Český Rybář

Rubrika

Kapři

Filtrování obsahu

Andy Maker je mistrem krátkodobých lovů a často rybaří doslova „z transportního kolečka“. Vypadá to jednoduše... naložit výbavu na káru, vyrazit k vodě a chytat. Skutečnost je ale ve většině případů jiná…

O dnešním moderním lovu kaprů, obzvláště trofejních, se píšou dlouhé články a návody. Radí nám, jak ulovit vytouženou rybu. My moderní rybáři, kteří chytáme metodou „chyť a pusť“, si velice vážíme svého úlovku. Pořízení fotografie a následné puštění zpět do vody nám zůstávají v paměti jako krásný zážitek, se kterým se rádi pochlubíme, a budeme rádi, když udělá radost i někomu jinému. A proto je důležité o úlovek na břehu dobře pečovat. Ne vždy se tak bohužel děje, a proto bych se na následujících řádcích zaměřil na základní a důležité věci, které umožní, abychom rybu vrátili do vody v naprostém pořádku.

Tak jako každý rybář i já si vždy před výpravou pokládám otázku, na jakou nástrahu budu lovit, čím krmit a v jakém množství. Tato důležitá věc je pro každého z nás veliký oříšek, a tak se rozhodujeme velice těžko, zda použít například pelety anebo boilie. Některé faktory, jako jsou teplota vody, počasí, denní doba lovu a návštěvnost revíru, se mohou měnit, a to někdy i během několika hodin, takže musíme na tyto situace reagovat a být připraveni na všechny podmínky, které nám samotný rybolov nabízí. Abychom se mohli co nejlépe rozhodnout, je třeba si uvědomit rozdílné vlastnosti nástrah.

Během roku někdy nastane období, kdy se zdá, že kapři prostě neberou. Většinou to může být při prudkém ochlazení anebo často v letním období, když voda obsahuje méně kyslíku a naopak velké množství přirozené potravy. Rybáři si často myslí, že kapři, jak se říká, „prostě nežerou“. Opak je však pravdou.

Jednou z velice používaných frází v kaprařině bývá, že někdo dělá něco jinak než ostatní. Přemýšlím nad tím, jestli je tomu opravdu tak a zda nejde jen o frázi. Několikrát jsem se přistihl, že už nad svým chytáním nepřemýšlím tak jako dřív a držím se něčeho zažitého, co mi celkem funguje a s čím si asi vystačím. Když si to tak uvědomuji, není nic horšího než zjistit, že to, co dělám, je vlastně stereotyp.

Pokud netušíte, která nástraha patří mezi mé nejoblíbenější, stačí spočítat, kolik pop upů mi projde každý rok rukama, a je to jasné. Kuličky vznášející se nade dnem mi v uplynulých letech pomohly nachytat hodně krásných kaprů a předpokládám, že je budu s úspěchem využívat i v budoucnu. Protože stále existuje spousta rybářů, kteří této nástraze nevěří, rozhodl jsem se přesvědčit je, že doopravdy fungují. A tady je mých šťastných sedm pop up tipů…

V minulém čísle jsme psali o vyhledávání kaprů v letním období a nástrahách, které jsou v létě vhodné. Dalším důležitým faktorem je doba, po kterou budeme kapry lovit. To znamená, jestli se jedná o dlouhodobou nebo krátkodobou výpravu. Výběr místa může být v podstatě stejný při obou možnostech. Co je podstatné – lišit se bude množství a typ krmení.

Nikdo na světě nespočítá, kolik kukuřice rok co rok dopadne na dno našich revírů. Pominu semletou ve formě šrotů a mouček, která představuje další tuny navíc. Kolik to dělá klasů a zrnek? Asi pořádné pole! Musí jít o neuvěřitelné číslo a otázka je to čistě řečnická. Kdo by měl zájem něco takového počítat a k čemu by to bylo? Faktem zůstane, že do vody dopadne opravdu hodně krmení a ryby víceméně všechno sežerou, neboť kukuřici milují.

Letní období nebývá většinou příliš dobré pro chytání větších kaprů. Jednak je to způsobené teplou vodou, která neobsahuje tolik kyslíku a ten je pro braní ryb velmi důležitý, a druhou podstatnou věcí, která ovlivňuje braní kaprů, je velké množství přirozené potravy ve vodě. V tomto období jsou jezera, ale i řeky plné různých larev a další přirozené potravy. Kapři nepohrdnou třeba i potěrem a drobnými rybkami. K tomu jsou samozřejmě ve vodě i další živočichové jako škeble, raci atd. Kapři většinou dávají přednost přirozené potravě, protože je jí všude dostatek a je snadno dostupná.

V posledních letech jste si určitě všimli nejrůznějších skupin rybářů, kteří objevili kouzlo lovu s pop upy. Když se zamyslím nad vlastním chytáním, patří lov se vznášivým boilie k nepoužívanějším metodám. Ale na rozdíl od nejrůznějších klamavých reklam preferuji při lovu staré dobré chod rigy.

Když se řekne „musíte něco změnit“, není to vždy tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. A protože příklady táhnou, známý britský rybář Lewis Porter nám na následujících řádcích odhalí, proč stále častěji opouští návazce z olověnky i dalších materiálů a používá jednoduché montáže přímo na kmenovém vlasci.

Po zimním období, čase výstav, přednášek, prezentací a přípravě firmy na novou sezonu nastal čas zvážit, kam na první výpravu? Kamarádi mě už delší dobu bombardovali otázkami, kam se chystám. Vždycky odpovídám, že nevím. Ve středu mě to napadne a v neděli vyrazím.

Jak už to bývá, natěšeni po dlouhé zimě jsme i my plánovali naše výpravy. Napadlo nás využít státních svátků k tomu, abychom si co nejvíce prodloužili pobyt u vody s co nejmenší „útratou“ drahocenné dovolené. Chystali jsme se vyrazit na jedno zahraniční jezero, tam vyzkoušet své štěstí a přelstít nějakého z místních kapřích krasavců.

V následujících tipech skvělého mladého britského rybáře Harryho Pratta se dozvíte, jak udělat z obyčejného jarního chytání zlatý důl!

Jeden z neuznávanějších anglických kaprařů poslední doby Lee „Mozza“ Morris tvrdí, že spousty úlovků krásných kaprů dosáhl díky návazci známému jako „360“. Pojďme se tedy podívat, v čem spočívá jeho kouzlo.

Blíží se nám jaro, jedno z nejlepších období pro lov kaprů. Ti po dlouhé zimě začínají přijímat intenzivně potravu, a tak vyjíždějí ve velkém množství do mělčích oblastí, kde se ji snaží vyhledávat.

Darrell Peck se tentokrát pokusí ulovit nějakého kapra na lokalitě s bahnitým dnem. Dělal to už mnohokrát předtím, takže v tomto směru není žádným nováčkem. Povede se mu v chladné jarní vodě chytit nějaký zajímavý objekt pro objektiv fotoaparátu?

Ještě před dvěma třemi roky to vypadalo, že díky teplejším zimám budeme v našich končinách chytat prakticky nonstop, tedy 12 měsíců v roce. Už minulá zima ale tato očekávání trochu zchladila a ta letošní je zmrazila snad ještě o něco více. Ne že by byl celý leden, únor a březen na všech revírech silný led, ale počasí, snad vyjma jednoho víkendu, k vodě opravdu moc nelákalo. Sezona tak pro mnohé začíná až nyní, počátkem dubna.

Náš pravidelný německý dopisovatel Robin Illner patří v rámci evropské kaprové scény k uznávaným celebritám. Je to zkrátka a dobře pan rybář! Jeho široký rybářský záběr ale mimo kapry zahrnuje i další zajímavé druhy nedravých ryb, které se sem tam prohánějí i v některých našich revírech. Mezi ty, které oku lahodí asi nejvíce a za svou optickou krásou ukrývají i jistý punc tajemna, patří líni obecní.

Před námi je 24 hodin, během kterých se člen Korda Teamu Jonathan Mann pokusí ulovit pár kaprů na staré štěrkovně proslulé porosty vodních rostlin, ale také slušnou obsádkou velkých ryb. Bude chytat na boilie, protože tato taktika na revíru převládá.

01 02 03 04
Naši partneři