Český Rybář

SLEĎ V CUKETOVÉM BRAMBORÁČKU

/ Recepty / Text: Ivan Finta / Foto: Radek Svatoš

Bramborák z cukety není ničím novým ani objevným, a když se dobře dochutí, je vynikající. Vzhledem k tomu, že se plíživě blíží Vánoce, napadlo mne možná řešení pro ty, kdož právě nemilují klasiku v podobě obalovaného kapra. V těstíčku na cuketový bramborák jsem obalil „obyčejné“ sleďové filety a výsledek mne vcelku příjemně překvapil. Zkuste to!

 

Ingredience

Filet ze sledě (nebo jiné ryby), cuketa, mouka, vejce, majoránka, česnek, sůl, pepř.

Příloha: dýňové pyré.

Příprava

Filety ze sledě omyjeme, osušíme, zakapeme citronovou šťávou a min. 2 hodiny necháme odležet. Musím upozornit, že sleď má velmi specifickou výraznou chuť, takže komu tato skutečnost vadí, použije jakoukoli jinou oblíbenou rybu. Mezitím si připravíme cuketové těstíčko. Jednoduše nahrubo nastrouháme cuketu (zda se slupkou, nebo bez nechám na vás), přidáme mouku, vejce, sůl, pepř a bohatě majoránky i protlačeného česneku. Do správné konzistence na obalování dostaneme těstíčko (musí na rybě lehce držet) přidáním odpovídajícího množství mléka. Odleželé filety znovu opláchneme, osušíme, obalíme v těstíčku a vložíme na rozpálený olej, kde je pečeme dokud nezhnědnou.

Do osolené vody s trochou vegety (podravky) dáme vařit naporcovanou dýni (já použil Hokkaidó). Stačí 10 minut (možná ani ne) ve vroucí vodě. Vyndáme, necháme lehce vychladnout, oloupeme slupku (někdo dokonce neloupe) a dužinu rozmixujeme na pyré, které dochutíme solí a pepřem. Na zjemnění můžete přidat trochu másla a mléka. Osobně jsem do teplého pyré ještě nastrouhal pořádnou porci parmazánu, protože ho mám moc rád.

Vše vkusně naaranžujeme na talíř a můžeme podávat. Náš grafik, který posloužil jako testovací králík (nijak zvlášť se nebránil!), si pochutinu velice chválil, ale pyré ochucené bohatou dávkou parmazánu mu přišlo natolik chuťově výrazné, že prý se s vlastními sledi v bramboráčku chutě „lehce tloukly“. Použijte jako přílohu, co chcete, od bramborákových placek z cukety přes bramborovou kaši až po bramborový salát na štědrovečerním stole – vše je možné a věřte mi... bude to i dobré!

 

Naši partneři