Český Rybář

NÁSTRAHY SPORTOVNÍHO RYBÁŘE VIII / Letní nástrahy a způsoby lovu

/ Jak se stát rybářem / Text: Tomáš Lotocki / Foto: autor a Štěpán Krejčí

Letošní prázdniny jsou ve znamení úmorných veder. Den za dnem padají nové a nové teplotní rekordy, žárem se deformují silnice, lidé horkem kolabují a ve vodě nehledají ryby, ale příjemné osvěžení a únik z pekelné výhně. Toto počasí, přestože je svým způsobem extrémní, není pro letní období nic zcela výjimečného a každý sportovní rybář s ním musí svým způsobem počítat.

 

Je důležité si proto položit otázky: Jak na toto počasí vlastně reagují samotné ryby? Jsou z něho stejně „špatné“ jako my lidé? A přijímají vůbec v těchto tropických dnech potravu?

Na poslední dvě otázky se dá v podstatě odpovědět kladně i záporně. Ano, ani ryby většinou ve vedrech neprojevují žádnou přehnanou aktivitu a před sháněním potravy dávají přednost odpočinku v úkrytech a stinných místech. Přesto je to právě léto, které nám přes všechna tato negativa dává největší prostor – už kvůli prázdninovému volnu – k opravdovému rybářskému vyžití. Je třeba proto využít i tyto tropické dny, musíme však naše chytání přizpůsobit letnímu klimatu.

V prvé řadě tím, že posuneme lov do brzkých ranních, a pak zase večerních a nočních hodin. Právě v těchto denních dobách, kdy nad zemí nevládne všespalující slunce, je šance na úlovek vysoká. Zvlášť nočního rybolovu je třeba využít, neboť ryby jsou v těchto dnech často aktivní skutečně až po západu slunce. Další možností, jak přesvědčit ryby v horkých dnech k záběru, je zkusit využít nástrah a způsobů lovu, které jsou vhodné především v těchto obdobích roku a dají se označit za typicky letní. A právě jim se dnes budeme věnovat:

Ovoce

Ovoce je velmi tradiční letní nástraha, na kterou se snad chytaly ryby odjakživa. Kdo taky nikdy neslyšel třeba o lovu tloušťů na třešně? Přesto ho možná trochu překvapivě nepoužívá příliš mnoho rybářů. Bude to zřejmě dáno tím, že ovoce jako nástraha je z pohledu pestrosti rybích druhů, které zaujme, poněkud selektivní – cíleně s ním můžeme v našich podmínkách vyrazit asi jen na tlouště a na amury, i když příležitostně si na něm pochutnají i kapr, parma, jesen a další kaprovité ryby. Speciálně lov tloušťů a amurů na ovoce má nejen své neopakovatelné kouzlo, ale i velkou úspěšnost.

Na jaké ovoce lovíme?

Na tlouště i amury můžeme použít různé druhy ovoce, nejoblíbenější jsou však třešně, višně, švestky, meruňky, špendlíky nebo mirabelky. Nejpopulárnější nástrahou na tlouště jsou třešně, i když už skutečně trofejního jelce chytneme spíše na kousek švestky. Záleží také na tom, jaké ovoce právě dozrává a na jaké jsou ryby zvyklé a berou je jako součást své přirozené potravy. Například pokud se nad řekou klenou větve stromu obtěžkaného mirabelkami a ryby se živí zralými plody spadanými do vody, budeme lovit právě na tomto místě a právě na tuto nástrahu. Stejně tak pokud se rozhodneme ovocem i vnadit, budeme lovit právě na ty plody, které jsme rybám jako předkrm nabídli.

Stražení ovoce

K lovu je nejlépe používat čerstvé zralé plody. V nouzi sice můžeme použít i nakládané, ale plody z kompotů jsou většinou příliš měkké a na háčku špatně drží. Stražit můžeme buď celé plody vč. pecek, nebo jejich část. Na amury a větší tlouště se nemusíme bát nastražovat větší sousta a nemusíme si dělat starosti s odpeckováváním – žaludek ryb si s peckami snadno poradí. Pokud však dáváme na háček např. celou třešeň, je dobré ji před nastražením naříznout nebo natrhnout, aby z ní vytékala sladká šťáva, která rybu přivábí. Háčky používáme ve velikosti přiměřené velikosti nástrahy. S nastražování nemusíme dělat žádnou vědu – důležité je především, aby nástraha na háčku dobře držela a umožňovala kvalitní a přesný zásek. Háček při nastražování propíchneme skrz slupku, část dužniny a protáhneme zpět, aby nám špička háčku vyčnívala ven a umožňovala dobrý zásek. Ovoce – pokud není přezrálé nebo kompotované – na háčku relativně dobře drží a umožňuje nám při správné montáži i docela dlouhé hody a aktivní manipulaci se sestavou.

Způsoby a metody lovu

S ovocem můžeme lovit na plavanou, feeder i položenou, či jen tak na lehko bez zátěže – tzv. na cit. Je to způsob lovu hodící se spíše na řeky a menší vody, kde kýžené druhy žijí a můžeme je snadněji vyhledat. Montáž zase musíme uzpůsobit cílové rybě – jiná tedy bude, pokud se vydáme na velké amury, a jiná, když se chceme pobavit tloušti. Sestava by však měla být celkově jemná a vyvážená, protože hlavně tloušti jsou ryby velmi opatrné a nenechají se od nás snadno ošálit. Staří rybáři používali od nepaměti k lovu tloušťů husí brk a i dnes myslím, že je lepší takovýto klasický signalizátor záběru než třeba bytelný a špatně vyvážený splávek, který tlouště jen odradí. Při dobře sestavené udici však ryby přijímají ovoce ochotně a záběry jsou většinou poctivé a přesvědčivé. A pozitivní je především to, že hlavně tloušti se ovocem nechají zlákat i v opravdu teplých a slunečných letních dnech, kdy jiné nástrahy a způsoby lovu selhávají.

Živý hmyz

Od letních nástrah rostlinných nyní přejděme k nástrahám živočišným. Živý hmyz můžeme označit za typickou letní nástrahu už proto, že je právě v letním období nejaktivnější a dochází k jeho líhnutí a spadu do vody. Samozřejmě ne každý druh hmyzu můžeme jako nástrahu použít. Velmi mnoho příslušníku z této nejrozšířenější živočišné říše je příliš malých a křehkých na to, aby se dalo v živém stavu použít (v případě jepic a jiných drobných bezobratlých je lépe sáhnout po jejich umělých napodobeninách). Nesmíme zapomínat ani na to, že mezi naším hmyzem je spousta velice vzácných a chráněných druhů, jejichž jakékoliv nastražování je přísně zakázáno. Přesto se najdou mnozí šestinozí živočichové, které můžeme přes léto s úspěchem používat.

Luční koníci, sarančata a cvrčci

Různé kobylky a sarančata jsou tradiční a oblíbenou letní nástrahou, použít se dají i cvrčci. Od nepaměti se stražili především na tlouště, ale nepohrdnou jimi ani plotice, jeseni, boleni a další druhy kaprovitých ryb. Na mimopstruhových vodách, kde se vyskytují pstruzi duhoví, můžeme koníky s úspěchem využít i k jejich lovu. S koníky chytáme buď klasicky na jemnou plavanou s lehkým a dobře vyváženým splávkem, nebo zcela bez zátěže z hladiny – tzv. na třepanou.

Právě lov na třepanou, praktikovaný většinou na malých mimopstruhových tocích (potocích a říčkách), má své velké kouzlo a může nám přinést spoustu záběru od tloušťů, proudníků, plotic a jiných hladinových ryb. Kobylku při tomto způsobu lovu opatrně napíchneme na malý háček za hlavičkou, opatrně se přiblížíme lovnému místu, spustíme kobylku na hladinu a lehkým třepáním špičkou prutu simulujeme pohyb hmyzu na hladině. Při tomto způsobu lovu je třeba chovat se hlavně velmi opatrně a dobře se krýt. I třepanou můžeme s úspěchem praktikovat za teplých slunečných dnů, kdy pohyb kobylky na hladině vydráždí i velké tlouště, dřímající v zastíněných příbřežních partiích.

Další hmyz

Když se bavíme o hmyzu coby letní nástraze, máme na mysli živé dospělce a nikoliv larvy, které můžeme doma skladovat a s úspěchem s nimi chytat prakticky po celý rok (např. bílé a moučné červy nebo patentky). Z larev se dají v létě stražit např. různé housenky motýlů, ponravy (larvy chroustů) nebo larvy vážek. Z dospělého hmyzu lze dále využít třeba dospělých masařek, bzučivek nebo větších jepic. Nevýhodou prakticky všech těchto nástrah je jejich křehkost – musíme proto používat co nejmenší háčky z tenoučkého drátku a velmi jemnou montáž. Proto se tyto nástrahy hodí spíše k lovu drobných kaprovitých rybek.

Z větších hmyzích nástrah se dříve hodně lovilo např. na krtonožky nebo na chrousty (dokud je člověk svými zásahy do přírody téměř nevyhubil). Když už jsme u různých druhů brouků, ti se mohou na první pohled jevit jako potenciálně zajímavá a atraktivní nástraha, je však k nim v tomto směru třeba přistupovat s velkou opatrností. Velká část našich brouků je totiž ze zákona přísně chráněna a jako nástraha se proto nesmí použít. Proto pokud v přírodě narazíte např. na tesaříka nebo roháče, pokochejte se jejich krásou a svoji rybářskou vášeň v tomto případě odhoďte raději někam hodně daleko stranou.

 

MINISLOVNÍČEK RYBÁŘSKÝCH POJMŮ / Plavaná (2. část)

V minulém dílu našeho seriálu jsme se věnovali rybářským pojmům z oblasti plavané, ...

MINISLOVNÍČEK RYBÁŘSKÝCH POJMŮ / Plavaná

Mačovka, dělička, angličák, forpas,… Většina z Vás asi tuší, že tyto pojmy jsou tak či onak spojeny ...
Naši partneři