Český Rybář

TRESKA V TĚSTÍČKU PO ASIJSKU

/ Recepty / Text: Ivan Finta / Foto: Radek Svatoš

Do prvního novoročního čísla jsem připravil recept, který by nám po „přejídacím“ období (od vánočních svátků po Silvestr) mohl spravit chuť. Je totiž naladěn lehce do ostra a hranolky z tresky nemusíme použít jen jako hlavní chod, ale třeba i jako výborné chipsy při večerním posezení u televize. Tolik asi na úvod a můžeme se pustit se do vaření!

 

Ingredience

Filet z tresky (nebo jiné ryby) nakrájený na menší kousky, mouka, vejce, bambusové výhonky, naklíčené mungo, nastrouhaný čerstvý zázvor, chilli papričky, jarní cibulka, sůl, pepř.

Příloha: ostrá zeleninová směs.

Příprava

Filety z tresky omyjeme, osušíme, zakapeme citronovou šťávou a necháme odležet. Během několika následujících minut si připravíme těstíčko. Do mísy nasypeme mouku, přidáme vejce, sůl, pepř, jemně nastrouhaný čerstvý zázvor, na malé kousky nakrájené bambusové výhonky, naklíčené mungo, pokrájenou chilli papričku (nebo víc?), jarní cibulku a sójovou omáčku dle chuti (můžeme přilít i trochu ústřicové omáčky). Všechny ingredience smícháme (nelekněte se hnědavého zabarvení – ne vše, co je hnědé a řídké, musí být špatné) a do konzistence vhodné pro obalování doladíme přidáním vody. Odleželé filety opláchneme, osušíme, pokrájíme na menší hranolky, lehce osolíme, obalíme v těstíčku a vložíme na rozpálený olej, kde je pečeme, dokud nezhnědnou.

A pustíme se do přílohy (možná je ale lepší připravit ji předem). Na kostky nakrájíme hlívu ústřičnou a jarní cibulku. Obojí vložíme do pánve s trochou rozehřátého oleje a opékáme. Mezitím si v osolené vodě chvíli spaříme hrachové lusky. Dále pokrájíme různobarevné papriky, na hrubém struhadle nastrouháme mrkev a celer, na jemném pak čerstvý zázvor a česnek dle chuti. Nesmí chybět na drobno rozsekaná chilli paprička, kterou se zázvorem a česnekem přidáme na pánev k hlívě a cibulce. Chvilku opečeme a přidáme zbytek zeleniny (papriky, mrkev, celer, hrachové lusky a bambusové výhonky), vše osolíme a opepříme. Kouzlo tkví v tom, abychom zeleninu dlouho nedusili a ta zůstala lehce křupavá (tzv. na skus). Když pánev odstavíme z plotýnky, celou směs posypeme čerstvým koriandrem (opatrně), promícháme a... můžeme podávat.

Opečené hranolky z tresky vyndáme nejdříve na ubrousek nebo papírovou utěrku a odsajeme přebytečný olej. Poté je vložíme na talíř (třeba se zbylým mungem nebo nějakou jinou ozdobou) a přidáme zeleninovou směs. Při správně zvolené ostrosti je celá kompozice opravdu lahodná!

 

Naši partneři