Český Rybář

Rubrika

Recepty

Filtrování obsahu

A je tu další recept na přípravu plodů moře. Tentokrát jsem zakoupil celé kalmary a vyloupané krevety (obojí mražené). Vzhledem k tomu, že jsem v Anglii „posháněl“ spoustu cizokrajných skleniček s nejrůznějšími ingrediencemi, bylo nutné je vyzkoušet. A tak vlastně vznikl dnešní recept!

V následujících třech pokračováních si připravíme další variace receptů s mořskými plody. Poslední dobou se mi zalíbilo používání kokosového mléka (může být i kokosová smetana). Je sladké, ale vhodným dokořeněním z něho „vymáčkneme“ chuť (a vůni), kterou potřebujeme. Při letošním návratu z rybářské výpravy v Norsku jsem v jakémsi dánském supermarketu zkusmo zakoupil bloček sýra. Po rozbalení mi došlo, že to byla trefa do černého. Jeho vůni a chuť bych asi nejlépe charakterizoval, kdybych řekl, že to bylo něco mezi eidamem a romadurem. A vida – dnešní recept byl na světě!

V tomto receptu vám asi trochu zamotám hlavu. Ne že by byl nějak složitý, to vůbec ne, ale... v průběhu loňského výletu do Londýna jsem navštívil i thajskou prodejnu potravin a přivezl si některé ingredience použité právě při této přípravě krevet. Nevím úplně přesně, zdali jsou k sehnání na našem trhu, ale šikovný kuchař si vždycky poradí. Myslím, že celý recept je naladěn směrem k thajské kuchyni, která sice mnohdy pálí, ale přitom neubírá na chuti primárních produktů – spíše ji podporuje. Pojďme to zkusit.

V tomto čísle si připravíme další recept z „mořských potvor“. Pokud budete shánět potřebné ingredience, vězte, že ve většině obchodů dostanete to důležité pod názvem chapadla z kalamára. Vyzkoušet ale klidně můžete chapadla z jakéhokoli hlavonožce. Při vaření tohoto receptu jsem je použil poprvé v životě, a podle toho možná vypadá i jejich úprava. Pokud máte své postupy přípravy, bez váhání je „nasaďte“.

V následujících měsících si připravíme několik pokrmů z mořských živočichů, které s prutem běžně nelovíme, ale přesto je (zvláště na dovolené u moře) velice často vyhledáváme a konzumujeme. Jedná se o nejrůznější „plody moře“, které jedna část populace odstavila na vedlejší kolej a nikdy by se jich ani nedotkla, zatímco ta druhá je považuje za delikatesu a v častější konzumaci jí brání pouze vyšší pořizovací cena. Následující recept není sice (co se ingrediencí týče) ničím objevným, ale s láskou ho připravuje můj kamarád - majitel vinného sklípku a s trochou dobrého bílého vína jsou jeho mušle naprosto dokonalé!

V prvním čísle roku 2014 vás opět přivítám lehce exoticky, tedy druhým pokrmem s další kokosovou variací. Tentokrát jsem zvolil lososa a do omáčky přísadu, která mnohým bude připadat klasická, totiž sýr s modrou plísní. Ale... nenechte se mýlit – není sýr jako sýr a jeho použití chuť vlastního pokrmu ovlivní opravdu razantně. Tak pojďme na to!

01 02 03 04 05
Naši partneři