Český Rybář

Rubrika

Vážeme mušky

Filtrování obsahu

Březnovka se už před mnoha lety stala jednou z mých nejoblíbenějších mušek. Je to taková univerzální imitace, jejíž hlavní význam spočívá v mokré formě. Můžeme ji ale použít jako suchou (kde často nahradí i chrostíka) anebo jako nymfu.

Tuto mušku jsem nazval grizzly klinkhammer, protože tvarem a provedením připomíná mušky od vazače Klinkhammera. Není to můj původní vzor, ale věnoval mi ho loni v červnu Franta Hanák při chytání  za rojení chrostíků na Vltavě pod Vyšším Brodem.

Muška ve velikosti háčku č. 16 a 18 se hodí spíš na podzim, kdy je doba lipanů a také olivek. V květnu jsem se setkal s jejich hromadným rojením, ale byly větších velikostí.

Konečně přichází duben a s ním se všichni nedočkaví muškaři těší na začátek nové sezony. Letos je (alespoň pro mne) to „těšení“ mimořádně silné, protože po loňské a předloňské mírné zimě, kdy se dalo na mimopstruhových vodách lovit během celé zimy, to letos skoro nešlo, a když tak velice omezeně.

V současné době lovíme nejvíce se zlatohlavými (tungstenovými) nymfami a pomalu zapomínáme na nymfy, které českou mušku proslavily ve světě – na tzv. „bobše“ (anglicky „czech nymph“).

Pštrosí nymfa je další z mých pokusů vymýšlet něco nového. Tato muška může v menších velikostech představovat (při troše fantazie) různé druhy jepic a ve větším provedení by mohla připomínat pošvatku.

Loni na podzim jsem prováděl inovaci většího množství mušek a dnešní vzor je jedním z těch osvědčených, ale nově uvázaných. Blešivce používám na vodách, kde převažuje lipan, protože právě tyto vzory upřednostňuje.

Naši partneři