Český Rybář

PÉČE O ÚLOVEK

/ Kapři / Text: Lukáš Nedělka / Foto: autor

O dnešním moderním lovu kaprů, obzvláště trofejních, se píšou dlouhé články a návody. Radí nám, jak ulovit vytouženou rybu. My moderní rybáři, kteří chytáme metodou „chyť a pusť“, si velice vážíme svého úlovku. Pořízení fotografie a následné puštění zpět do vody nám zůstávají v paměti jako krásný zážitek, se kterým se rádi pochlubíme, a budeme rádi, když udělá radost i někomu jinému. A proto je důležité o úlovek na břehu dobře pečovat. Ne vždy se tak bohužel děje, a proto bych se na následujících řádcích zaměřil na základní a důležité věci, které umožní, abychom rybu vrátili do vody v naprostém pořádku.

Každý rybář by měl mít na paměti, že kapr není suchozemský tvor a vytažením z vody trpí a je náchylný na zranění. Nejednou jsem u vody viděl, jak rybář po podebrání do podběráku s rybou nešetrně zacházel a jeho počínání na souši během fotografování bylo tak nešikovné, že rybě způsobil nemalé zranění. Nejsem nějaký ochránce ryb, ale myslím, že o úlovek bychom se měli starat tak, aby naše zacházení rybě nezpůsobilo žádné zranění. Není nic horšího než se vyfotit s krásnou rybou, kterou v důsledku zranění někdo po pár dnech najde poraněnou, nebo dokonce uhynulou na břehu rybníka. Spousta lidí podcení i velikou sílu kaprů. Nejednou jsem byl svědkem, jak se rybář fotil s úlovkem ve stoje, při focení rybu neudržel v rukách a bylo hned o malér postaráno. Myslím si, že zdraví ryb je prioritou číslo jedna pro každého sportovního rybáře. Těmito řádky bych chtěl názorně ukázat, jak správně pečovat o úlovek a pomocí dnes již nezbytného vybavení každého z nás udělat radost nejenom sobě, ale také vrátit rybu v naprostém pořádku a bez zranění zpátky do jejího živlu.

Potřebné věci pro správné zacházení s ulovenou rybou

 1. Podběrák

Na trhu je mnoho druhů a velikostí. Jako první si musíme uvědomit, jak velké ryby chceme chytat. Vždy je lepší mít větší podběrák než menší. Ideální je s rameny 100 × 100 cm a hlubokou sítí. Pokud víme, že na jezeře nejsou veliké ryby, spokojíme se i s rameny 90 × 90 cm, které také postačí k podebrání větší ryby. Dobrý podběrák by měl být vyroben z dobře propustné síťoviny, která umožňuje mnohem lepší manipulaci ve vodě. Podběráková tyč by měla být nejméně 180 cm dlouhá pro dostatečné natažení a snadné zdolání úlovku. Případně můžeme použít i plovák na podběrák, který jej pomáhá udržet na hladině po dobu zdolávání a následného podebrání úlovku.

 1. Podložka

Nezbytná součást výbavy moderního rybáře. Máte zájem, aby bylo o váš úlovek dobře postaráno? Investujte do dobré a kvalitní podložky. Výběr je na trhu obrovský. Rozhodně nedoporučuji podložky rovné, které jsou naprosto nedostačující. Ryba po nich bez problému sklouzne a je o problém postaráno. Nejlepší podložky jsou takzvaného bazénkového tvaru. Mají kolem sebe boční okraje, které jsou vyztužené a zabezpečí, že ryba z podložky nesjede. Hlavní a důležitou součástí je i kvalitní polstrovaný podklad, na který rybu pokládáme. Skvělou podložkou je vanička Mivardi Profesional, která bez problému zvládne i velké ryby. Pokud však chceme rybě dopřát opravdový luxus, je dobré sáhnout po větším bráchovi, a to New Dynasty. Tyto podložky jsou také vybaveny zapínatelným přehozem na suchý zip, díky kterému můžeme rybu na přiměřeně krátkou dobu přikrýt a ochránit ji třeba před ostrými slunečními paprsky. Pokud ale chcete pečovat o svůj úlovek dokonale, pořiďte si podložku kolébkového tvaru. Ty stojí na nožkách, půlkruhový tvar dokonale udrží rybu na místě a také při focení a manipulaci s ní jsou jedněmi z nejlepších.

 1. Vážicí síťka

Pro mne jedna z nepostradatelných věcí při jakékoliv manipulaci s rybou. Vážicí síťka Profesional, kterou používám již mnoho let, je opatřena kvalitním nenasákavým materiálem a síťovina na dně umožní rychlé odtečení vody a tím i lepší a přesnější vážení úlovku. Postranní zipy chrání úlovek při další manipulaci. Rozhodně doporučuji vážicí síť umístit vždy do podložky a po vyfocení a zvážení v ní rybu bezpečně přenášet zpátky do vody. Novinkou je i vážicí plovoucí sak New Dynasty opatřený plováky a zipem po celé délce, kterým uzavřeme rybu bezpečně uvnitř, a tak může být sak použit i pro bezpečné přechování ryby ve vodě po nezbytně nutnou dobu.

 1. Dezinfekce

Antiseptické prostředky se dají koupit snad ve všech rybářských potřebách. Tyto malé lahvičky slouží jako dezinfekce k ošetření ran nejen rybí tlamky (zdolání a špatné uchycení háčku mohou způsobit rybě nemalou ránu). Je dobré mít tento přípravek a poškozené místo vydezinfikovat pro pozdější lepší hojení, případně se dá použít i na jiné části rybího těla, jako jsou poraněné ploutve či šupiny, pro lepší zahojení těchto míst.

 1. Nezbytně nutné věci

Další nezbytnou a důležitou věcí je mít ve všem pořádek a vědět, kde co máme, a být připraveni. Podložka s vážicím sakem by se měla nacházet v blízkosti vody a u ní by mělo být nachystané vše potřebné, jako je kbelík s vodou, váha, dezinfekční prostředek. Pokud jsme u vody sami, měli bychom mít připravený i stativ a fotoaparát tak, abychom mohli fotit ihned po položení ryby do podložky. Toto jsou základní a důležité věci pro správnou péči o náš úlovek.

Pojďme se podívat názorně, jak bychom měli postupovat

Tyto nezbytné věci jsou důležité pro všechny zapálené rybáře, kteří mají radost z ulovené ryby a chtějí vrátit svůj úlovek zpátky do vody bez jeho poškození a újmy na zdraví. Dopřejte i vy správným přístupem rybě trochu pohodlí a bezpečí, aby se v klidu a bez zranění mohla vrátit do svého domova.

 1. Podebrání úlovku

Po úspěšném zdolání a podebrání našeho úlovku je dobré umístit podběrák u břehu, případně pomocí plováku nechat na hladině a zafixovat vidličkou. Poté si připravit vše potřebné.

 1. Vše po ruce

Podložku s vážicí síťkou máme po ruce a kyblík s vodou připravený pro polití podložky a saku, zvláště pak v teplých dnech je to důležité. Pozor, v horkých dnech, kdy se nám voda v kýblu může ohřát na vysokou teplotu, je dobré použít vždy čerstvou vodu přímo z jezera.

 1. Odstranění návazce

Vždy se snažíme rybu zbavit návazce ještě v podběráku. Zvláště pokud má háček propíchnutý skrz, hrozí, že se špička hrotu zachytne do síťky podběráku a tím můžeme rybě způsobit velké zranění při transportu na podložku. V případě, že háček pevně drží a není skrz, je dobré využít rychlovýměnného obratlíku. Z něj rychle sejmeme návazec a nemusíme rybu i s olovem a kmenovým vlascem nést do podložky.

 1. Složení podběráku

Nikdy nebereme rybu v celém podběráku. Složíme ramena pro lepší přenos síly a manipulaci.

 1. Následně rolujeme podběrák

Rolujeme tak, abychom co nejvíce rybě zmenšili prostor v síti. Pozor na správné položení ploutví.

 1. Přeneseme rybu

Ve srolované síti podběráku opatrně zvedneme rybu z vody a přeneseme ji na mokrou podložku. Pozor na břeh a ostré kameny, hrozí zde také poranění.

 1. Pokládáme rybu

Pokládáme ji opatrně na mokrou podložku a vážicí mokrý sak máme rozložený tak, abychom rybu položili přímo do něj.

 1. Odstraníme síť

Síť podběráku odstraníme vždy směrem od hlavy k ocasu, abychom rybě neporanili ploutve a šupiny.

 1. Vážicí sak připravený

A stačí jen zapnout opatrně všechny postranní zipy, aby ryba nevyklouzla, a přesvědčit se, že má prsní ploutve v přirozené pozici, protože i tady hrozí poranění.

 1. Váha je zavěšená

Váhu zavěsíme do ok vážicí síťky a rybu můžeme bezpečně zvážit.

 1. Po zvážení

Rybu položíme zpět do podložky, polejeme ji dostatečným množstvím vody, prohlédneme a rozhodneme se, ze které strany ji budeme fotit.

 1. Rybu bereme do rukou

Dopřejeme si focení s úlovkem. Pokud si vybíráte, ze které stany budete rybu fotit, je dobré ji otáčet s celou vaničkou, a neotáčet ji na podložce, hrozí tak její poranění.

 1. Po vyfocení

Ošetříme rybu na poraněných částech těla antiseptickým prostředkem, který urychluje hojení a zabraňuje infekci.

 1. Uzavřeme postranní zipy

Uzavřeme zipy vážicí síťky a rybu odnášíme zpět do vody.

 1. Pouštění ryby

Rybu ve vážicím saku pokládáme do vody a v klidu počkáme, až nabere trochu sil a sama odpluje.

KRÁTKÉ LOVY / na kapry po práci

Andy Maker je mistrem krátkodobých lovů a často rybaří doslova „z transportního kolečka“.

VOLBA KRMENÍ / aneb ne vždy snadné rozhodnutí

Tak jako každý rybář i já si vždy před výpravou pokládám otázku, na jakou nástrahu ...
Naši partneři