Český Rybář

ASTOVE ISLAND / na lovu „mistrů destrukce“

/ Cestování / Text: Rasmus Ovesen / Foto: autor / Překlad: Ivan Finta

Seychely, ležící v západní časti Indického oceánu nedaleko Madagaskaru, se v poslední době stávají světovým epicentrem lovu kranasů obrovských. A atol Astove je jedním z nejlepších míst vůbec…

Při lovu kranasů je velmi často slyšet mučivý zvuk destrukce. Disponují totiž silnými zubatými čelistmi, kterými jsou schopni „pracovat“ razantně a bleskurychle. Navíc jim dělá neskonalou radost zlikvidovat jakoukoli nebohou kořist, která se dostane do jejich blízkosti. Je jedno, zdali se jedná o ryby, kraby nebo nějaké opeřence „zapomenuté“ na hladině. Kranasi zaútočí na všechno s razancí rozjetého rychlíku a se slepou zuřivostí víří mořskou hladinu tam, kde se hejno těchto dravců objeví. To s sebou přináší zvuky smrti a destrukce, které ještě více rozjitří jejich primitivní mysl a nutí je vymýšlet další a další smrtící intriky.

Pro vášnivého muškaře to znamená, že velmi často uslyší důvěrně známé zvuky. Kranasi jsou totiž nechvalně známí ničením rybářského náčiní, a to se potvrdilo během našeho týdenního pobytu na Seychelách, zvláště pak na nádherném a divokém atolu Astove, kde se mi do mozku nesmazatelně vryly zvuky praskajících šňůr, návazců, a dokonce lámaných prutů. A nejen to! Zvláštní zvuky vydávaly i naše nástrahy, které byly rovněž systematicky demolovány – narovnané háčky, pěna doslova rozcupovaná na kousky, peří a vlákna roztrhané. Trochu jiné zvuky, řekl bych něco jako prudký řez nožem, se ozývaly, když ryby v honbě za nástrahami svými hřbetními ploutvemi divoce prořezávaly vodní hladinu. S neuvěřitelnou sveřepostí se vždy znovu a znovu vrhaly kupředu a s široce rozevřenou tlamou atakovaly naše mušky. To se mi vybavuje a já znovu cítím podivné chvění v oblasti páteře i teď, když sedím a píšu tyto řádky.

Vzpomínám i na jeden bolestivý incident, když průvodce (který nechce být jmenován) chňapl po návazci ve snaze vytáhnout velkou rybu, kterou u boku lodi ohrožoval velký žralok dlouhoploutvý. Špička prutu praskla pod náporem ryby bojující o život a zajela do nebožákova prstu. Uzlík návazce se nešťastně chytil ve špičce, a jak kranas vyrazil ke dnu, prut hlasitě praskl a ostrá karbonová vlákna na lomu propíchla průvodcův prst skrz naskrz.

Další nehoda se přihodila, když jsme chytali u lávového zlomu na jižní straně ostrova. Velký kranas zaútočil na nástrahu těsně po dopadu na hladinu – vypadalo to, jako by na ni číhal už v době, kdy padala z nebe – a po záseku vystřelil jako kulka přímo podél zubaté hrany útesu. Naprosto zdemoloval 120lb návazec, který nakonec s velkým rámusem praskl. Ta hlasitost nás v kvílícím větru naprosto ohromila a chvíli jsme se nemohli ani pohnout.

Chcete víc? Tady je další incident. Chytal jsem v příboji a po skvělém 25m hodu proti silnému větru mi v metrové hloubce zabral kranas, jehož hmotnost dnes odhaduji na 30 kg. Atak byl tak razantní, že nešlo udělat vůbec nic a šňůra se v setině vteřiny rozpadla na několik kusů. I kdyby se to nestalo, stejně by asi ryba vyrazila podél útesu a vše by dopadlo úplně stejně. Jediný zvuk, doprovázející celou epizodu, byl tlukot mého srdce, který jste mohli slyšet hodně daleko!

V průběhu oněch šesti dnů na atolu Astove jsme s kamarádem Martinem Ejler Olsenem prožili nejneuvěřitelnější nervydrásající lov kranasů, jaký si ani nemůžete představit. Když vzpomínám na tento výlet, musím uznat, že množství ryb, se kterými jsme na atolu svedli souboje, bylo obrovské, stejně jako jejich dravost, divokost a agresivita. Někdy sám sebe přistihnu, jak se v průběhu souboje snažím udržet nervy na uzdě, a celkem se mi to daří. Určitě se mi to ale nepovedlo na Astove! Tam jsem se třásl jak ratlík, napumpován výbušnou směsicí adrenalinu, vzrušení a čistého panického strachu. Hledání ryb u korálových útesů, brodění v linii příboje i prochytávání lávových zlomů – to jsou obrovsky vzrušující momenty. Pak nahodíte, přijde záběr a vy se celý souboj třesete strachy, abyste o rybu zase nepřišli. To vaše vzrušení ještě umocní. Nakonec z vás zbyde jen troska, takový malý uzlíček třesoucích se nervů. Je to opravdu hrůzu nahánějící. Svým zabijáckým zápalem vás kranasi z ostrova Astove dostanou a brutalita jejich útoků v první chvíli nutí lovce zahodit prut a rychle utéct z vody. Pokud ale tento sžíravý pocit bláznivě ignorujete, přijde protiúder v podobě zaseklého háčku a vyčerpávajícího souboje, který dožene vaši psychiku i náčiní až na samou hranici možností. A velmi často i za ni. Potom bohužel uslyšíte ten dobře známý zvuk praskajícího vlasce nebo prutu.

Navzdory nevalným podmínkám, silnému větru, podmračené obloze a pravidelně se opakujícím dešťovým přeháňkám (což není pro ostrov Astove úplně typické) se mi nakonec podařilo zdolat 17 kranasů obrovských. Kdybych ale dokázal udržet nervy na uzdě, zůstal v klidu a možná kdyby mi štěstí přálo o trochu víc, mohlo jich být i víc než 25. Aby toho nebylo málo, s Martinem jsme zdolali pěknou řádku bojovných albul liščích, ostenců a vidlatek. A to ani nemluvím o odpoledních vycházkách na pobřeží, kde se pohybovala velká hejna soltýnů, kranasů duhových, chanosů a plachetníků, kteří nás rovněž slušně zaměstnávali. Opravdová monstra, jako zmiňovaný 30kg kranas, který mi přetrhl šňůru, další, který „upálil“ 120lb návazec, nebo cca 60kg žralok, jenž po několika minutách vyplivl mušku, se mi tentokrát zdolat nepodařilo. Jedno ale tito giganti nezlomili, totiž mého ducha! Jsem proto přesvědčen, že se k nezkrotným vrcholovým predárům atolu Astove ještě vrátím. Vždyť jsou to opravdoví mistři destrukce!

Faktické informace

Atol Astove a Seychely

Ostrůvek Astove leží v Indickém oceánu severně od Madagaskaru a asi 1 000 km jihozápadně od Mahé, což je hlavní ostrov seychelského souostroví. Atol nabízí ojedinělý pohled do světa, který se za poslední desetiletí změnil jen pramálo. Je to místo neskutečné krásy, kde se denní dramata prakticky nedotčeného ekosystému odehrávají přímo před vašima očima. Divoká prasata a kozy se toulají po ostrově, na kterém narazíte i na obrovské želvy či pestrobarevné suchozemské kraby. Uvidíte i některé endemické druhy ptáků, poskakující ve vrcholcích palem a stromů mezi nádhernými motýly. O bohatství a plodnosti této oblasti vás ale přesvědčí až pohled pod vodní hladinu.

Mělké laguny i útesy se doslova hemží životem a u zlomu Astove Wall, který je často popisován jako podvodní Grand Canyon, zahlédnete žraloky, mořské želvy, delfíny, soltýny, rejnoky, plachetníky i makrely Solandrovy. Zlom spadá z mělčin, kde je vody sotva po kolena, až do téměř kilometrové hloubky. Není divu, že známý dokumentární film světoznámého badatele J. Y. Cousteaua „Svět ticha“ byl natočen právě tady.

Na ostrůvku je zajištěno ubytování pro šest rybářů, kteří se střídají po týdenních turnusech. Hlavní sezona je od listopadu do konce prosince a od března do dubna. Nově zrenovovaná chata nabízí plný servis včetně klimatizace na každém pokoji a vynikající kreolské kuchyně. Pokud byste chtěli rybolov na atolu Astove vyzkoušet, směle pište své dotazy na e-mail:

reservations2@alphonsefishingco.com

Pro další informace se podívejte na následující weby:

http://www.alphonsefishingco.com;

http://www.seychelles.travel

Cesta

Obvykle se na Seychely létá přes Dubaj a odtud na mezinárodní letiště na ostrově Mahé. Častou volbou je letecká společnost Emirates. Z Mahé pak na atol Astove odlétá každé ráno malé letadlo, takže tam musíte přespat. My jsme nalezli ubytování ve vilách na Eden Islandu, protože se nachází poblíž letiště. Ubytování je luxusní, vily leží na malých ostrůvcích, takže máte krásný výhled na oceán.

Ostatně, podívejte se na: http://www.edenisland.sc

Pokračovat budete tříhodinovým letem přímo na atol. Společnost IDC má svůj hangár mimo hlavní letiště, ke kterému se dostanete taxíkem za cca 15–20 minut.

Pokud byste se na zpáteční cestě chtěli zastavit v Dubaji, vřele doporučuji Dubai International Airport Hotel, který je pohodlně situován přímo v odletovém terminálu. Více na: https://www.dubaiintlhotels.com

Lovené druhy

Pokud si chcete skvěle zachytat ty největší kranasy obrovské (GT) v Indickém oceánu, je atol Astove tím správným místem. Mělké laguny, rozlehlé písečné lavice s prudkými zlomy i útesy v okolí ostrůvku nabízejí kranasům dostatek potravních možností a ti se tam zdržují v hojném počtu.

Krom GT budete na Astove lovit i nádherné albuly liščí, kranasy modroploutvé, ostence, soltýny, chanosy a populární vidlatky. Při lovu z lodi můžete chytit tuňáky žlutoploutvé, makrely jednobarevné i Solandrovy, kanice, plachetníky a další a další druhy, to vše jen několik metrů od korálových útesů.

Kranas obrovský (GT)

Giant Trevally (Caranx Ignobilis) je populární sportovní ryba z čeledi kranasovití. Jedná se o agresivního predátora, který se vyskytuje v tropických vodách indo-pacifické oblasti od jižní Afriky po Havaj. Na severu je jeho výskyt ohraničen japonskými ostrovy, na jihu pak Austrálií.

Někdy se sice tyto ryby drží v hejnech, ale většinou se jedná o samotářské dravce. Kranase poznáme podle jeho typicky tvarované hlavy, vejčitého průřezu těla, vystouplých očí, malé, ale silné ocasní ploutve, typické paprskovité hřbetní ploutve a velké zahnuté prsní ploutve. Jeho barevné variace jsou značně proměnlivé od úplně černé po stříbrné zbarvení těla s občasnými tmavými tečkami a mramorováním. Kranas je velmi silná a dobře osvalená ryba, schopná jak neuvěřitelně rychlých krátkých výpadů, tak dlouhých migrací.

Rekordní kus měřil více než 170 cm při hmotnosti 80 kg, ale s muškařským prutem jsou považovány za trofejní všechny ryby přes 20 kg. Kranas je drsný predátor a tvrdý bojovník, který dosahuje pohlavní zralosti třetím rokem, kdy měří nějakých 60 cm. Může se dožít až 25 let.

Vyskytuje se v nejrůznějších typech vod, ale větší kusy se většinou drží u zlomů, útesů a skalisek ve větších hloubkách, kde nalézají dostatek potravy. Při lovu a tření ale často zavítají i do mělčích partií. Živí se především rybami (albuly, parmice, chňapalové), ale nepohrdnou ani kraby, krevetami, olihněmi, humry, menšími želvami, nebo dokonce ptáky.

Náčiní

Protože na atolu budete lovit nepřeberné množství druhů, je velmi složité vybrat nějaké univerzální náčiní. Minimální sestava by měla vypadat asi následovně: Prut AFTMA 8 na albuly a ostence; AFTMA 10 na ostence a vidlatky a dva pruty AFTMA 12 na kranasy. Na navijáky určitě naviňte pevné plovoucí šňůry pro lov v tropických oblastech. Důvodem, proč mít dva silnější pruty, je fakt, že můžete rychle nahodit buďto popper, nebo streamer, když ryby lokalizujete zrakem. A samozřejmě proto, že vám velká ryba může prut zlomit, zavařit brzdu nebo vymotat celý backing během několika sekund.

Zatímco náčiní pro lov albul, ostenců, vidlatek apod. je stejné jako kdekoliv jinde při tropickém rybolovu, kranasi obrovští, to je jiná liga! Potřebujete ty nejlepší pruty pro mořský lov v kombinaci s navijáky, které dokážou zastavit „stádo divokých koní“. Mou osobní volbou jsou pruty Scott Meridian a navijáky Waterworks-Lamson, které fungují skvěle.

Abyste si byli alespoň částečně jisti, že zvládnete i velkou rybu, neváhejte na navijáky namotat poctivých 300 m 80lb backingu v kombinaci se speciální šňůrou typu Scientific Angler's o nosnosti alespoň 100 lb. Vše zakončete 2m fluorocarbonovým návazcem o nosnosti 100–130 lb. Možná se vám zdá taková sestava silně předimenzovaná, ale kranasy musíte v průběhu souboje zdolávat pod maximálním tahem a hodně na ně tlačit. Jinak vymotají backing nebo ho předřou někde o korály.

Mušky jsou speciálně vyvinuty a vyrobeny pro lov na atolu Astove. Anglická firma Fulling Mill úzce spolupracovala s průvodci Alphonse Fishing Co a výsledkem je speciální řada nástrah, kterou naleznete zde: http://www.fullingmill.co.uk

Kranasy jsme nejčastěji lovili s NYAT poppery nebo velkými streamery vázanými na nejpevnějších mořských háčcích vel. 8–6, jako je např. Gamakatsu SL12s. Jsou objemné, ve vodě dobře pracují a disponují nápadně velkýma očima. A navíc se vyrábí z materiálu, který nenasává moc vody. Nejznámejší mušky pro tento způsob lovu se jmenují Brush Fly, GT Mullet, Bus Ticket a Serge’s Wrasse.

Co se týče oblečení a broďáků, klidně použijte stejné věci jako pro rybaření kdekoli jinde v tropických oblastech. Společnost Alphonse Fishing Company vám ale ochotně poskytne dostatek informací o tom, co je nutné vzít s sebou.

CONNEMARA ROAD TRIP

Connemara je divoký region na západě Irska. Jedná se o oblast známou rašeliništi, malebnou ...

ROZMARY ŠPANĚLSKEHO JARA / aneb třikrát na Ebru a pokaždé jinak

Přestože jsem si pro letošní rok žádné rybářské plány na výlety do zahraničí ...
Naši partneři