Český Rybář

Rubrika

Recepty

Filtrování obsahu

Ačkoli jsou už Dušičky za námi a sezona dýní pomalu mizí v nenávratnu, stále ještě je možné, že se vám někde ve sklepě nějaká ta oranžová koule povaluje. Přestaňte si dělat chutě na obligátní dýňovou polévku na tisíc způsobů a zkuste něco jiného! Pro poněkud netradiční pokus jsem zvolil dýni Hokkaidó a coby jejího „partnera“ pak keříčkovce, který se v řetězcích povětšinou prodává pod názvem claresse. Tak pojďme na to!

 

Bramborák z cukety není ničím novým ani objevným, a když se dobře dochutí, je vynikající. Vzhledem k tomu, že se plíživě blíží Vánoce, napadlo mne možná řešení pro ty, kdož právě nemilují klasiku v podobě obalovaného kapra. V těstíčku na cuketový bramborák jsem obalil „obyčejné“ sleďové filety a výsledek mne vcelku příjemně překvapil. Zkuste to!

 

Zatímco přes léto jsme se věnovali převážně grilování, pomalu, ale jistě nastává čas přesunout se ze zahrady zpět do kuchyně. Klasická treska obecná pečená na másle a na kmíně je jednou z mých nejoblíbenějších laskomin. Tak si ji pojďme udělat s poněkud netradiční přílohou...

 

Ještě to jde! Tedy rozpálit gril a naložit ho laskominami, co se na něj vejde. Už jste někdy grilovali krevety? Ne?! Tak je nejvyšší čas to zkusit. Jsou totiž výborné, rychle hotové a můžete je kombinovat se spoustou ingrediencí, které by v kombinaci s vepřovou krkovičkou působily lehce rozpačitě. Jako třeba pomeranče...

 

Dlouho jsem váhal, jak rozvrstvit ingredience do posledních dvou dílů věnovaných grilování. Pro srpnové číslo jsem nakonec zvolil trochu netradiční skladbu špízu, ve kterém hrají hlavní role losos, jablka a jogurt. Že vám to přijde výstřední? Možná trochu, ale...

 

Názory na tuto specialitu se zřejmě budou různit, ale pro mne osobně je makrela tím nejlepším, co moře pro úpravu na grilu nabízí. A to mezi speciality na grilování počítám takové laskominy jako různé druhy tresek, chobotnice, krevety nebo kraby!

 

Minule jsme do hamburgerů použili lososa, v tomto čísle si uděláme populární jídlo na gril z tresky obecné. A hned na úvod musím říct jednu důležitou věc. I když použité ingredience tvořily vynikající finální kompozici, měl jsem problém s tím, že se mi hamburgery na grilu rozpadaly.

 

Někdo by si možná řekl, že použít lososa do hamburgerů je škoda. Nevěřte tomu! Čím kvalitnější ingredience použijete, tím lahodnější bývá výsledek vašeho snažení.

 

V tomto čísle vám předložím další recept, u něhož jsem jako marinádu využil sýr. Tentokrát to byl cottage, který má tu výhodu, že není příliš chuťově výrazný a můžeme si ho tudíž dochutit, jak je nám libo.

 

Přiznám se bez mučení! Recept do tohoto čísla jsem nechal tak trochu na poslední chvíli a tvořím ho teoreticky bez toho, abych vše předem vyzkoušel. Na druhou stranu – k jeho přípravě nepoužívám nic špatného!

 

Tento recept „vystřihl“ při poslední návštěvě Norska kamarád Jirka z čerstvě uloveného halibuta. Dal si tu práci a halibutí filet nakrájel na malé kostičky, které pak pečlivě omotal plátky originální pancetty (italská neuzená slanina).

 

Cesta k tomuto receptu byla opravdu trnitá a jednu chvíli jsem si dokonce myslel, že vše rovnou vyhodím do koše. Napadlo mne totiž použít k obalení ryby směs medu, citronu, parmazánu a dýňových semínek.

Vánoce a český kapr! Kombinace, bez které si spousta českých rodin nedovede svátky vánoční ani představit. Jsou však experimentátoři, kterým kapr nechutná a zkouší ho nahradit nejrůznějšími pochutinami od lososa po vepřový řízek. Já osobně mám rád kapra i bramborový salát, ale protože rovněž rád zkouším, občas sklouznu k nejrůznějším variacím přípravy. A v tomto receptu šlo o pokus spojit českou klasiku hned dvakrát! Obalil jsem kapra v dobrém bramboráku a připravil k tomu úplně jednoduchý bramborový salát. Vážně to bylo dobré!

Nedávno jsem sledoval oblíbený kuchařský pořad s Jamiem Oliverem, ve kterém připravoval vynikající bagety s do tenka rozklepaným kuřecím řízečkem pečeným na grilu a... guacamole! Tato vynikající mexická specialita je tak lahodná, že mne hned napadlo vyzkoušet ji v nějaké kombinaci s rybou. A... recept pro toto číslo byl na světě!

Dostal jsem chuť na něco ostřejšího, a tak bylo celkem jednoduché spojit příjemné s užitečným. Tím příjemným samozřejmě myslím kulinářský zážitek, užitečný byl fakt, že jsem mohl nafotit další recept do našeho časopisu. Asijských variant přípravy mořských plodů je nespočet. Já zvolil vlastní cestu z ingrediencí, které znám a vím, jak se při kuchyňské přípravě chovají. A výsledek? Prý vynikající!?

K mušlím jsem měl před mnoha lety velice vlažný přístup – ostatně, určitě nejsem sám. Nakonec ale přišlo prozření a dnes si neumím představit, že bych si nějaký druh mušlí nepřipravil alespoň jednou měsíčně. A to už nemluvím o těch čerstvě vylovených z moře, což je jedna z věcí, na kterou se v Norsku (nebo kdekoli jinde) opravdu těším. Protože mám v oblibě i sušená rajčata (nejlépe naložená v oleji), pokusil jsem se tyto dvě propriety zkombinovat a... nový recept byl na světě!

Krevety prostě miluji! Vždy, když pro ně spěchám do obchodu, vzpomenu si, jak v Norsku kapitán lodě (která se právě vrátila z moře) zalovil v podpalubí, do igelitky nasypal 5 kg nádherných krevet za směšnou cenu a já po večerech loupal bílé masíčko z krunýřů a zažíval gurmánskou nirvánu. Přáním mého kolegy tentokrát bylo, abych zase zvolil nějakou úpravu „na sladko“. V obchodě mi padlo do oka čerstvé mango a nápad byl na světě. Tak pojďte ochutnat!

Možná by se to mohlo zdát jednoduché – prostě uděláte jakési rizoto s mořskými plody, které má asi 1 000 variant, takže se v podstatě nedá nic zkazit. Španělský pokrm z oblasti Valencie ale tak jednoduchý není a prověří vás zejména při výběru ingrediencí. Myslíte, že se v Čechách dá normálně sehnat kvalitní šafrán? Vůbec to není jednoduché! Já koupil jakýsi balíček za 75 Kč (225 se mi zdálo moc) a v průběhu přípravy jsem pak hořce litoval – šafrán, který měl paellu obarvit krásně žlutě, dal pokrmu jen jakýsi okrový nádech. Inu, příště budu chytřejší a nebudu škudlit. Pojďme se tedy podívat, z čeho a jakým způsobem jsem se propracoval k finálnímu produktu!

A je tu další recept na přípravu plodů moře. Tentokrát jsem zakoupil celé kalmary a vyloupané krevety (obojí mražené). Vzhledem k tomu, že jsem v Anglii „posháněl“ spoustu cizokrajných skleniček s nejrůznějšími ingrediencemi, bylo nutné je vyzkoušet. A tak vlastně vznikl dnešní recept!

V následujících třech pokračováních si připravíme další variace receptů s mořskými plody. Poslední dobou se mi zalíbilo používání kokosového mléka (může být i kokosová smetana). Je sladké, ale vhodným dokořeněním z něho „vymáčkneme“ chuť (a vůni), kterou potřebujeme. Při letošním návratu z rybářské výpravy v Norsku jsem v jakémsi dánském supermarketu zkusmo zakoupil bloček sýra. Po rozbalení mi došlo, že to byla trefa do černého. Jeho vůni a chuť bych asi nejlépe charakterizoval, kdybych řekl, že to bylo něco mezi eidamem a romadurem. A vida – dnešní recept byl na světě!

01 02 03 04 05
Naši partneři