Český Rybář

Rubrika

Kapři

Filtrování obsahu

Poměrně obšírné téma, kterým se můžeme neustále zabývat, je vytvoření co možná nejdokonalejší nástrahy. Ale co v praktickém slova smyslu slovní spojení „perfektní nástraha“ znamená? Existují vůbec složení či receptury, které dokážou v určitých situacích zajistit co možná nejlepší výsledky? Na tuto a mnoho dalších otázek spojených s kaprovými nástrahami a jejich složkami odpoví v sérii tří velmi specifických článků náš německý dopisovatel a fanatický rybář Dipl. ekolog a BSc. & Med. biologie Robin Illner.

V každém období roku nastane doba, kdy je velice obtížné donutit ryby k záběru. Tento „půst“ většinou přichází někdy v prosinci a končí až s nástupem jarního počasí, tudíž v březnu.

 

Brzy po roztání ledu nastává období, kdy kapři začínají intenzivněji vyhledávat potravu. Období zvýšené aktivity trvá několik dní a poté se vždy dostaví určitý útlum. Mám to vypozorované za několik předchozích let.

Jak velkou použít nástrahu? Jak velké boilie zvolit pro vnadění? To jsou jedny z nejčastějších otázek v internetových diskusích ohledně lovu kaprů. Sám na ně často odpovídám v sekci „Dotazy“ na našich webových stránkách nebo i při besedách s rybáři, kterých bývá z kraje roku (než se rozběhne rybářská sezona) víc než dost.

 

Než začnu tlachat a zkoušet otřást vaší důvěrou v návnady a nástrahy, které máte v oblibě, musím říct, že volba těchto propriet je, stejně jako výběr dalších součástí rybářské výbavy, velmi osobní záležitostí. Volíte-li například druh háčku, určitě si položíte otázky, proč, jak a kde určitý typ použít. A pokud si dokážete odpovědět, máte za sebou jednu z nejdůležitějších věcí vůbec.

 

Danny Fairbrass nám tentokrát nabídne svůj pohled na převratný chuťový atraktant Goo od firmy Korda. Aby přitom strávil i příjemný den, pozval si opravdová rybářská esa, jako jsou čtyřnásobný světový šampion Loutjie Louwies nebo uznávaní a respektovaní rybáři Ian Huntington a Pete Holehouse.

 

S touto otázkou si určitě nemálo rybářů láme hlavu. Znáte to. Navnadíte a čekáte na záběr. Nad Vaším lovištěm se začnou dělat kruhy, sem tam vystoupí bubliny od ryjících kaprů, sem tam i nějaký vyskočí.

 

Hned na úvod bych chtěl podotknout, že každý rybář (včetně nás "kaprařů") chytající způsobem, při kterém je pro zvýšení šance na ulovení ryby vhodné použít vnadění, má určitě své osvědčené praktiky, krmné směsi i taktiku lovu.

 

Už se to blíží. Přihlášky na závody jsou podané. Postupně se dozvídáme, zdali je ještě místo ve startovním poli a jestli máme šanci se do něj zařadit. Přemýšlíme o různých nástrahách, pozorně sledujeme přicházející novinky, rozebíráme taktiku - hledáme cestu, jak uspět.

 

Boilie – slovo, které se v současné rybářské (a zvláště té kaprařské) terminologii používá častěji než slova udice nebo naviják. Boilie předběhlo o pořádný kus cesty legendární nástrahy, jakými jsou kukuřice, hrách, těsta či rousnice.

 

Ve vodě rozpustné PVA materiály se v kaprařině používají již několik let. I mezi našimi rybáři jsou velmi oblíbené. Někdo je dává na udici při nahazování, jiní je nasazují i při vyvážení.

 

V poslední době se stal kombinovaný návazec fluorocarbon - pletená šňůra mezi kapraři velmi populární. Konstrukce tohoto návazce těží z výhod materiálu Stiff Line, který je dostatečně tuhý, čímž eliminuje vytváření nežádoucích pavučin kolem zátěže, což hrozí u podobných montáží s delší fluorocarbonovou částí u měkčích materiálů (včetně tenkého fluorocarbonu).

 

Návazce jsou bezpochyby jednou z nejdiskutovanějších součástí moderní kaprařiny. Jakmile někomu začnou padat ryby nebo nemá tolik záběrů jako kolega (přičemž používá stejné boilie), začne hledat problém v návazcích.

 

Tento návazec, vytvořený pomocí fluorokarbonového materiálu Stiff Line, je výbornou volbou při použití s neutrálně vyváženými nástrahami Balanced Boilie.

 

Vždy jsem hledal možnosti, jak dostat pop up na ztuženém návazci těsně nade dno. Přemýšlel jsem o co nejjednodušším způsobu, jak využít Stiff Line – fantastický materiál na výrobu ztužených návazců pro montáže s pop up boilie.

Rozvoj moderních technik lovu kaprů se samozřejmě neobešel bez používání sypkých krmiv. Na začátku tohoto vývoje se na jejich využití lehce pozapomnělo.

Růst oblíbenosti ztužených návazců v posledních letech není bezdůvodný. Výrazně se podepsaly pod nepřeberné množství úlovků velkých kaprů, a proto jsem se rozhodl nabídnout jednoduchou montáž jednoho z nich.

Dipy, boostery a další zvýrazňovače našich návnad a nástrah slouží ke zvýšení jejich atraktivity a důvěryhodnosti pro naše drahé kapry.

 

Pokud je někdo závislý na kaprařině jako já, žije většinu času ve zvláštním rozpoložení mysli. Na rozdíl od ostatních rybářů tráví kaprař při honbě za svou kořistí u prutů nesčetné ledové noci i horkem sálající dny.

 

Životní podmínky v jezerech jsou ovlivňovány různými faktory jako jsou světelné a tepelné možnosti té které vody, obsah a rozvrstvení kyslíku či rozptyl výživných látek. Ke změnám podmínek dochází při pohybech vody způsobených větrem nebo teplotními anomáliemi.

 

Naši partneři