zákrmu nebo jeho bezprostřední blízkosti. Při lovu na plavanou můžeme nechávat nástrahu proplavávat v různé hloubce nad zakrmeným místem, ať už zcela volně, nebo s větším či menším přidržováním. Můžeme k tomu použít jak sestavu s odhozem, tak bič nebo děličku. Existují však i další alternativy lovu s pečivem. Pokud se ryby zdržují ve sloupci či u hladiny, můžeme sestavit udici k lovu na propad nebo zkusit lovit na rohlík či chleba z hladiny. Tyto metody jsou však účinné především v teplém období roku.

Příprava a nastražování pečiva

Existuje hned několik způsobů, jak připravit rohlík coby nástrahu k lovu. Pojďme si teď popsat ty nejtypičtější.

Rohlíková těsta

Takto jsme mnozí začínali. Vzali rohlík, namočili ho do vody a hnětli v ruce tak dlouho, dokud jsme z něj „neuhňahňali“ tvárnou hmotu, z níž jsme pak vymodelovali měkkou těstovou kuličku a nastražili ji na háček. Různá pečivová těsta patří mezi nejstarší a nejtradičnější nástrahy vůbec. Mohou se vyrábět z rohlíku, veky, chleba a prakticky jakéhokoliv pečiva. Výše zmíněný popis výroby těsta je ten úplně nejjednodušší, většina rybářů má však svoje grify, jak udělat těsto pro ryby co nejvábnější. Místo vody se často používá mléko a přidávají se nejrůznější ingredience (anýz, vanilkový cukr, krupice, různé posilovače a mnoho dalších ochucovadel).

Těsto se na háček nastražuje ve formě kuliček či válečků. Co největší část háčku by přitom měla zůstat ukrytá v těstě, vykukovat má jen lehoučce jeho špička. Rohlíková těsta patří mezi klasické nástrahy, od jejichž používání se však již – především v moderní plavané – ustupuje. Stále však budou dobře sloužit zejména při lovu menších kaprovitých druhů či nástražních rybek.

Lisovaný pařený rohlík

Jeden z nejklasičtějších a nejúčinnějších způsobů přípravy nástrahy z rohlíku. Postupy při výrobě této nástrahy mohou být různé. K napaření pečiva můžeme použít např. hrnec s vodou a napařovacím sítem na knedlíky nebo cedníkem na halušky. V hrnci necháme vodu přivést do varu a poté rohlík několik minut v sítku napařujeme. K napařování pečiva můžeme použít i mikrovlnnou troubu. Rohlík v tomto případě umístíme do mikrotenového sáčku, který neprodyšně utěsníme. Mikrovlnku zapneme na nejvyšší stupeň a rohlík v ní podle výkonu trouby a čerstvosti pečiva necháme 1-2 minuty. Někteří rybáři před lisováním rohlík vůbec nenapařují, pouze jej na několik hodin umístí do vzduchotěsně uzavřeného igelitového sáčku, kde rohlík zgumovatí, ale zůstane vláčný a nebude se drobit.

Druhá etapa přípravy spočívá v lisování rohlíku, který umístíme mezi dvě dřevěná prkénka a zatížíme tak, aby se slisoval rovnoměrně po celém povrchu, přičemž přirozeně uprostřed vzniká silnější vrstva slisovaného těsta. Doba lisování by měla být minimálně 15 min. Slisovaný rohlík pak můžeme nakrájet na kostičky různých velikostí dle cílené ryby, či přímo u vody sousto vytvořit za pomoci speciálních rybářských kleští. Účinnost nástrahy se můžeme ještě pokusit zvýšit tím, že ji posypeme vanilkovým nebo anýzovým cukrem, mletým česnekem či různými posilovači. Kostičku rohlíku nastražujeme až do obloučku háčku, ve vodě se sousto krásně načechrá (může až několikanásobně zvětšit svůj původní objem) a zároveň bude na háčku dobře držet.

Čerstvý rohlík

Při lovu jemným způsobem na plavanou se nemusíme zatěžovat napařováním a lisováním pečiva, ale můžeme použít střídku čerstvého rohlíku. Z vnitřku rohlíku vytrhneme kus bílé střídky, část sousta zmáčkneme palcem a ukazováčkem a v tomto místě natražíme na háček do obloučku. Takto nastražený čerstvý rohlík je nedostižnou nástrahou, na háčku dobře drží a zároveň je velmi jemný, křehký a ve vodě doslova vlaje jako cukrová vata. Nevýhodou tohoto způsobu je, že lze bez problému použít jen zcela čerstvé pečivo. Rohlík již po několika hodinách ztrácí svoje vlastnosti a i střídka začíná okorávat a drobit se. Sousto pak drží na háčku čím dál hůř. Zároveň je třeba stále dbát na to, aby byl rohlík i během lovu dobře uzavřený v igelitovém sáčku, protože na volném vzduchu rychle okorává a ztrácí svoji jakost.

 

MINISLOVNÍČEK RYBÁŘSKÝCH POJMŮ / Plavaná (2. část)

V minulém dílu našeho seriálu jsme se věnovali rybářským pojmům z oblasti plavané, ...

MINISLOVNÍČEK RYBÁŘSKÝCH POJMŮ / Plavaná

Mačovka, dělička, angličák, forpas,… Většina z Vás asi tuší, že tyto pojmy jsou tak či onak spojeny ...
Naši partneři